Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Stacje radiowe

2007.02.24 g. 11:44

70 lat na antenie

Od Warszawy II do radiowej Dwójki
1 marca 1937 roku uruchomiono Warszawę II – lokalną stację Polskiego Radia. Dziś Program 2 jest największą w Polsce filharmonią i salą teatralną, a za jego pośrednictwem cały świat może uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach muzycznych naszego kraju.

 

W ramach obchodów jubileuszowych Program 2 planuje wiele koncertów, spotkań z ludźmi świata kultury i sztuki, audycji wspomnieniowych oraz konkursów dla słuchaczy.

 

Urodziny Programu 2 będziemy więc obchodzić na antenie przez cały rok, ale punktem kulminacyjnym stanie się czwartek, 1 marca: tego dnia przedstawimy słuchaczom bogatą historię naszej anteny, zaprosimy do studia gości pamiętających minione dekady, przypomnimy archiwalne nagrania, koncerty i „ramówki”. Wieczorem spotkamy się na nadzwyczajnym koncercie współorganizowanym wraz Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Fakt, że data urodzin Chopina pokrywa się z dniem naszego jubileuszu uważamy za piękny i znaczący symbol.

 

Następnego dnia – 2 marca – przenosimy się do Poznania na koncert z udziałem Aleksandry Kurzak, dedykowany Programowi 2 z okazji 70-lecia przez Filharmonię Poznańską.

 

Trochę wspomnień...

Warszawa II mieściła się w Forcie Mokotowskim, początkowo nadawała program przez 5 godzin dziennie. Pierwszym jej szefem był Zenon Kosidowski, natomiast kierownictwo muzyczne powierzono Romanowi Jasińskiemu.

 

Rozgłośnia zajmowała się głównie sprawami stolicy, później jedną ze specjalności początkującej Dwójki stały się spektakle Eksperymentalnego Teatru Wyobraźni.

 

I aktualności...

Program 2 Polskiego Radia siedemdziesiąt lat później to antena pod każdym względem wyjątkowa i niepowtarzalna: muzyka poważna, literatura piękna, publicystyka kulturalna wypełniają program, codziennie przez dwadzieścia cztery godziny. W polskim eterze nie ma stacji, którą można by pomylić z Programem 2.

 

Dwójka odpowiada na coraz powszechniejszą dziś tęsknotę za radiem przyjaznym, zwracającym się do każdego słuchacza z szacunkiem i dostrzegającym w nim partnera. Nie stara się prześcignąć tempa, w jakim toczy się współczesne życie. Przeciwnie: zachęca do refleksji i odkrywania na nowo fundamentalnych wartości humanistycznych.

 

Co Program 2 ma w swej ofercie? Na powitanie dnia „Poranek Dwójki” – trwający trzy godziny magazyn, w którym muzyka przeplata się z serwisami społeczno-politycznymi i informacjami kulturalnymi. Później zapraszamy do wysłuchania fragmentu powieści, by następnie proponować zróżnicowaną pod względem stylistycznym muzykę do godzin popołudniowych. Magazynowy charakter ma audycja „Wybieram Dwójkę”, w której specjalnie dobranej muzyce towarzyszą obszerne audycje publicystyczne: „Rezonans” i „Sezon na Dwójkę”. Tradycją jest codzienny, wieczorny koncert, a w soboty – opera. Późne godziny wieczorne i nocne to czas na audycje o tematyce bardziej wyspecjalizowanej, a dotyczące zarówno muzyki, jak i literatury, filozofii i sztuki.

 

Program współpracuje z narodowymi instytucjami kultury. Słuchacze za pośrednictwem anteny obecni są na festiwalach „Warszawska Jesień”, „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu, „Wratislavia Cantans”, na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach - Zdroju, a także na najważniejszych konkursach muzycznych. Wieczory to również magiczne podróże muzyczne do najsłynniejszych, największych sal koncertowych i operowych świata: do Covent Garden i Royal Albert Hall, do Metropolitan Opera, Carnegie Hall, Wiedeńskiej Opery i złotej sali Musikverein, otworem stoją sale Paryża, Berlina, Mediolanu i Pragi. W Dwójce na własne uszy sprawdzimy brzmienie muzyki Mozarta w Salzburgu i Wagnera w Bayreuth. Jest to możliwe dzięki współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU) i prowadzonej przez Grupę Muzyczną EBU wymianie koncertów. Słowo „wymiana” oznacza również promocję naszych wykonawców i polskiej muzyki, która chętnie i z bardzo pochlebnymi recenzjami odbierana jest przez radiofonie publiczne Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela a nawet Japonii.

 

Od 1997 r. Dwójka organizuje doroczny Festiwal Muzyczny Polskiego Radia. Festiwale te stały się forum, na którym znana i nieznana muzyka polska ukazywana jest w kontekście nurtów europejskich i światowych. To zarazem estrada, na której występują wszystkie radiowe zespoły.

Program 2 wiele uwagi poświęca literaturze, a do najbardziej spektakularnych inicjatyw w tej dziedzinie należą festiwale poświęcone twórczości wybitnych polskich pisarzy i konkursy na słuchowisko. Na antenie stale prezentowane są interpretacje najwybitniejszych aktorów wszystkich pokoleń.

 

Na polskiej scenie medialnej Program 2 Polskiego Radia pozostaje więc największą filharmonią, teatrem wyobraźni i gazetą kulturalną – instytucją kultury o najszerszym audytorium i największym zasięgu.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy