Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Relax

2006.12.05 g. 16:51

Kino Relax

To już czas przeszły
Warszawskie kino Relax z dniem 15 X 2006 roku zakończyło definitywnie swoją działalność. 27 X 2006 roku odbył się tam ostatni z ostatnich seansów filmowych tego kina – wyświetlono czeską komedię "Mężczyzna idealny"

Pomysł na kino przy ulicy Złotej powstał w 1961 roku ale budowę rozpoczęto w 1965 roku. Stan surowy zakończono w 1967 roku i powieszono na kinie wiechę. Pierwszy seans zagrano w 1968 roku.

 

Ówczesne władze podjęły decyzję, że będzie to pierwsze w Warszawie kino przystosowane do projekcji filmów na taśmie 70 mm czyli tak zwanej „super panoramie”. Relax cieszył się ogromną popularnością. Było to pierwsze superpanoramiczne kino, do którego ściągały tłumy.

Nazwa "Relax" została dla kina wybrana w plebiscycie czytelników "Expressu Wieczornego" a pierwszym seansem w kinie Relax, w 1968 roku była wojenna super produkcja radzieckiego przemysłu filmowego pod tytułem "Wyzwolenie" Jurija Ozierowa, w której zagrali m.in. Barbara Brylska i Daniel Olbrychski.

 

Na przełomie 1997 i 1998 roku w kinie została przeprowadzona gruntowna modernizacja. Relax stał się wówczas najnowocześniejszym kinem w Warszawie, a jakość projekcji filmowych, komfortu i estetyki wnętrza spełnia do dzisiaj najwyższe światowe standardy. 14 marca 1998 roku kino zostało oficjalnie otwarte po remoncie. Zyskało na nowo sympatię warszawiaków oraz uznanie wielu fachowców. Właśnie tutaj odbywają się ważne, uroczyste premiery filmowe.

 

Kino liczyło 594 miejsc, posiadało system nagłośnienia cyfrowego Dolby Digital Surround EX, najwyższej klasy głośniki kinowe JBL, włoski projektor Cinemeccanica oraz największy w Warszawie (15x7m) ekran perełkowy firmy Harkness. Hiszpańskie fotele kinowe Figueras oraz amfiteatralna widownia w całości pokryta była wykładziną dywanową. Sala widowiskowa była klimatyzowana.

 

Kino znajdowało się w samym centrum Warszawy i każdy warszawiak wiedział gdzie ono się znajduje. Było niezłym punktem orientacyjnym. Łątwo było tam dojechać (róg Marszałkowskiej i Złotej) nawet spoza Warszawy (kino znajdowało się 3 rzuty, no może 5,  czapką od Dworca Centralnego).


W Relaxie gościły sławy z całego świata. Była tu laureatka Oscara Mira Sorvino ("Jej Wysokość Afrodyta", "Lulu Na Moście"), pisarz, scenarzysta i reżyser Paul Auster ("Dym", "Brooklyn Boogie", "Lulu Na Moście"), jeden z najpopularniejszych amerykańskich aktorów, reżyser Morgan Freeman ("Skazani na Shawshank", "Wożąc Miss Daisy", "Bez przebaczenia", "Robin Hood: Książę Złodziei" "Kolekcjoner").

Właśnie w tym kinie odbyły się pierwsze w Polsce pokazy m.in. pierwszej części "Matrixa" braci Wachowskich, "Pianisty" Romana Polańskiego czy pierwszej części trylogii "Władca Pierścieni" Petera Jacksona - "Drużyny Pierścienia".

Ze względu na styl, charakter i swój klimat, Relax był miejscem najważniejszych pokazów i polskich premier filmowych oraz ważnych wydarzeń kulturalnych. Gośćmi kina bywali tacy polscy artyści jak Andrzej Wajda czy, Jerzy Hoffman przedstawiciele środowisk twórców, biznesu czy polityki. Oprócz działalności premierowej, kino było corocznie głównym kinem Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

 

Jednak ciągu ostatnich dwóch lat kino Relax dostawało coraz mniej premierowych kopii filmów a jeśli ich nie ma w kinie, zmniejsza się frekwencja widzów. A kiedy zmniejsza się frekwencja, dystrybutorzy filmów nie widzą potrzeby dawania do takiego kina kopii premierowych. Wpływy z pokazów premierowych stanowią bardzo ważną część dochodów kina.

Jak wspomina ostatni kierownik Kina Relax Michał Komoń: "Od czasu remontu w 1997 roku do roku 2004 kino działało pod szyldem polskiego operatora kinowego Grupy Kinoplex. Wtedy repertuar Relaksu był atrakcyjny. Później do kina docierało mniej kopii premierowych".

 

Plany sprzedaży budynku i likwidacji kina były tajemnicą poliszynela od około roku.
W opinii właściciela obiektu, firmy Instytucja Filmowa Max-Film (właścicielem jest Województwo Mazowieckie), jego funkcjonowanie przestało być opłacalne. Zarząd firmy Max-Film (Prezes - Krzysztof ANDRACKI, Wiceprezes - Jacek RUSIECKI i Członek - Jan Maria JACKOWSKI) przebierał niezdecydowany w ofertach, by wreszcie znienacka tuż przed wyborami samorządowymi budynek sprzedać. Nabyła go mało znana firma Alma (wcześniejsza nazwa Krachem) posiadająca 5 placówek handlowych. W Krakowie – delikatesy, w Krakowie, Nowym Targu i Tarnowie – supermarkety oraz delikatesy w Warszawie (w Promenadzie).
W miejscu Relaksu ma powstać sklep delikatesowy.

 

Likwidacja kina rozpoczęła się 1 listopada. Przez miesiąc wyposażenie Relaksu zostało usunięte z obiektu i zostało rozdzielone pomiędzy inne kina Max-Filmu, również miały trafić do warszawskiego kina Wisła.

W grudniu prace w budynku prowadzić będzie Alma Development Sp. Z o.o., firma zależna od Alma Market SA

 

Komu potrzebna była likwidacja kina Relaks, które potrafiło być dochodowe?

Nikt nie konsultował takiej decyzji ani z warszawiakami, ani z pracownikami kina.

Zdaje się, że Max-Film lub jego mocodawcy, bardzo potrzebowali pieniędzy w okresie przedwyborczym.

Ciekawe jakie to nowe inwestycje poczynią w najbliższym czasie.

 

Foto: Olek Pawlik



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy