Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Muzea

2012.08.31 g. 19:05

Wydarzenia w Królikarni


Wydarzenia w Kólikarni 3-9.09.2012

Zuzanna Janin, TAM, GDZIE SIĘ WSZYSTKO ZACZYNA
Premiera ostatniego odcinka pt. „The Walk” z cyklu „Majka from the Movie / Majka z Filmu”

Dyskusja z udziałem Iwony Kurz, Kuby Mikurdy oraz Zuzanny Janin

04 września 2012 r.

Pokaz filmu – godz. 18.00
Panel i dyskusja – godz. 18.30

 

„Majka from the Movie” (2009–2012) to projekt wideo składający się z 8 epizodów i pilota zrealizowanego we współpracy z Tomkiem Kozakiem, powstały na bazie kultowego serialu TVP z lat 70-tych – „Szaleństwo Majki Skowron”. Współczesna realizacja to wizja niekończącej się podróży głównej bohaterki Majki, zbudowana jako found-footage’owy zestaw cytatów  filmowych i muzycznych z ostatnich czterdziestu lat. Stają się one reprezentacją kultury, wplecioną w nieustanną polityczną i społeczną rewoltę. W epizodzie pt. „Revolution” artystka sfilmowała symboliczne spotkanie Majki z Henryką Krzywonos i nawiązała do historii protestów miejskich – od rewolty ’68 roku, przez ruch oporu w totalitarnej Polsce lat 70-tych i 80-tych, do demonstracji przeciw ACTA i OWS. W epizodach: „The Way”, „The Journey” i ostatnim, z 2012 r., „The Walk”, bohaterka wideo Majka spotyka się ze Slavojem Žižkiem, Zygmuntem Baumanem i Hansem Ulrichem Obristem, z którymi rozmawia o poszukiwaniu bohaterów, marzeniach i roli artystów w świecie. 

 

4 września 2012 r. w Muzeum Rzeźby w Królikarni, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, odbędzie się premiera ostatniego epizodu – „The Walk”, w którym główna bohaterka, nieustannie wędrująca Majka, spotyka wybitną postać sztuki współczesnej – Hansa Ulricha Obrista – kuratora i dyrektora londyńskiej Serpentine Gallery. W odcinku tym artystka koncentruje się przede wszystkim na pytaniach dotyczących sztuki współczesnej, w przeciwieństwie do epizodów poprzednich, w których Majka „podróżowała” przez kulturę i historię. Spójnikiem „The Walk” jest słynna praca wideo szwajcarskiego duetu Fischli und Weiss, „The Way Things Go”, dokumentująca reakcję łańcuchową, która zaszła w konstrukcji stworzonej domowymi sposobami w pracowni artystów. Drogę poszukiwań w „The Walk” wyznaczają inspiracje i fascynacje Hansa Ulricha Obrista kulturą współczesną, przeplatane podróżami bohaterki po światowych galeriach oraz cytatami z wypowiedzi i dzieł artystów, aż do pożegnania rozmówców słowami Douglasa Gordona: „It’s Only Just Begun”. Majka ponownie wyrusza w niekończącą się podróż, podczas której jest zarówno szukającą, jak i szukaną, twórczynią i dziełem. Na drodze swoich wędrówek po muzealnych gmachach znajduje samą siebie – dziewczynę w niebieskiej bluzce – leżącą / śpiącą? na ekspozycjach, w pustych salach muzealnych lub między piętrzącymi się obiektami na półkach magazynów m.in. w pałacu Królikarnia oraz Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie.

 

Dr Iwona Kurz – kieruje Zakładem Filmu i Audiowizualności w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej postrzeganej przez pryzmat obrazu (przede wszystkim fotograficznego i filmowego), antropologią kultury wizualnej oraz problematyką gender. Publikuje między innymi w „Dialogu”, „Kinie”, „Kwartalniku Filmowym” i „Kulturze Współczesnej”. Autorka książki „Twarze w tłumie. Wizerunki bohaterów wyobraźni zbiorowej w kulturze polskiej lat 1955–1969” (2005), współautorka książki „Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich hasłach” (2008), redaktorka antologii „Film i historia” (2008).

 

Dr Kuba Mikurda – polski dziennikarz, filmoznawca, psycholog, filozof. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Wiceszef Redakcji Filmowej Canal+, redaguje „Linię Filmową” w Wydawnictwie Korporacja Ha!art. Współzałożyciel think-tanku „Restart”. Przełożył m.in. „Realne spojrzenie. Teoria kina po Lacanie Todda McGowana” i fragmenty „Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch” Slavoja Žižka. Zredagował książki poświęcone twórczości Terry'ego Gilliama, Braci Quay i Tsai Ming-lianga.

 

Zuzanna Janin – polska artystka, autorka wideo instalacji, fotografii, obiektów. Jej rzeźba wykonana z waty cukrowej „Pocałunek” pokazywana jest obecnie na wystawie SKONTRUM Ewolucje w Muzeum Rzeźby w Królikarni. Praca wideo „Majka z filmu” była prezentowana m.in na indywidualnej wystawie artystki w Kunsthalle w Wiedniu, a także m.in. w ramach międzynarodowej wystawy „Memory Box” na zakończenie prezentacji rumuńskiej w Palazzo Correr na 54 Biennale w Wenecji w 2012 roku. Projekt „Majka z filmu 2009-2012” w pełnej wersji 8 epizodów wraz z ostatnim odcinkiem będzie pokazany po raz pierwszy na wystawie indywidualnej artystki w berlińskiej fundacji MOMENTUM; otwarcie 07.09.2012 o godz.18.00.

 

 

Projekcja filmu "MR. NOBODY" w ramach Filmowej Stolicy Lata

9 września 2012 r., godz. 21.15

 

Nemo Nobody wiedzie zwyczajne życie u boku swojej żony, Elise i trójki dzieci, aż do dnia kiedy budzi się jako stary mężczyzna w roku 2092. Jako 120-latek jest najstarszym człowiekiem na świecie i jednocześnie ostatnim śmiertelnikiem pośród ludzi, którzy stali się nieśmiertelni na skutek medycznego postępu.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy