Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wisła

2006.11.05 g. 20:10

Warszawski Przegląd Filmów Dokumentalnych

Spotkanie 8
Co dwa tygodnie w kinie “Wisła” można zobaczyć najciekawsze dokumenty ostatnich lat i spotkać się z czołowymi polskimi dokumentalistami. Filmy pokazane w drugiej części przeglądu nie unikają kontrowersyjnych tematów, pokazują polskie regiony biedy, ale też codzienność zwykłych ludzi. To co łączy te filmy jest ich wartość artystyczna, zarówno jeśli chodzi o realizacje uznanych twórców, jak Jacek Bławut, czy Paweł Łoziński, jak i o młodych studentów Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy. W ramach pięciu kolejnych spotkań zobaczymy filmy: Jacka Bławuta, Pawła Łozińskiego, Tomasza Wiszniewskiego i Marcina Koszałki.

SPOTKANIE 8

 

Filmy Marcina Koszałki
Czas
: środa, 8 listopada, godz. 20:00
Miejsce: kino “Wisła” (metro Plac Wilsona)
Bilety: 8 pln

 

Marcin Koszałka to absolwent Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych, jednocześnie jednak kontynuuje swoją prace jako operator. Zrealizował m.in. “Pręgi” (nagroda za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), “Kochanków z Marony” i “Kochanków roku tygrysa”. Niewątpliwie fakt, że jest jednocześnie autorem zdjęć w swoich dokumentach, wpływa na poetykę jego filmów, na nastrój intymności w nich obecny. Marcin Koszałka należy do dokumentalistów, którzy zmuszają do stawiana ciągłych pytań o etykę dokumentalisty, budzą kontrowersje. Realizowany przez niego film o Krzysztofie Nowaku, śmiertelnie chorym aktorze, który zapisał swoje ciało akademii medycznej został gwałtownie skrytykowany jeszcze nim rozpoczęto zdjęcia. Jego ostatni ukończony, na poły autotematyczny, film „Cały dzień razem” nakręcony w Japonii opowiada w dowcipny sposób o niemożności porozumienia z japońską rodziną, u której zatrzymali się filmowcy.

 

Zobaczymy:

 

Takiego pięknego syna urodziłam (1999), 25 min.
Jego pierwszy film “Takiego pięknego syna urodziłam” wywołał mnóstwo kontrowersji, ale też u wielu widzów wzbudził entuzjazm. Zarzucano mu, że kierując kamerę na swoją matkę, ukazał ją w niekorzystnym świetle. Film składa się w dużej mierze bluzgiem, jaki pod adresem syna wygłasza jego matka. Koszałka kieruje też kamerę na siebie, pokazując, jak trudno wyzwolić się z utrwalanych latami schematów domowego życia.

 

Imieniny (2003), 29 min.  
Film opowiada o pensjonariuszach domu opieki społecznej w Krakowie. Niektórzy upośledzeni umysłowo, niektórzy autystyczni, wszyscy mają za sobą tragiczną przeszłość. Większość samotna i zrezygnowana. Korytarzowe rozmowy o niczym, rutynowe czynności, powtarzający się schemat dnia. Pewnego razu opiekunka tworzy rodzaj "grupy inicjatywnej", której zadaniem jest przygotowanie programu artystycznego z okazji imienin kierowniczki placówki…

 

Jakoś to będzie (2004), 25 min.
Po pięciu latach od nakręcenia „Takiego pięknego syna…” Marcin Koszałka ma już swoją rodzinę – żonę i córkę. Okazuje się jednak, że wyniesione z domu nawyki nie pozwalają mu na stworzenie domu o jakim marzył. Wszystko się powtarza. Film opowiada o próbie wyjścia z tego zaklętego kregu.

 

Kontakt:
Jacek Wiśnicki
0 691 205 631

 

Pozdrawiam,
Blanka Zawada
www.szorty.pl
Fundacja Rozwoju Sztuki Filmowej
(0-22) 826 83 11
Chmielna 5/7, 00-021 Warszawa

 

Poniżej klatki z filmów.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Imieniny1
Imieniny
Imieniny2
Imieniny
Imieniny3
Imieniny
Jakos to będzie 1
Jakos to będzie
Jakos to będzie 2
Jakos to będzie
Takiego pięknego syna urodziłam 1
Takiego pięknego syna urodziłam
Takiego pięknego syna urodziłam 2
Takiego pięknego syna urodziłam
Takiego pięknego syna urodziłam 3
Takiego pięknego syna urodziłam
Jakos to będzie 3
Jakos to będzie
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy