Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Laboratorium Dramatu

2008.05.11 g. 17:52

Derby - próba czytana w Laboratorium Dramatu


Laboratorium Dramatu zaprasza na kolejne czytanie aktorskie polskich dramatów współczesnych,  wyłonionych w prowadzonym przez Laboratorium programie „Lektor". W najbliższy poniedziałek (12 maja) zaprezentowana zostanie sztuka „Derby" Piotra Bulaka w reżyserii Krzysztofa Galosa.
12 maja o godz. 19:00
Derby – sztuka o pseudokibicach

 

„Derby"
Tytułowe derby to pretekst dla oddawania się przez nastoletnich chłopaków ich jedynej rozrywce – bijatykom na stadionie. Po śmierci wielkiego trenera kibice obu klubów godzą się, ale na krótko, bo nie potrafią żyć bez bójek. Taka zabawa prowadzi ich jednak nieuchronnie do tragedii. Sztuka inspirowana jest ofiarami derbów Krakowa i chwilowym zjednoczeniem kibiców po śmierci papieża. Próba sportretowania środowiska pseudokibiców i odnalezienia przyczyn stadionowej agresji. Sztuka oparta przede wszystkim na słowie – dialogach między chłopkami (prowadzonych charakterystycznym językiem – prostym, pełnym zniekształceń i zapożyczeń) i głosach z radia.


Autorem sztuki jest Piotr Bulak, urodzony w 1974 roku dziennikarz i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem kilku dramatów, między innymi „Zołzy", „Rzopuszczalnika" i „Pro bono". Jego sztuki nagradzane i wyróżniane były między innymi na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich Windowisko, Toporniadzie i na Festiwalu Radom Odważny. Dwie spośród sztuk autora były wystawiane – „Córczysko" na IV Przeglądzie Laureatów Konkursu „DRAMA" w reżyserii Andrzeja Pawłowskiego oraz „Zamiana" w Teatrze Zielony Wiatrak w reżyserii Marka Branda.

 

Czytanie reżyserować będzie Krzysztof Galos, twórca ponad czterdziestu różnorodnych spektakli, między innymi „Trans-Atlantyku" według W. Gombrowicza i „Burzy" W. Shakespeare'a w Teatrze Powszechnym w Radomiu oraz „Dialogów penisa" P-H. Theronda w koszalińskim Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Role pseudokibiców czytać będą: Cezary Jankowski, Bogusław Kudłek, Krzysztof Krupiński, Krzysztof Pyziak i Grzegorz Stosz.

 

Czytania odbywają się  według stałej formuły. Zawsze o 19.00, po krótkim wstępie na temat sztuki i autora, rozpoczyna się czytanie, a po nim dyskusja. Zgodnie z zasadą  open source, według której działa Laboratorium Dramatu, każdy z uczestników procesu twórczego – a więc również publiczność – może zainspirować autora i wpłynąć na kształt dramatu. Otwartą próbę czytaną przeszła m.in. najbliższa premiera teatru – „Maestro" Jarosława Abramowa-Newerly'ego (31 maja 2008).

 

Program Lektor, prowadzony od trzech lat w LD polega na otwarciu Laboratorium dla autorów z całej Polski, poprzez  możliwość nadesłania swojego tekstu i uzyskania opinii na jego temat, opracowanej przez grupę lektorów. „Lektor" to obecnie największa baza współczesnego dramatu w Polsce,
 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy