Od 7 lutego 2008 MFF TOFIFEST w warszawskiej Kinotece
Ogólnopolskie prapremiery brytyjskiego „Hallam Foe” i nowozelandzkiego „Orzeł kontra rekin” będą największymi gratkami rozpoczynającej się 7 lutego w warszawskiej Kinotece, stołecznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFIFEST.
Ta zrodzona w Toruniu impreza uważana jest za najszybciej rozwijający się festiwal kina niezależnego w Polsce.
Realizowany z pasją „festiwal dla marzycieli” zawita po raz pierwszy do stolicy, aby pokazać blisko 40 filmów z 20 krajów, których – zgodnie z mottem imprezy – „nie ściągniesz z sieci”.
Festiwal ceniony jest przez widzów i media. Miesięcznik AKTIVIST nazwał TOFIFEST „niemalże polskim Sundance”, łódzka Gazeta Wyborcza napisała, że jest to „jeden z najbardziej znanych i opiniotwórczych festiwali kina niezależnego w Polsce", a Tomasz Raczek powiedział: „To prawdziwy festiwal, zwrócony w stronę filmu, a nie życia towarzyskiego. Jest przeznaczony dla prawdziwych miłośników filmu”.
Festiwal odwiedzali już tacy goście jak:
Impreza jest festiwalem filmów młodych, zbuntowanych, „niezależnych wewnętrznie”, wolnych duchem i chętnie zabierających stanowisko w dyskursie o współczesności. Festiwal jest też przeglądem obrazów, których nie można było obejrzeć na ekranach polskich kin – w 2007 roku 92 tytuły pokazano premierowo. Dodajmy, że toruńska impreza jako jedyna ma prawo przyznawania Nagrody Krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego.
Festiwal od pięciu lat odbywa się w Toruniu. W ubiegłym roku poszerzył swoją działalność na sąsiednią Bydgoszcz. Teraz zawitał do Warszawy gdzie zaprezentuje wybór kilkudziesięciu premierowych filmów pełno- i krótkometrażowych z blisko 20 krajów świata – od Nowej Zelandii po Hiszpanię.
Program warszawskiej edycji, którego współtwórcą jest firma dystrybucyjna Vivarto, jest wyborem z ogromnej oferty jaką zaproponowała edycja toruńsko – bydgoska. W listopadzie 2007 wyświetlono ponad 150 filmów z ponad 40 krajów, pokazano też unikatowe retrospektywy młodego filmu brazylijskiego, austriackiego i – jako pierwsze w kraju – zestawione ze sobą, kompleksowe panoramy kina tureckiego i ormiańskiego. W czasie TOFIFEST odbyły się też pierwsze polskie targi szkól filmowych SCHOOL MARKET oraz kolejna edycja inicjatywy promocji młodych polskich filmowców FOCUS TOFIEFST.
Najmocniejszymi filmowymi punktami warszawskich pokazów będą premierowe prezentacje filmów Hallam Foe Dawida McKenzie i Orzeł kontra Rekin nowozelandczyka Taika Waititi. Oba filmy to prawdziwi „kilerzy” - zdobywcy większości nagród piątej edycji TOFIFEST gdzie oba filmy miały swoje polskie premiery.
Hallam Foe zdobywca Grand Prix TOFIFEST – Złotego Anioła, to nagrodzona także na Berlinale 2007 historia niebezpiecznej fascynacji erotycznej nastoletniego chłopca domniemaną zabójczynią jego matki. Najwięcej nagród powędrowało jednak do twórców nowozelandzkiego Orzeł kontra rekin (Eagle vs. Shark). Ta kompletnie niekonwencjonalna historia miłosna dziejąca się gdzieś na Nowej Zelandii w sumie otrzymała pięć nagród, w tym bardzo cenioną Nagrodę Krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego za scenografię, kostiumy oraz „scenę rzucania butami”.
Warszawski TOFIFEST zaprezentuje także warte obejrzenia przedpremiery kinowe. Wyprawą na filmowe Bałkany będą pokazy:
Te filmy nakręcone przez laureata FLISAKA nagrody Prezydenta Torunia dla najciekawszych młodych twórców filmowych z Kujaw i Pomorza, uzupełni przegląd WIELOPAKU TORUŃSKO – BYDGOSKIEGO, istniejącej od blisko 4 lat inicjatywy promocji kina z toruńsko – bydgoskimi korzeniami.
Warszawska edycja TOFIFEST pokaże też wybór najlepszych filmów z festiwalowego Konkursu Krótkometrażowego [impreza ma dwa konkursy dla długich i krótkometrażowych fabuł] z takich krajów jak: Wielka Brytania, Polska, Szwecja, Belgia, Niemcy, Rumunia, Estonia, Australia, Izrael, Hiszpania, Ukraina, Francja, Czechy. Filmy wybrano z ponad 400 zgłoszeń krótkometrażowych nadesłanych z 46 krajów świata.
W stawce znalazły się „największe przeboje” światowego krótkiego metrażu tego i ubiegłego roku – jak rumuńska „Lampa z czapeczką” [Lampa cu caciula] Radu Jude, który otrzymał Specjalne Wyróżnienie Jury V TOFIFEST [wygrał też festiwale w Cottbus, Hamburgu, Huesca, Los Angeles, San Francisco oraz prestiżowy Sudance FF]. Zwycięzcą i zdobywcą Grand Prix – Złotego Anioła została jednak wschodząca gwiazda młodego polskiego kina - Bartek Konopka i „Trójka do wzięcia”. Te film dostał też nagrodę za scenariusz.
Wśród najciekawszych krótkich filmów znajda się:
Silna jest też reprezentacja Polski.
Są też filmy zrealizowane przez Polaków żyjących poza granicami – nagrodzone na TOFIFEST