Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Stara Prochoffnia Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej

2008.02.07 g. 19:36

II częsć NIC TYLKO BŁĘKIT - premiera


Zespół Teatru Tańca Zawirowania przedstawi 29 lutego o godz. 19.15 – premierę!!!
1 marca o 19.15
NIC TYLKO BŁĘKIT_LOT NR 2

 

choreografia: zbiorowa
współpraca reżyserska: Włodzimierz Kaczkowski
muzyka: collage
tańczą: Katarzyna Kizior, Karolina Kroczak, Elwira Piorun

 

Druga część ostatniego projektu TT Zawirowania, sytuacja analogiczna do znanej z „Nic tylko błękit”. Lotnisko. Ruch. Komuś zaginął bagaż. Kolejka do odprawy. Czy masz przy sobie paszport? Czy Twoja wiza jest na pewno ważna? Nie zapomniałeś portfela?

 

Sytuacja wyjściowa analogiczna, lecz kto inny wybiera się w podróż. Ma inne cele, inny sposób bycia. Osobowość każdej z tancerek zmienia spektakl, burzy struktury, choć gra koncert na ten sam temat. Na pokładzie samolotu zawita Katarzyna Kizior. I opowie o swoich emocjach, tańcem wyrazi swoje „ja”.

 

Po premierze Nic tylko błękit pisano:

„Nic tylko błękit jest wędrówką, w której zdejmujemy maski i pokazujemy, kim tak naprawdę jesteśmy. Huk przelatujących samolotów nie zagłuszy tego, co jest w nas. (...) Przebywając w lotniskowym terminalu, czy zwyczajnie czekając na odjazd autobusu, możemy zauważyć, że wszystkiemu towarzyszy pośpiech. Oświetla go błękit, który po chwili blednie, aż stanie się ciemny jak atrament. Przemijanie jest nie do zatrzymania – wszystko jest pewnikiem, jak przyloty, czy odloty samolotów”. Dominik Ferenc, Nowa Siła Krytyczna
„W spektaklu w Prochoffni aktorki tańczą na pustej scenie, przy pojedynczych rekwizytach. Walizka, książka czytana w podróży, rzeczy na różną pogodę, wysokie buty na wieczorne wyjście. Historia o oczekiwaniu na lotnisku, opowiedziana słowami, byłaby banalna. Taniec jednak przenosi myśli ze sfery rozumienia na sferę czucia. (...) Spektakl nie dotyczył tylko trzech kobiet w poczekalni. Dotyczył też wszystkich czekających we wszystkich poczekalniach”. Maciej Stadtműller, Nowa Siła Krytyczna

 

Zespół Teatru Tańca Zawirowania składa się z solistów Teatru Wielkiego oraz tancerzy tańca współczesnego. Połączenie różnych doświadczeń tancerzy daje ciekawy efekt sceniczny i rozszerza możliwości kreacyjne uprawianego przez nich teatru. Wyjeżdża na występy do Berlina, Budapesztu, Pragi, Witebska, Madrytu, Bańskiej Bystrzycy i na Kretę. W budynku Starej Prochoffni powstają autorskie spektakle, których zadaniem jest opowiadanie o emocjach przy pomocy ruchu.  Liderką zespołu jest Elwira Piorun, solistka Teatru Wielkiego, która przez kilka lat występowała w teatrach baletowych i tanecznych w Niemczech. Przygotowała wiele solowych ról, zajmuje się choreografią i szkoleniem młodych tancerzy. Teatr prowadzi działalność edukacyjną – od zeszłego roku odbywają się całoroczne warsztaty, których efektem są spektakle wieńczący pracę młodych tancerzy.

 

 TT Zawirowania jest organizatorem Festiwalu Teatrów Tańca Europy Środkowej Zawirowania, odbywającego się co roku w czerwcu (zeszłoroczna edycja 22-30 czerwca w Starej Prochoffni). Wydarzenie to gromadzi w czasie tygodniowego przeglądu teatry tańca z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi (a od zeszłego roku także z Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Rosji – zgodnie z myślą, że Środkowa Europa rozciąga się między Lizboną, a Moskwą) dając im rzadką możliwość spotkania i konfrontacji dokonań artystycznych.

 

Od dwóch lat w każdą pierwszą niedzielę miesiąca TT Zawirowania prezentuje Spotkanie z Teatrem Tańca w Sali Widowiskowej DK Włochy. Podczas Spotkań widzowie oglądają zaprzyjaźnione z Zawirowaniami teatry i solistów, którzy prezentują swoje dokonania. Trwający przez cały rok przegląd ma na celu zapoznawanie widowni z jak najszerszym spektrum dokonań teatrów tańca.
                                                                                                                                     

Teatr Tańca Zawirowania przy Starej Prochoffni (Nowe Miasto, ul. Boleść 2)
bilety: 20 i 25  zł
rezerwacje: 22 635 89 64, www.scenawspolczesna.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy