Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Teatr 2. Strefa

2008.05.11 g. 19:26

Druga Strefa News - 11 ma j2008


JA, FEUERBACH - POŻEGNANIE Z TYTUŁEM
 
Ostatnie spektakle 13 i 14 maja 2008 g.20.00

 
Premiera spektaklu Ja, Feuerbach odbyła się 5 października 2006 roku. Ten „koncert znakomitego solisty” jakim jest Tomasz Zaród – jak pisali krytycy – zagrany zostanie po raz 49 i 50. Po dwóch sezonach, spektakl schodzi z afisza Drugiej Strefy. Ostatnie przedstawienia już 13 i 14 maja 2008 roku. 

 

Informacja o spektaklu:

... kimże jest Feuerbach? Kimże ja jestem? Jestem nikim, jestem zerem, jestem człowiekiem zerowym... to nie dewiza życiowa bohatera sztuki Tankreda Dorsta „Ja, Feuerbach”, ale jego świadomość artystyczna, a także ta codzienna, zwyczajna, ludzka. Tragedia Feuerbacha polega na niemożności realizowania się w życiu, w świecie, w sztuce. Dlaczego? Z powodu arogancji otaczającej go rzeczywistości i problemów w znalezieniu właściwych relacji pomiędzy nim, a otoczeniem. To także dramat człowieka pozbawionego możliwości wykonywania pracy. Bezrobotnego aktora, któremu do życia musi wystarczyć własna wyobraźnia. ... aktor chce pracować, chce pokazać, co sobie przez noc przemyślał (...) a reżyser każe mu czekać...!

 

„Ja Feuerbach” to koncert znakomitego solisty, którym okazuje się Tomasz Zaród. Rolę prowadzi spokojnie, jego Feuerbach jest opanowany, mówi powoli i wyraźnie, jakby było mu już wszystko jedno. Aż do momentu wielkiego monologu Marmieładowa ze „Zbrodni i kary”. (...)  obserwujemy przemianę „zerowego człowieka”, jak o sobie mówi Feuerbach, przemianę Tomasza Zaroda, w wielkiego i przejmującego w swej roli tragika.

Paulina Sygnatowicz ŻYCIE WARSZAWY 2006-10-09

 

Istotę spektaklu odnaleźć można jednak dopiero po trudnym do bezpośredniego uchwycenia momencie wybuchu geniuszu bohatera (a także aktora Tomasza Zaróda, któremu niewątpliwie należały się długo trwające oklaski). Robiący wrażenie spontanicznie wykonanego, monolog Marmieładowa ze “Zbrodni i kary” stanowił bezpośrednie zaprzeczenie wcześniej wyrażonej przez Feuerbacha zgody na bezsilność i apatię. Wyobraźnia i godność wrażliwego człowieka zwycięża.

Klaudia Łubian MAGIEL nr 102 /kwiecień 2008/

 

Przekład: Jacek St. Buras; Adaptacja tekstu i wykonanie: Tomasz Zaród; Reżyseria i scenografia: Sylwester Biraga

Czas trwania  60 minut; PREMIERA 5 PAŹDZIERNIKA 2006 ROKU WARSZAWA

Ceny biletów w kasie teatru: Normalne 30,00 zł Ulgowe 25,00 zł Studenci SGH 15,00 zł


Bilety dostępne w Internecie: www.ebilet.pl www.bilecik.info www.eventim.pl oraz w kasie teatru.

Zapraszamy
 
ZŁOTA GLORIA ARTIS DLA EMILII KRAKOWSKIEJ
 

 przyjemnością informujemy, że Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski odznaczył wybitną aktorkę Emilię Krakowską Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Wręczając odznaczenie minister Piotr Żuchowski przypomniał, że aktorka świętuje w tym roku 45-lecie pracy artystycznej. Wspominał też debiut Emilii Krakowskiej w "Przedwiośniu", wyreżyserowanym przez Adama Hanuszkiewicza i jej wielką kreację artystyczną - rolę Jagny w serialu "Chłopi", w reżyserii Jana Rybkowskiego.

Emilia Krakowska w Teatrze Druga Strefa stworzyła kreację Marii Rasputiny w spektaklu "Ja, córka Rasputina" w 2004 roku a ostatnio można ją oglądać w tragifarsie Rafała Wojasińskiego "Ciocia".



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy