Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Teatr Scena Prezentacje

2007.02.24 g. 19:45

GRA POZORÓW - premiera na Scenie Prezentacje


Teatr Scena Prezentacje zaprasza 3 marca na premierę spektaklu GRA POZORÓW. Są to dwie jednoaktówki  Jeana - Claude Carriere"a - ROZMOWA i PLĄSKA.

 

Jean-Claude Carriére jest bez wątpienia najsłynniejszym z żyjących scenarzystów świata.

 

 Współpracował z Louisem Buňuelem przy jego najsłynniejszych filmach: "Dziennik panny służącej", "Piękność dnia", "Dyskretny urok burżuazji", "Mroczny przedmiot pożądania".

Napisał też scenariusze do takich obrazów jak "Nieznośna lekkość bytu", "Valmont", "Cyrano de Bregerac".

W latach 80. współpracował z Peterem Brookiem nad teatralną i telewizyjną, znaną także w Polsce wersją "Mahabharaty - wielkiej historii ludzkości", opartej na starożytnym eposie indyjskim.

Poza tak gigantycznymi przedsięwzięciami lubi bawić się także mniejszymi formami teatralnymi, wykazując szczególne upodobanie do absurdu i czarnego humoru. W dwóch jednoaktówkach, które składają się na jego wieczór w Teatrze Prezentacje widać to jak na dłoni.

 

"Rozmowa" - niezwykle dziś aktualna, aluzyjna sztuka o agentach, teczkach i donosach swoim klimatem przypomina nieco "Policję" Sławomira Mrożka; jest śmieszna i straszna zarazem, szczególnie w naszym kraju, wciąż targanym lustracyjnymi aferami.

 

Z kolei "Pląska" to niezwykle zabawna, doprowadzona do granic absurdu á la Ionesco sytuacja męsko-damska oparta na grach językowych, traktująca o niemożności porozumienia. Obie są na pozór lekkie, obie jednak mocno dają widzom do myślenia.

 

W "Rozmowie" wystąpi Henryk Talar, w "Pląsce" Grażyna Wolszczak. Obie sztuki łączy partnerujący im Paweł Tucholski, również świetnie znany z teatru, ról filmowo-telewizyjnych i niebanalnych wykonań piosenki aktorskiej.

 

 

GRA POZORÓW, 3 marca, godz.20.30

Teatr Scena Prezentacje, ul. Żelazna 51/53

www.teatrprezentacje.pl

 -
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy