Prasa
2013.08.29 g. 22:24
Miesięcznik Stolica - nareszcie po wakacjach!
Rewelacyjne artykuły
Polecamy podwójny numer z niespotykanymi artykułami.
Powstanie, ale o cywilach, o aktorach (świetny artykuł). Powiśle przez dziesięciolecia. Świetnie o Tuwimie.
STOLICA sierpień/wrzesień 2013
- Str. 4
Kronika miesiąca
- Str. 6
Śpiewam Warszawie mej piosenkę tę...
Amadeusz Szklarz-Habrowski o Irenie Santor
Pierwszą warszawską piosenką, jaką zaśpiewała Irena Santor, była kompozycja Tadeusza Sygietyńskiego napisana w 1953 r. do pierwszego kolorowego, pełnometrażowego filmu wyprodukowanego w Polsce, czyli „Przygody na Mariensztacie”. W tym roku Rada Miasta włączyła Irenę Santor do grona Honorowych Obywateli m.st. Warszawy.
POWIŚLE
- Str. 8
Skwer Kopernika
Ewa Kielak Ciemniewska
- Str. 14
Powiśle oczami pisarzy
Powiśle za sprawą Bolesława Prusa stało się w XIX wieku tematem ważnym dla całej Warszawy. Zastanawiano się, jak pomóc tamtejszej ludności, a jednocześnie roztaczano piękne wizje na przyszłość. Z czasem kolejni pisarze zaczęli przedstawiać w swoich utworach tę część miasta, nierzadko opierając się na wspomnieniach z lat dzieciństwa i młodości spędzonych na Powiślu.
- Str. 16
Historia powiślańskiego przemysłu
Michał Krasucki
- Str. 20
Solec we wspomnieniach
Jacka Fedorowicza
- Str. 21
Warszawska Dzielnica Łacińska
Agnieszka Czapla i Krzysztof Muszyński
Pierwszy przy ulicy Dobrej pojawił się gmach Biblioteki Uniwersyteckiej, potem budynek Wydziału Prawa i Administracji, a ostatnio kolejny – wydziałów lingwistycznych. W 2012 r. został zatwierdzony projekt siedziby Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych przy ulicy Bednarskiej. W czerwcu odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim.
- Str. 25
Zabawa pod chmurką
Jan Śpiewak
- Str. 27
Festiwal „Powiślenia”
POWSTANIE WARSZAWSKIE
- Str. 30
Od euforii po wściekłość
Sebastian Pawlina
o trwającej 63 dni gehennie mieszkańców stolicy i ich zmieniającym się stosunku do powstańców.
Brak wody, elektryczności i jedzenia. Przepełnione piwnice. Nieustanny ostrzał artyleryjski i bombardowania. Strach przed Niemcami i strach o najbliższych. Brak środków opatrunkowych i lekarstw. Problemy z pochowaniem zabitych. W takich warunkach ludność cywilna wytrzymała ponad dwa miesiące. Zapłaciła cenę straszliwą. Dzisiaj jej straty oblicza się na prawie 150 tys. zabitych.
- Str. 34
Aktorzy w Powstaniu Warszawskim
Rafał Dajbor
Mariusz Maszyński, Franciszek Brodniewicz, Józef Orwid, Tadeusz Fijewski, Zdzisław Maklakiewicz, Ina Benita, Danuta Szaflarska, Irena Kwiatkowska, Alina Janowska... Przypominamy sylwetki aktorów, którzy uczestniczyli w powstaniu jako żołnierze i jako cywile. Wielu zginęło...
- Str. 39
„Rysiek” z Kedywu
ze Stanisławem Aronsonem, oficerem Armii Krajowej, rozmawia Hubert Kuberski
- Str. 43
Dulag 121
Michał Górczyński
2013 – ROK JULIANA TUWIMA
- Str. 46
Warszawy Tuwima
Jarosław Górski
- Str. 49
Koniec pięknej legendy
fragment przygotowywanej do druku książki Mariusza Urbanka „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”
Sztuka „Kariera Alfa Omegi”, przygotowana przez Tuwima i Hemara dla Cyrulika Warszawskiego, drwiła ze słynnego już wtedy tenora, Jana Kiepury, któremu przestała wystarczać popularność artysty i zaczął „zbawiać świat”. W przerwach między ariami wyśpiewywanymi z samochodów i balkonów dzielił się z publicznością swoimi teoriami na temat tego, co zrobić, by było lepiej. Recenzenci nie mieli też wątpliwości, że spektakl to przy okazji gryząca satyra na zapędy sanacyjnej władzy.
KULTURA
- Str. 52
Pani na Wersalu
z Anitą Chiron-Mrozowską o wystawie „Wersal Marii Leszczyńskiej. Sztuka dworska we Francji XVIII wieku” – rozmawia Anna Kalinowska
Maria Leszczyńska nigdy nie stała się – jak Maria Antonina – kobietą wpływową. Tylko raz sprawdziła, na ile jej mąż, Ludwik XV, liczy się z jej zdaniem. W prywatnych apartamentach zaaranżowała spotkanie króla z będącym u niego w niełasce księciem de Burbon. Konsekwencje takiego postępowania były dla królowej nieprzyjemne – małżonek nie rozmawiał z nią przez kilka tygodni.
- Str. 54
Notatnik
- Str. 58
Anna Mikołajczyk o Festiwalu Szkół Teatralnych i Spotkaniu Teatrów Narodowych
- Str. 60
Teatr Ognisko
Jacek Górski
- Str. 61
Varsaviana
- Str. 62
Tarka szczerozłota
Bogumił Paszkiewicz
- Str. 64
Humor z lamusa
- Str. 65
W sierpniu „Stolica” pisała
- Str. 66
Na starej fotografii
Jarosław Zieliński
-