Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Teatr Konsekwentny

2009.09.14 g. 20:59

Premiera spektaklu „Ikar” Kompania Primavera Scena Off Teatru Konsekwentnego


Premiera: 18 i 19 września 2009
Godzina: 21:15
Miejsce: Teatr Konsekwentny /Stara Prochoffnia/ ul. Boleść 2, Stare Miasto, Warszawa
Rezerwacje: rezerwacja@teatrkonsekwentny.pl
Ceny biletów: 38 pln

„Ikar”
Koncept, Choreografia, Reżyseria: Dariusz Lewandowski | Kompania
Tekst: Dariusz Lewandowski, z wykorzystaniem fragmentów tekstów: Małgorzata Magnuska "Wywiad z Jerzym Kosińskim", Wladimir Britaniszski "Krzyk wron", Sylvia Plath "Dzienniki".
Muzyka:  Massive Attack, Myslovitz, The Doors, Nick Cave, Max Richter, Alphabutt
Występują: Kamil Dominiak oraz gościnnie Izabela Szostak
Czas trwania: 50 min

 

Monolog III ze spektaklu „Ikar”
Często śni mi się, że lecę nad miastem trzymając kurczowo plątaninę balonikowych sznurków. Lecę na tyle wysoko by panicznie bać się rozluźnić uchwyt, ale na tyle nisko by stojący na skwerach i skrzyżowaniach gapie mogli zaglądać mi pod sukienkę. Mam na sobie białą rozkloszowaną sukienkę jak Marylin Monroe. Lewą ręką próbuję przycisnąć porozwiewane plisy, a wtedy oni śmieją się jeszcze głośniej. Czuję się jak czarny ślimak wyjęty ze skorupy na środku dużego białego talerza.
Fragmenty recenzji:
 „Kompania Primavera prowadzona przez reżysera i choreografa Dariusza Lewandowskiego jest nietypowym zespołem na rynku tańca. Nie boi się bowiem konfrontować ze sobą tancerzy, aktorów i wokalistów. A dzięki temu ma w repertuarze uniwersalne w formie - bo czytelne zarówno dla miłośników ruchu, jak i słowa – spektakle.”
Sandra Wilk , www.moderndance.pl, 05.02.2009

 

„Najnowszy spektakl Teatru Kompania Primavera - „Ikar” - wzbudza u widzów niepokój. Zarówno przekazywanymi treściami, jak i formą, którą do teatru tańca trudno dopasować.
Publiczność się śmieje, bo przecież z wierzchu pokazywane nam sytuacje są zabawne: gra w klasy, wspomnienie dzieciństwa, wyśmiewający głównego bohatera rówieśnicy. Im głębiej jednak zanurzamy się w postać głównego bohatera, tym robi się mniej zabawnie. I chociaż nie pozwala on nam się poznać do końca, wciąga nas w gęstą nić swojego zmęczonego umysłu, swoich lęków, paranoi, wspomnień, seksualnych urojeń.

 

W oszczędnej scenografii, głównemu bohaterowi towarzyszy kobieta – nie odzywa się jednak, jest milczącą towarzyszką, dodatkiem, rekwizytem – niczym ubrany manekin.

 

Umieszczone w ustach głównego bohatera fragmenty tekstów: Dariusza Lewandowskiego, Małgorzaty Magnuskiej "Wywiad z Jerzym Kosińskim", Wladimira Britaniszski "Krzyk wron", Sylvii Plath  z "Dzienników"  pobrzmiewają na przemian z głośną współczesną muzyką.

 

Kim więc jest Ikar? Pisarzem? Bohaterem swojej własnej książki? Jak kończy się jego historia? Umiera? A może powraca ciągle żeby przeżywać plątające się ze sobą wydarzenia z pogranicza jawy i swoich własnych fantasmagorii?”
Portal: MMPoznań.pl

 

O zespole:
Kompania Primavera została założona w 2004 roku przez Darka Lewandowskiego, tancerza, aktora i choreografa, który współpracował m.in. z Teatrem Studio Buffo (musical "Metro"), Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Gdyni (Jan w "Opentańcu") oraz teatrami dramatycznymi i telewizją. Przy realizacji poszczególnych projektów do współpracy z zespołem zapraszani są różni tancerze oraz aktorzy i muzycy.
Główne cele Kompanii to przygotowywanie i realizacja autorskich widowisk artystycznych, spektakli teatru tańca oraz etiud opartych na technikach tańca współczesnego, tworzonych na potrzeby scen teatralnych oraz wybranych przestrzeni otwartych. Swoje spektakle Kompania Primavera prezentuje również za granicą,  m. in. na International Ballet Festival w Miami (USA) oraz na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hanowerze (Niemcy)

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy