Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2014.02.18 g. 15:32

Monodram „Anna Frank”, inaugurujący nowy teatralny projekt edukacyjny,

od marca na scenie Teatru Studio Buffo
13 marca po raz pierwszy na deskach warszawskiego Teatru Studio Buffo będzie można zobaczyć niezwykły spektakl, stworzony na podstawie jednego z najważniejszych utworów literatury Holocaustu – „Dziennika” Anny Frank. Monodram pt. „Anna Frank” to niepowtarzalna lekcja historii w teatrze, która na długo pozostanie w pamięci każdego widza.

Sztuka jest adaptacją pamiętnika 13-letniej Żydówki, która lata 1942-1944 spędziła, ukrywając się przed nazistami okupującymi Holandię w niewielkiej oficynie w centrum Amsterdamu. Wpisy w dzienniku kończą się w momencie ujawnienia kryjówki rodziny Franków. Wszyscy trafiają do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen, w którym na początku 1945 r. piętnastoletnia Anna umiera na tyfus.

 

Dziennik Anny Frank to niezwykłe świadectwo wojny i Holocaustu ukazane oczami nastolatki. Anna opisuje udrękę życia w izolacji i ciągłym poczuciu zagrożenia, ale również rozterki zwyczajnej, nastoletniej dziewczyny. Wspomnienia w formie listów do nieistniejącej przyjaciółki Kitty ukazują dziewczęce marzenia, pierwsze uniesienia i rozczarowania miłosne oraz zwykłe problemy dnia codziennego. Historia Anny Frank szczególnie mocno dociera do współczesnej młodzieży, której z perspektywy opowieści rówieśniczki łatwiej jest zrozumieć tragizm Holocaustu i II wojny światowej.

 

„Anna Frank” to teatralny projekt edukacyjny przygotowany głównie dla uczniów gimnazjów i liceów, mający na celu popularyzację „Dziennika” Anny Frank jako wyjątkowego utworu literatury Holocaustu. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie Parlamentarnego Zespołu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych, zgodę Fundacji im. Anny Frank w Bazylei oraz oczekuje na przyznanie patronatu Instytutu Pamięci Narodowej.

 

W ramach projektu nauczyciele, którzy wraz ze swoim uczniami wybiorą się na spektakl, otrzymają również specjalnie opracowane scenariusze lekcji związane z tematyką Holocaustu, wykluczenia i tolerancji. Przygotowano dwa scenariusze lekcji odpowiednie do przeprowadzenia zajęć z wiedzy o kulturze, historii, lekcji języka polskiego, a także godziny wychowawczej.

 

Adaptację „Dziennika” przygotowała reżyserka spektaklu Julia Kotarska-Rekosz, w roli Anny Frank występuje Monika Majewska.

 

Producenci sztuki – firma Tito Productions oraz Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz zapraszają grupy szkolne wraz z opiekunami na spektakle do Teatru Studio Buffo.

 

Cena biletu w pakiecie: 25 zł (opiekunowie grupy uczestniczą bezpłatnie)

Kasa Teatru Studio Buffo, tel. 22 625 47 09 lub 22 339 07 71

Terminy spektakli: 13 marca i 14 marca, godziny 9.00 oraz 12.00

Spektakl trwa ok. 60-70 minut (bez przerwy)

Więcej szczegółów na: http://spektaklannafrank.plOpublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy