Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2011.03.29 g. 17:22

Wystawa Cykliści

sympatycy, pasjonaci, mistrzowie

Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, Ośrodek KARTA oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na plenerową wystawę fotograficzną na skwer Wizytek u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia

Początek XX wieku Kolarski wyścig kobiet na Młocinach Fot. NN, zbiory Ośrodka Karta, udostępniło Warszawskie Towarzystwo Cyklistów

 

Początek XX wieku
Kolarski wyścig kobiet na Młocinach
Fot. NN, zbiory Ośrodka Karta,
udostępniło Warszawskie Towarzystwo Cyklistów

 

Wystawa opowiada o tym, jak rower z ekskluzywnego wynalazku stał się nierozerwalną częścią miejskiego i wiejskiego krajobrazu.  Na ponad dwudziestu wielkoformatowych planszach eksponowanych jest kilkadziesiąt zdjęć pochodzących z okresu od 2 połowy XIX wieku po rok 1989, reprodukowanych wraz z rysunkami oraz opisami zaczerpniętymi z czasopism tematycznych (np. „Cyklista”, „Przegląd Sportowy”) i okolicznościowych broszur. 

 

Polska pod zaborem rosyjskim, 1889 Członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów na wycieczce do Ojcowa. Fot. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów i Ośrodek KARTA.

 

Polska pod zaborem rosyjskim, 1889
Członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów na wycieczce do Ojcowa.
Fot. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów / Ośrodek KARTA.

 

Istotą ekspozycji jest pokazanie historii sportu rowerowego z różnych perspektyw; zmieniających się na przestrzeni ponad stu lat kształtów i ról oraz zastosowań roweru. To z jednej strony prezentacja różnorakich odmian i „mutacji” tego urządzenia – od zabawnego bicykla czy welocypedu, poprzez wersje towarzyskie, a także bezprecedensowe: rower-samolot, trycykl (rower-drukarnia uliczna); z drugiej strony pokazanie sylwetek jego użytkowników – mistrzów (m.in. Feliks Więcek – zwycięzca Pierwszego Wyścigu Dookoła Polski, Feliks Rawski - Mistrz Jazdy Królestwa Polskiego) i sympatyków, a także popularnych miejsc do uprawiania tego sportu (np. tor wyścigowy na Dynasach). 

 

Polska pod zaborem rosyjskim, 1913 Feliks Rawski – Mistrz Jazdy Królestwa Polskiego Fot. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów i Ośrodek KARTA

 

Polska pod zaborem rosyjskim, 1913
Feliks Rawski – Mistrz Jazdy Królestwa Polskiego
Fot. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów i Ośrodek KARTA.jpg

 

Wynalazki rowerowe, historie mistrzów i miłośników kolarstwa, najważniejsze wyścigi, wycieczki krajoznawcze i dalekie podróże – to tylko niektóre z tematów prezentowanych fotografii.  Opowieść uzupełniają teksty źródłowe z epoki, które w humorystyczny sposób oddają jej atmosferę.

 

Warszawa, 1907. Zawodnicy wyścigów kolarskich za prowadzeniem motoru na Dynasach - lider Leonard Piotrowski i sztajer Henryk Weiss. Fot. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów i Ośrodek KARTA. 

 

Warszawa, 1907.
Zawodnicy wyścigów kolarskich za prowadzeniem motoru na Dynasach - lider Leonard Piotrowski i sztajer Henryk Weiss.
Fot. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów i Ośrodek KARTA.

 

Bodajbyśmy doczekali w zdrowiu: tak tanich rowerów, ażeby nawet najskromniejszy pracownik mógł zdobyć się na kupno tej szacownej machiny. (...)  Takich stosunków, ażeby zarówno chłop, jak i mały mieszczanin, zobaczywszy na swoim terytorium cyklistę, witał go z radością, jako człowieka, który zawsze przywozi otuchę, a niekiedy dobrą radę w codziennych kłopotach" – życzył Polakom Bolesław Prus w 1898 roku.  Warto sprawdzić, czy spełniło się marzenie pisarza, oglądając wystawę Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią.
 

 

Warszawa, 1948 Uczestnicy VII Wyścigu Tour de Pologne (od lewej) Bolesław Napierała, Lucjan Pietraszewski, Henryk Czyż, Władysław Wandor oraz Roman Bukowski. Fot. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów i Ośrodek KARTA

 

Warszawa, 1948
Uczestnicy VII Wyścigu Tour de Pologne (od lewej) Bolesław Napierała, Lucjan Pietraszewski, Henryk Czyż, Władysław Wandor oraz Roman Bukowski.
Fot. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów i Ośrodek KARTA

 

Prezentowane zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.  Część z nich została opublikowana w wydanym w 2010 roku staraniem Ośrodka KARTA, przy współudziale Domu Spotkań z Historią, albumie fotograficznym Cykliści w serii „Historie obrazkowe”.

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy