Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kina

2014.02.26 g. 16:13

Kino od kuchni z Wojciechem Smarzowskim

6 marca Iluzjon Filmoteki Narodowej i magazyn „FilmPRO” zapraszają na wieczór z Wojciechem Smarzowskim i współtwórcami jego filmów, w ramach specjalnego wydania „Kina od kuchni” – cyklu odsłaniającego przed publicznością zakamarki procesu twórczego poszczególnych profesji filmowych.

W ramach cyklu gościliśmy już scenarzystów, autorów zdjęć; rozmawialiśmy o storyboardzie, dekoracji wnętrz i kostiumach, montażu i dźwięku. Teraz czas odkryć przed publicznością kuchnię współpracy ekipy filmowej.

 

Wojciech Smarzowski. Fot. Artur Balana

 

Wojciech Smarzowski.
Fot. Artur Balana

 

O przenikaniu się poszczególnych etapów procesu twórczego, o metodach działania, o wzajemnych inspiracjach, wreszcie o tworzeniu charakterystycznego stylu filmowego za pomocą różnych elementów opowie zespół Wojciecha Smarzowskiego. Ten niezwykły wieczór filmowy rozpocznie się od projekcji „Pod Mocnym Aniołem” – najnowszego filmu reżysera. Gośćmi spotkania tuż po zakończeniu projekcji będą: reżyser Wojciech Smarzowski, Klaudia Śmieja – producent wykonawczy i kierownik produkcji „Pod Mocnym Aniołem”, Tomasz Madejski – autor zdjęć do „Pod Mocnym Aniołem” oraz twórcy pracujący z reżyserem od początku: Jacek Hamela – reżyser dźwięku, Ewa Drobiec odpowiedzialna za charakteryzację, Paweł Laskowski – montażysta oraz Maciej A. Maciejewski – koordynator kaskaderów.

 

Spotkanie poprowadzą: Irena Gruca-Rozbicka oraz Małgorzata Stasiak z magazynu „FilmPRO”.

 

GOŚCIE:

 

Wojciech Smarzowski
reżyser i scenarzysta filmowy, a także autor reklam i teledysków. Ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi oraz filmoznawstwo na UJ. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Autor wielokrotnie nagradzanych filmów: „Małżowina”, „Wesele”, „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”.

 

Klaudia Śmieja
kierownik produkcji do filmów: „Papusza”, „Ci, którzy żyją i umierają”, „Warsaw by Night”, „Jak się pozbyć cellitu”.

 

Tomasz Madejski
ukończył Wydział Operatorski Radia i Telewizji im. Krzysztofa
Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wielokrotnie nagradzany autor zdjęć do filmów fabularnych, filmów dokumentalnych, teledysków, spektakli Teatru Telewizji i reklam. Autor zdjęć do filmów, m. in.: „Lejdis”, „Testosteron”, „Lunatycy”, „Ciało”.

 

Jacek Hamela
Operator i reżyser dźwięku. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Dwukrotny laureat nagrody głównej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii Najlepszy Dźwięk za film „Pornografia” i „Imagine” oraz pięciokrotny zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł. Autor dźwięku do filmów: „Drogówka, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Lęk wysokości” czy „Tatarak”.

 

Ewa Drobiec
charakteryzatorka, członek Polskiej Akademii Filmowej. Odpowiada za charakteryzację do filmów takich jak: „Kamienie na szaniec”, „Jesteś bogiem”, „Róża”, „Dom zły”.

 

Paweł Laskowski
montażysta, członek Polskiej Akademii Filmowej. Laureat nagrody za montaż do filmów: „Drogówka” (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2013), „Dom zły” (Polska Nagroda Filmowa Orzeł 2010, Gdynia 2010), „Wesele” (Orzeł 2005).

 

Maciej A. Maciejewski
koordynator kaskaderów do filmów takich jak: „Chce się żyć”, „Drogówka”, „Ida”, „Papusza”, „Mój rower”, „Róża”.

 

FILM:

 

POD MOCNYM ANIOŁEM 109 min., Polska 2014
reż. i scen.: Wojciech Smarzowski; zdj.: Tomasz Madejski; wyk.: Robert Więckiewicz, Julia Kijowska, Kinga Preis, Andrzej Grabowski, Marcin Dorociński i inni

 

Głównym bohaterem filmu jest Jerzy, pisarz i alkoholik. Poznajemy go w momencie, kiedy uwierzył, że może wygrać z chorobą. Zakochuje się w młodej dziewczynie, Julii i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nałóg okazuje się silniejszy. Wkrótce po raz kolejny trafia na odwyk, gdzie poznaje innych pacjentów, tworzących w filmie niezwykle barwną galerię postaci. Obraz jest adaptacją słynnej książki Jerzego Pilcha pod tym samym tytułem. „U Pilcha ważny element terapii polega na tym, że alkoholicy opisują swoje doświadczenia z czasów, kiedy jeszcze pili. I ja ten element wyeksponowałem, dodałem własne historie. Trochę na zasadzie filmu worka: niby wrzucam wszystko, ale całość spina jasna, przejrzysta forma. Bo na koniec wszystkie te pijackie historie okazują się jedną wielką historią głównego bohatera” – komentował reżyser.

 

KINO OD KUCHNI:

 

Kino od kuchni to cykl realizowany przez Filmotekę Narodową oraz magazyn branży audiowizualnej „FilmPRO” od kwietnia 2013 roku. Przez blisko rok na naszych spotkaniach gościliśmy przedstawicieli najprzeróżniejszych zawodów filmowych, których próżno szukać na pierwszych stronach gazet, a bez których wiele dzieł nie osiągnęłoby tak dużego sukcesu. Z publicznością kina Iluzjon spotkali się m. in.: montażysta filmu „Lęk wysokości” - Jarek Barzan, odpowiedzialny za warstwę dźwiękową filmu „Imagine” - Jacek Hamela oraz operatorzy – Piotr Sobociński Jr. oraz, zdobywca nagrody PSC za zdjęcia do „Obławy”, Arkadiusz Tomiak.
Z Maciejem Karpińskim i Józefem Henem rozmawialiśmy o rożnych rodzajach scenariusza filmowego, Mateusz Rakowicz i Greg Zgliński zdradzali nam do czego służy storyboard, zaś laureatka OSCARA - Ewa Braun  - opowiedziała widzom o swoich najważniejszych projektach w zakresie dekoracji wnętrz i kostiumów.

 

Kino ILUZJON
6 marca, godz. 19.00

 

Ceny biletów na seans:

 

15 zł – ulgowe 
17 zł - normalne

 

Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy