Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kina

2010.12.09 g. 20:49

ANIMACJA


Cztery spotkania z najlepszą, współczesną polską animacją dla dorosłych w Alchemii!

ANIMACJA 
Kino Alchemia
Cena biletu: 12 zł


Cztery spotkania z najlepszą, współczesną polską animacją dla dorosłych!

 

Każde z nich będzie poświęcone innej tematyce, zaprezentowani będą różni, przede wszystkim współcześni twórcy, a często nawet debiutanci.

 

 

 

W programie najnowsze filmy Studia SE-MA-FOR (Marka Skrobeckiego i Anny Błaszczyk), Studia Miniatur Filmowych, Platige Image (2 filmy Tomka Bagińskiego!), Studia Munka oraz Michała Mroza (w tym premierowy „Zgrzyt”!). Wielokrotnie nagradzane filmy: m.in. „Kinematograf” Tomka Bagińskiego, „Laska” Michała Sochy, „Denny Boy”Marka Skrobeckiego (mającego szansę na nominację do Oscara), „Oaza” Andrzeja Barańskiego i wiele, wiele innych.

 

Oprócz projekcji filmowych odbędą się także spotkania z reżyserami: Anną Błaszczyk i Michałem Mrozem, w czasie których będzie można posłuchać o tajnikach pracy animatora filmowego oraz podyskutować o stanie dzisiejszej polskiej animacji.

 

PROGRAM:

 

15.12.2010 środa, godz. 18:30 Przegląd filmów Studia Miniatur Filmowych:

OAZA (2009) Andrzej Barański
ŚLUB KRAWCA (2001) Elżbieta Wąsik
TITANIC WORLD (2008) Hanna Margolis
LOVE GAMESTATION (2001) Paweł Borowski
KOŁYSANKA (2010) Rafał Łabodziński

 

16.12.2010 czwartek, godz. 18: 30 Przegląd filmów Studia SE-MA-FOR:


ICHTHYS (2005), Marek Skrobecki
CARACAS (2006), Anna Błaszczyk
POWRÓT (2008), Anna Błaszczyk
DANNY BOY (2010), Marek Skrobecki

 

Po projekcji spotkanie z reżyserką Anną Błaszczyk!!

 

17.12.2010 piątek, godz. 18:30 Przegląd filmów Michała Mroza:


DRZEWO (2007)
SZCZĘŚCIE (2008)
MARIONETKI (2008)
FILM DOKUMENTALNY O POWSTANIU ZGRZYTU
ZGRZYT (2010)

 

Po projekcji spotkanie z reżyserem Michałem Mrozem – opowieść o tym, jak wygląda praca animatora filmowego, ciekawostki z realizacji filmów.

 

18.12.2010 sobota, godz. 18:30 Przegląd filmów Platige Image i Studia Munka:


LASKA (2008) Michał Socha
KINEMATOGRAF  (2009) Tomek Bagiński
SZTUKA SPADANIA (2004) Tomek Bagiński
ARKA  (2007) Grzegorz Jonkajtys

 

PRZEGLĄD FILMÓW STUDIA MUNKA

GOŚCIE:


Anna Błaszczyk: reżyserka, animatorka, scenarzystka, ilustratorka. Debiutowała filmem "Caracas" (2006), nagradzanym na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą (m.in. Grand Prix festiwalu BALKANIMA w Belgradzie, pierwsza nagroda International Festival of Animation Films BIMINI w Rydze, nagroda specjalna jury Filmfest Dresden 2007, Grandprix Sopot Film).
Jest autorką wizualizacji do festiwalu OPEN'ER 2008 oraz videoclipu promującego piosenkę Kory & 5th Element - "Szare Miraże", nominowanego do nagrody YACH 2008.
Obok animacji zajmuje się również ilustracją książkową i prasową - publikowała swoje prace m.in. w tygodniku "WPROST", magazynie "Lampa" i Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym. Jej prace były wystawiane w Polsce i zagranicą.
Zapraszamy na rysunkowego bloga Ani: http://www.notobuh.blogspot.com/ !

 


Michał Mróz: Dwudziestoletni reżyser, scenarzysta, twórca filmów animowanych metodą poklatkową. Zdobywca czterdziestu ośmiu nagród na festiwalach w Polsce i na świecie oraz medalu za działalność twórczą w Klubie AKF “Sawa”. Uczestnik warsztatów operatorskich w Londynie w Studiu Panavision oraz w BBC, warsztatów scenariuszowych w Malmo w Szwecji oraz filmu animowanego w Dreźnie. Stypendysta Warszawskiej Szkoły Reklamy na wydziale Grafiki.
Zapraszamy na stronę Michała: www.michalmroz.prv.pl

 

Informacje o filmach:


I spotkanie: 15.12.2010

Przegląd filmów SMF. Zobaczymy zarówno film twórcy o uznanym dorobku, jak i debiutantów. Filmy o malarskiej estetyce, jak i sięgające po stylistykę nowych mediów i nowe technologie.

 

1. Oaza (2008)
Fabuła scenariusza filmu ,,OAZA" wyrasta z konkretnego czasu i sytuacji społecznej. W takim ujęciu jest to film historyczny, będący przypomnieniem niedawnego etapu naszej historii /lata osiemdziesiąte/.
Niezwykły film animowany wykorzystujący styl tryskającego kolorami malarstwa Edwarda Dwurnika. Kolorowy świat malarstwa Dwurnika zderza się z ponurą, bezbarwną rzeczywistością. Zabawny film z gorzkim wydźwiękiem. (SMF)

 

2. Ślub Krawca (2001)
 Film jest historią podróży krawca i jego narzeczonej do ślubu. Chociaż siedzą obok siebie, każde z nich żyje w swoim świecie, ma swoje wyobrażenia na temat życia, miłości. Reżyserka za pomocą gry symetrii kadru, fantastycznej, żywiołowej kreski, plamy malarskiej, zestawienia kolorów i wyrazistej symboliki opowiada o złudzeniach mylonych z rzeczywistością. Na uwagę zasługuje dodatkowo zaskakujący sposób muzycznego obrazowania (np. w scenie gardłowego śpiewu krawca). Ta zwyczajna podróż ukazana w ekspresjonistycznej stylistyce jest metaforą dojrzewania ich miłości.

 


3. Titanic World (2008)
Fabuła filmu „Titanic World” w pewnym stopniu nawiązuje do katastrofy statku Titanic, jednak jego akcja rozgrywa się w mieście. Bohaterami filmu są kobieta, mężczyzna i ich małoletni syn. Każdy z bohaterów zdaje się być w innym świecie, każdy jest pochłonięty kontaktem z jakimś elektronicznym urządzeniem – telewizorem czy komputerem. Jednak w wyniku splotu wydarzeń, jakim jest katastrofa w mieście członkowie rodziny zbliżają się do siebie i są zmuszeni do spędzenia czasu wspólnie. Film w przejmujący sposób pokazuje jak łatwo zapomnieć o najważniejszych w życiu sprawach i dać się omamić wirtualnej rzeczywistości. (opis SMF)

 


4. Love Gamestation (2001)
        Pełna absurdalnego humoru historia dotycząca relacji damsko-męskich we współczesnym świecie. Bohater – gracz gry zwanej życie, wikła się w wymarzony związek z Barbie. Jak się później okazuje, jest to związek toksyczny.
Artysta poprzez styl mass mediów, przywołujący skojarzenia z MTV i prostymi grami czy filmikami krążącymi po internecie, opowiada o marzeniach typowego chłopaka – gracza, a może raczej produktu popkultury. Film ten to celna wypowiedź na temat marzeń z TV, ich zderzenia z rzeczywistością, a także obrazu wartości w dzisiejszym świecie.

 

5. Kołysanka 2010
Film jest wynikiem przemyśleń dotyczących koncepcji filozoficznej zakładającej możliwość zbawienia Diabła. Owo zbawienie zła wydaje się być częścią samooczyszczania się kultury. Świat odruchowo zapomina o swoich grzechach, wspomnienia potworności blakną ponieważ umierają naoczni świadkowie. Równie naturalny jest proces racjonalnej integracji oczyszczającej zło zgrozy i demonizmu, świadomość kolektywna oswaja się ze zbrodnią i zaprzęga zło w służbę kultury humanistycznej, po to by wyjaśniać i uczyć. Niestety przez edukację i sztukę Diabeł staje się częściowo zabawą. To bardzo gorzka konstatacja. (opis SMF)

 

 

II spotkanie:16.12.2010
Przegląd, wyprodukowanych po 2000 roku, filmów Studia SE-MA-FOR. Będzie można zobaczyć po 2 filmy uznanych w świecie reżyserów: Marka Skrobeckiego i Anny Błaszczyk. Zobaczymy dwie, całkowicie odmienne stylistyki i techniki: animację lalkową i rysunkową.


1. Ichtys 2005
To niekonwencjonalnie opowiedziana, metaforyczna, filmowa przypowieść o wytrwałości oczekiwania, nadziei i spełnieniu. Bohaterem filmu jest mężczyzna w sile wieku. Zjawia się w restauracji, której wnętrze przypomina budowlę sakralną. Jest tam jedynym klientem. Wita go kelner o twarzy cherubina, który przyjmuje zamówienie po czym wychodzi. Klient oczekuje na jego powrót. Czas mija, pokrywając wszystko patyną starości. Kiedy wreszcie ciągle młody kelner zjawia się z zamówionym daniem, klient sprawia wrażenie martwego...  (opis SE-MA-FOR)

 

2. Caracas 2006
„Caracas” zostało zainspirowane opowiadaniem Młodość Josepha Conrada. Jest to opowiedziana malarskim kadrami historia podróży pewnego upartego marynarza do Bangkoku. Film "dryfujący" między oniryczną, impresyjną ilustracją morskiej podróży, a historią niestrudzonego marzyciela. (opis SE-MA-FOR)

 

3. Powrót 2008
„Powrót” opowiada historię kanciastego Astronauty ,który po latach spędzonych w przestrzeni kosmicznej, powraca na "ziemię". Wiele rzeczy bezpowrotnie zmieniło swój KSZTAŁT. A jednak nie wszystko! Trochę PRZEWROTNIE o tym co się nie zmienia w czasie i przestrzeni. (opis SE-MA-FOR)

 


4. Denny Boy 2010
 To opowieść o ułomności ludzkiej, którą eufemistycznie możemy nazwać „utratą głowy”. Ktoś, o kim mówimy w przenośni, że „stracił głowę” jest człowiekiem, który nie bardzo wie co robi. W tym opowiadaniu głowę stracili już prawie wszyscy, oprócz jednego, jedynego – jest nim tytułowy Danny Boy, który jako odmieniec czuje się w bezgłowym społeczeństwie mocno wyalienowany. Film porusza problem samotności jednostki i stawia pytanie, czy w imię społecznego dostosowania należy równać w dół. (opis SE-MA-FOR)

Nagrody:
Festiwal w Solothurn 2010
- II Nagroda Publiczności
Międzynarodowy Festiwal Filmów Fantastycznych Neuchatell 2010
- H.R. Giger Award “Narcisse” for the Best Swiss Short

 

III spotkanie: 17.12.2010

Spotkanie w całości poświęcone twórczości Michała Mroza – młodego reżysera, który z zawrotną prędkością rozwija się i zdobywa kolejne nagrody na międzynarodowych konkursach. Niedawno odbyła się premiera jego najnowszego filmu „Zgrzyt”! Zapraszamy do obejrzenia niezwykłych animacji lalkowych.


1. Drzewo
Animacja poklatkowa osadzaona w świecie przyrody pełnej roślin i zwierząt. Opowiada historię samotnego drzewca, który czuje się odrzucony i cierpiący. Odnajduję jednak tytułowe szczęście.

Nagrody:
· I Nagroda na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych eFFKa 2008, Warszawa 2008
· I Nagroda w Konkursie Młodego Kina na festiwalu Skoffka 5.0 , Warszawa 2008
· II miejsce na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia ,
Kędzierzyn-Koźle 2007

 

2. Szczęście
Animacja poklatkowa osadzaona w świecie przyrody pełnej roślin i zwierząt.
Opowiada historię samotnego drzewca, który czuje się odrzucony i cierpiący.
Odnajduje jednak tytułowe szczęście.

Nagrody:
· III Nagroda na 41 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym POL-8
· Nagroda Główna za najlepszy film animowany , na II Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych OFFELIADA, Gniezno 2008
· II Nagroda na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych Publicystyka, Kędzierzyn Koźle  2008


3. Marionetki
Animacja poklatkowa opowiadająca historię marionetkarza i jego
marionetek. Porusza motyw śmierci i sterowania czyimś życiem.

Nagrody:
· Głowna Nagroda w kategorii krótki film animowany na Festiwalu ERA NOWE HORYZONTY, Wrocław 2009
· I Nagroda w kategorii Open na I Ogólnopolskim Festiwalu Animacji Filmowych Boruta Fest
· Grand Prix na festiwalu Opolskie Lamy , Opole 2009

 

4.  Zgrzyt
Jest to historia robota zdanego tylko na siebie, który musi sprostać presji otaczającego go świata, a także uniknąć schematu przez który został stworzony. Dramatyzmu całości dodaje jeszcze muzyka sonorystyczna i niezwykłe efekty dźwiękowe.

 

 

IV spotkanie: 18.12.2010
Czwarte spotkanie można by zatytułować „Nowe możliwości”. Hasło to odnosi się przede wszystkim do nowej sytuacji społeczno-politycznej, która pozwoliła i pozwala coraz bardziej polskim twórcom współpracować z wielkimi, zagranicznymi wytwórniami, producentami i artystami. Reżyserzy prezentowani w ramach tego spotkania mają zazwyczaj na koncie pracę przy wielkich produkcjach, animację przy znanych filmach, jak np. „Ja, robot” lub też kształcili się w dużej mierze za granicą (stypendia na zagranicznych uczelniach). Hasło „nowe możliwości” może odnosić się także do nowych możliwości technologicznych, z których prezentowani twórcy korzystają.
Po trzecie hasło „nowe możliwości” odnosi się do filmów młodych debiutantów, którzy mogli zrealizować swoje pierwsze dzieła dzięki programowi „Młoda Animacja” w Studio Munka.

 

1. Laska 2008
Humorystyczna, damsko-męska historia „z życia wzięta”. Zdarzenie w krzywym zwierciadle opisujące stan zauroczenia i jego konsekwencje. Spotkanie z mężczyzną, zabawa, tańce, akt miłosny. Oszołomiony urokiem femme fatale mężczyzna wychodzi z pokoju. Za nim zmierza porażka i zguba. (opis Platige Image)
Wybrane nagrody i festiwale:
· 2009 - Krakowski Festiwal Filmowy– Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu animowanego/
· 2009 – Annecy International Animation Film Festival – Nagroda SACEM za oryginalną muzykę
· 2009 - Ottawa International Animation Festival – Najlepsza studencka animacja
· 2009 - CiCDAF – Nagroda Specjalna Jury

 

2. Kinematograf 2009
Francis jest wynalazcą. Jego wynalazek ma zmienić świat. O jednym zapomniał. Marzenia zawsze kosztują za dużo. Skupiony wyłącznie na sobie i pracy zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji zbyt późno. (opis Paltige Image)

 

3. Sztuka spadania 2004
Stara, zapomniana baza wojskowa na Pacyfiku. Wysłani tam żołnierze, którzy na skutek wojny postradali zmysły, odbywają swoja ostatnią misję.
Nagrody: Najlepszy krótkometrażowy film animowany BAFTA 2006


4. Arka  2007
Nieznany wirus dziesiątkuje ludzką populację. Pozostali przy życiu, nieświadomi jego prawdziwej istoty, w ogromnych tankowcach podążają w poszukiwaniu krainy wolnej od zarazy. Rozpoczyna się exodus, przewodzi mu jeden człowiek... (opis Paltige Image)
Film wielokrotnie nagradzany: wykaz nagród na stronie filmu.

 

Fundacja „Filmowa Warszawa” jest organizacją pozarządową, której misją jest promocja i upowszechnianie kultury filmowej oraz sztuk audiowizualnych. Fundacja prowadzi obecnie dwa kina: Alchemia – mieszczące się na warszawskiej Starówce w budynku Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej oraz ETNOKINO zlokalizowane w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy ulicy Kredytowej 1. Obie placówki należą do prestiżowej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych prowadzonej przez Filmotekę Narodową.
W ramach statutowej działalności Fundacji organizowane są przeglądy kinematografii europejskiej oraz światowej, a także imprezy filmowe i spotkania autorskie. Fundacja dba, aby repertuar był zawsze na najwyższym poziomie: prezentuje kino artystyczne i ambitne, skierowane do publiczności zaangażowanej w życie kulturalne, a także do wszystkich pasjonatów kina. Popiera też ważne inicjatywy o charakterze społecznym i edukacyjnym.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy