Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Teatr Studio

2007.09.04 g. 19:36

Anna Polony w Teatrze Studio


8 i 9 września wystąpi gościnnie w Teatrze Studio Teatr Śląski z Katowic ze spektaklem „Twórcy obrazów” w reżyserii Kazimierza Kutza z Anną Polony w roli głównej.

 

W spektaklu Kazimierza Kutza Anna Polony kreuje rolę Selmy Lagerlöf, szwedzkiej noblistki. Ta rola to nie pierwszy kontakt tej znakomitej aktorki z Teatrem Śląskim. W 1993 roku wyreżyserowała tu ŚLUBY PANIEŃSKIE, a rok wcześniej CO SIĘ W DUSZY KOMU GRA według WESELA St. Wyspiańskiego.

 

Andrzej Dopierała, aktor Teatru Śląskiego o Annie Polony: Razem z Panią Anną Polony zrobiliśmy dyplom. Grałem w jej dyplomowym przedstawieniu. Ona kończyła reżyserię, ja aktorstwo. To było POSKROMIENIE ZŁOŚNICY. Grałem Lucencjusza, moim służącym był Krzysztof Globisz. Tekst na bieżąco tłumaczył Maciej Słomczyński. Pani Polony miała duży wpływ na ostateczny kształt tego tłumaczenia. Do dziś uważam, że to dzięki Annie Polony zostałem przyjęty do szkoły aktorskiej. Pamiętam jej radość, żywotność i energię. Pani Anna była uwielbiana przez studentów.

 

- To realistyczna i zarazem zabawna sztuka, której akcja rozgrywa się we wczesnych latach 20. zeszłego wieku. Mam wrażenie, że na polskie warunki jest dość bezwstydna - mówi o TWÓRCACH OBRAZÓW Kazimierz Kutz.

 

W 1921 roku powstał jeden z najważniejszych filmów w historii kina - "Niewidzialny woźnica" Viktora Sjöströma, na podstawie powieści noblistki Selmy Lagerlöf. Obraz zapada w pamięć głównie ze względu na fantastyczne zdjęcia Juliusza Jaenzona.

 

Na scenie widzimy fikcyjne, ale prawdopodobne, spotkanie młodych i niedocenianych jeszcze twórców filmu z uznaną pisarką, noblistką, autorką prozy na podstawie której powstał "Niewidzialny woźnica".

 

- Sztuka Enquista jest rodzajem wiwisekcji dokonywanej na sławnej pisarce. Osobą, która prowokuje taki obrót akcji, jest Tora Teje, aktorka uczuciowo związana z reżyserem filmu. Obraz powstał bez jej udziału, co zawdzięczała skutecznej interwencji pani Sjöström. Tora łączy w sobie zniewalający urok młodości ze spontaniczną szczerością, pozwalającą jej zadawać pytania daleko wykraczające poza granice przyzwoitości. Dzięki jej nietaktownym indagacjom, pisarka wyzna w końcu, że zabiła ojca. Ziemianina, porucznika, kopistę nut, nałogowego alkoholika przepijającego rodzinny majątek - pisał o TWÓRCACH OBRAZÓW recenzent Rzeczpospolitej.

 

Wiesz, co to jest perła? Najpierw maleńkie ziarnko piasku, które sprawia potworny ból. A potem macica perłowa jako osłona. Bez punktu, który boli, nie ma perły. (fragment sztuki)

 

Reżyseria: Kazimierz Kutz
Scenografia: Ryszard Melliwa
Muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz
Obsada: Anna Polony (Selma Lagerlöf) - gościnnie, Artur Święs (Viktor Sjöström), Sonia Bohosiewicz (Tora Teje) - gościnnie, Grzegorz Przybył (Juliusz Jaenzon).
Premiera: 9 października 2004
Czas trwania: 90 minut, z przerwą



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy