Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2014.01.16 g. 08:28

Wiadomości bieżące

Warszawski Serwis Prasowy
Życie miasta, komunikacja, zaproszenia, zapowiedzi, okolice Warszawy, przegląd prasy.

Warszawski Serwis Prasowy

ŻYCIE MIASTA

 

  • PARKI
    70 budek lęgowych zostało powieszonych w parkach, którymi opiekuje się Zarząd Oczyszczania Miasta. Na wiosnę zadomowią się w nich ptaki, a zimą znajdą schronienie wiewiórki.
  • ZOO
    Dzięki łagodnej zimie przebudowa Akwarium jest już bardzo zaawansowana. Fundamenty pawilonu zostały wzmocnione, a ostatnio rozpoczęła się budowa nowych, ogromnych, przewidzianych w projekcie zbiorników dla ryb – poinformował Miejski Ogród Zoologiczny.
  • KONSULTACJE
    13 stycznia wznowił działalność Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w dzielnicy Śródmieście, oferujący bezpłatne konsultacje specjalistów ds. uzależnień, poradnictwo i konsultacje psychologiczne dla osób uwikłanych w przemoc w rodzinie oraz porady prawne dla mieszkańców Śródmieścia.
  • ZIMA
    W ankiecie dotyczącej sposobu odśnieżania śródmiejskich ulic większość mieszkańców dzielnicy (92,57 proc. głosów) opowiedziała się za rezygnacją z posypywania nawierzchni solą. W związku z tym zarząd Śródmieścia podjął decyzję o przeprowadzeniu pilotażu polegającego na odśnieżaniu 27 ulic jedynie przy pomocy płużenia i posypywania piaskiem.
  • KARTA WARSZAWIAKA
    Osoby, które złożyły wniosek o wydanie hologramu do Karty warszawiaka lub Karty młodego warszawiaka, a jeszcze go nie odebrały, będą to mogły zrobić w najbliższą sobotę, 18 stycznia. Czynne wtedy będą wszystkie Wydziały Obsługi Mieszkańców urzędów dzielnic oraz wybrane Punkty Obsługi Pasażerów ZTM.
  • MUZEA
    Ruszył nabór do VI edycji programu dla rodzin „Moje ulubione muzeum”. Jest on adresowany do rodzin z dziećmi w wieku od sześciu do ośmiu lat. Program dziewięć około 1,5-godzinnych spotkań o charakterze warsztatowym, które są realizowane w ostatnią sobotę/niedzielę każdego miesiąca, począwszy od maja, zarówno we wnętrzach pałacu w Wilanowie – dawnej letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego, jak i w królewskich ogrodach.
  • URZĘDY
    Wydział Licencji i Transportu Drogowego, Biura Administracji i Spraw Obywatelskich (ul. Canaletta 2) we wszystkie poniedziałki będzie przyjmował interesantów od godz. 8 do 18. To dobra wiadomość dla taksówkarzy i osób prowadzących przewozy drogowe na terenie Warszawy – zapewnia urząd miasta.
  • ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
    Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE) wygrała otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych na prowadzenie lokalnego centrum integracji mieszkańców „Warsztat” przy pl. Konstytucji 4.

 

KOMUNIKACJA

 

  • ROWERY
    Dziś zleciliśmy zaprojektowanie pasów rowerowych na ul. Dickensa pomiędzy rondem Pniewskiego a ul. Grójecką (w obu kierunkach) – poinformował pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski. 600-metrowy odcinek połączy istniejące drogi rowerowe na ulicach Szczęśliwickiej i Grójeckiej. Projekt ma być gotowy na wiosnę, realizację urzędnicy przewidują jeszcze w tym roku.
  • KOLEJ
    Od wczoraj w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej bilety kontrolują także wybrani kierownicy pociągów. Dotychczas do kontroli biletów byli upoważnieni kontrolerzy Zarządu Transportu Miejskiego.
  • LOTNISKA
    Dziesięć nowych restauracji i barów oraz 15 nowych sklepów zostanie uruchomionych za rok w modernizowanej części Terminalu A na Lotnisku Chopina w Warszawie. Ich operatorem będzie firma HDS Polska, która chce wprowadzić na lotnisko kilka znanych marek.
  • PRZYSTANKI
    W związku z zakończeniem kolejnego etapu przebudowy Trasy Toruńskiej od dziś zostaje przywrócona stała lokalizacja przystanku tramwajowego Żerań-FSO 08 dla linii 18, 20 i 28. Przystanek jest zlokalizowany pod wiaduktem Trasy Toruńskiej (około 65 metrów przed tymczasową lokalizacją).
  • UTRUDNIENIA
    Od dziś od godz. 23 wyłączona z ruchu zostanie ul. Głębocka na odcinku od ul. Podwójnej do ul. Kartograficznej. Objazd: Magiczna – Skarbka z Gór – Berensona. Ponadto na ul. Skarbka z Gór pomiędzy ulicami Magiczną a Głębocką zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy – w stronę ul. Głębockiej. Zmienią się trasy linii: 120, 527, 732, N11.
  • UTRUDNIENIA
    Od 17 stycznia (piątek) od godz. 22 zwężony zostanie odcinek Trasy Armii Krajowej pomiędzy ulicami Mickiewicza a Powązkowską. Wyłączone z ruchu będą lewe pasy obydwu jezdni, przejezdne pozostaną po dwa pasy w każdym kierunku.
  • UTRUDNIENIA
    19 stycznia (niedziela) o godz. 22 zamknięta zostanie kolejna estakada zjazdowa z Trasy Armii Krajowej – estakada na węźle Wisłostrada, która prowadzi z trasy z zachodu w kierunku centrum, czyli na południe (relacja Poznań – Centrum).

 

ZAPROSZENIA NA DZIŚ

 

  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 10 w Sali Warszawskiej PKiN odbędzie się LXXIV posiedzenie Rady Warszawy. W porządku obrad m.in. akcja „Zima w mieście”, zmiany w regulaminie komunikacji miejskiej (dotyczą uprawnień osób niepełnosprawnych) oraz informacja prezydenta Warszawy w sprawie Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    O godz. 17 w Muzeum Łazienki Królewskie, w pałacu Na Wyspie, odbędzie się wykład prof. Piotra Ugniewskiego pt. „Francuzi i francuskość w Pamiętnikach Stanisława Augusta”. Będzie to kolejny z cyklu wykładów „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, organizowanych przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie wspólnie z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym.

 

ZAPOWIEDZI


  • ŚRÓDMIEŚCIE
    17 stycznia (piątek) o godz. 17 w Zachęcie (sala multimedialna, wejście od ul. Burschego) odbędzie się Dzień Domeny Publicznej. Na początku każdego roku na całym świecie otwiera się dostęp do nowych zasobów, które przestały podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przeszły do domeny publicznej. Każdy może je swobodnie rozpowszechniać i wykorzystywać. Wstęp wolny.
  • BEMOWO
    17 stycznia (piątek) w godz. 10–15 w Bemowskim Centrum Przedsiębiorczości (ul. Powstańców Śląskich 44) odbędzie się szkolenie dotyczące składania e-deklaracji. Przeprowadzą je pracownicy urzędu skarbowego. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są pod nr. tel. 22 533 79 45.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    18 stycznia (sobota) o godz. 13 pod kolumną Zygmunta od strony Wisły odbędzie się spacer, podczas którego przewodnicy skupią się na tym, co często starano się zamieść pod dywan. Ujrzymy ciemną, skrywaną stronę miasta. Jak potraktowano niedoszłego królobójcę? Gdzie była warszawska dzielnica Czerwonych Latarni? Co oznaczało „przytulić sikor” i kim byli „pajęczarze”? Kto chciał porwać króla Stasia? W której kawiarni przesiadywał „Pershing”, a w której bohaterowie afery Rywina? Kim był warszawski kat? Na spacerze poznamy najpotworniejsze zbrodnie, ale również prozaiczne, codzienne grzeszki i przewinienia dawnych warszawiaków. Cena: 10 zł od osoby. Dzieci do lat 10 idą bezpłatnie.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    18 stycznia (sobota) o godz. 18 w Starej Kamienicy przy ul. Widok 8 odbędzie się premiera kalendarza ściennego Instant oraz otwarcie wystawy pod tym samym tytułem, której autorami są Luiza Kwiatkowska i Juliusz Erazm Bolek. Na finał zagra duet Mare Kądziela (gitara) i Ksawery Wójciński (kontrabas). Ekspozycję będzie można oglądać do 17 lutego.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    19 stycznia (niedziela) o godz. 11 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbędą się pierwsze warsztaty z cyklu „Małe rezydencje artystyczne” pt. „Słowo”. Zajęcia te, prowadzone zgodnie z założeniami projektu „Loesje”, będą miały na celu pokazanie dzieciom różnych możliwości kreatywnego pisania.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    23 stycznia (czwartek) o godz. 18 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Zwyczajny 1934”. Polska na zdjęciach Willema van de Polla – oparta na kolekcji nieznanych i niepublikowanych w Polsce fotografii holenderskiego fotografa i fotoreportera z lat 30. XX w. Wernisaż ma charakter zamknięty, dlatego trzeba potwierdzić przybycie.
  • OCHOTA
    25 stycznia (piątek) o godz. 19 w Centrum Sportu i Rekreacji UW przy ul. Banacha 2a futsaliści AZS UW zagrają z Red Dragons Pniewy. Do tej pory z „Czerwonymi Smokami” AZS UW rywalizował trzykrotnie. Bilans przemawia na korzyść „Akademików”, którzy odnieśli dwa zwycięstwa (4:2 i 4:3 w zeszłym sezonie) i raz przegrali (1:3 w tegorocznych rozgrywkach). Stosunek bramek: 9-8 dla AZS.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    2 lutego (niedziela) o godz. 11 w Muzeum Łazienki Królewskie odbędzie się Klub Królewskich Przyrodników – zajęcia z profesjonalnym biologiem pt. „Ogród angielski a ogród francuski – architektura krajobrazu i bioróżnorodność”. Lekcje w Klubie łączą w sobie kilka elementów: wykład, warsztat laboratoryjny i wycieczkę. Są wciągającą przygodą dla całej rodziny. Bilet rodzinny: 15 zł. Info i zapisy: nr tel. 22 506 01 02 lub e-mail: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl.
  • ŚRÓDMIEŚCIE
    16 lutego (niedziela) o godz. 11 na ul. Wiejskiej, przy Czytelniku, zacznie się spacer „Dwie Warszawy Juliana Tuwima”. Na trasie wycieczki znajdą się wybrane miejsca, gdzie mieszkał, tworzył i bywał Tuwim w okresie międzywojennym oraz po powrocie do Warszawy, po II wojnie światowej. Spacer będzie też doskonałą okazją, żeby pokazać zmiany, jakie zaszły w Warszawie na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Innym bowiem miastem była ona w okresie Pikadora, innym gdy powstawał „Bal w operze”, a niemal zupełnie nierozpoznawalnym po zniszczeniach wojennych.

 

OKOLICE WARSZAWY

 

  • JABŁONNA
    O godz. 18 na działce gminnej przy ul. Wiślanej w Suchocinie odbędzie się dyskusja publiczna dotycząca projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonna części północno-zachodniej wsi Trzciany oraz działek nr 130, 131, 132 w obrębie wsi Rajszew.
  • JÓZEFÓW
    Miejski Ośrodek Kultury otwiera Scenę Młodych. Osoby w wieku 15–25 lat mogą tam zaprezentować swój talent. Ośrodek Kultury zachęca do zgłoszeń, chwaląc się zapleczem technicznym i personalnym oraz ciekawymi możliwości promocji. Najbliższa prezentacja 21 lutego.
  • KONSTANCIN-JEZIORNA
    W tym roku na terenie sześciu wsi nadwiślańskich powstaną kolejne odcinki kanalizacji sanitarnej. Mieszkańcy sołectw: Ciszyca, Czernidła, Gassy, Habdzin, Łęg, Opacz, którzy są zainteresowani przyłączeniem do niej swoich posesji, muszą złożyć wniosek. Mają na to czas do 25 lutego.
  • NOWY DWÓR MAZOWIECKI
    Miasto przejmie od wojska, a dokładnie od Stołecznego Zarządu Infrastruktury MON oraz Agencji Mienia Wojskowego, sieć wodociągową i kanalizacyjną w Twierdzy Modlin. Uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli na grudniowej sesji radni miejsc. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie dojdzie do przejęcia sieci.

 

PRZEGLĄD PRASY

 

  • WARSZAWA.PL
    Paszporty tygodnika „Polityka” to uznane i cenione nagrody w świecie kultury. W tym roku wręczono je po raz 21. Trzy z nich przypadły młodym twórcom z Warszawy.
  • PRZEGLĄD WOLSKI
    Pomianowska i Kinior, Fiesta Etno Reggae i Emerytenparty – otwarcie Progresja Music Zone czyli nowej klubokawiarni na Woli będzie trwało aż trzy dni.
  • PRZEGLĄD URSYNOWSKI
    75 kg suchej karmy, ponad 39 kg puszek dla psów, 16 kg puszek dla kotów, a także ok. 15 kg makaronu, ryżu i kaszy zawieźli urzędnicy do przytulisk i fundacji.
  • POŁUDNIE
    W wydaniu „Południa” z 16 stycznia na rozkładówce znajduje się warszawska szopka samorządowa.


    „Ja trzymam wszystkie normy:
    Dwukrotnie zwyciężyłam dla Platformy.
    I – powiedzmy sobie wprost –
    zbudowałam drogi, metro, most.
    No i bez pomocy nieba
    Zdjęłam z funkcji kogo trzeba”


    – czytamy w gazecie.
  • WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE
    Kursem samoobrony dla kobiet organizowanym przez straż miejską interesuje się rekordowa liczba warszawianek. W związku z tym funkcjonariusze postanowili uruchomić dodatkowy nabór na zajęcia. Zapisy do nowej, 25-osobowej grupy będą odbywać się 17 stycznia w godz. 8–14 pod nr tel. 22 855 33 11.
  • TWOJA-PRAGA.PL
    Boa, skorpion, skunks, agama, kameleon, porzucone szczeniaki... – to tylko niektóre ze zwierząt, którym pomogli strażnicy miejscy z Ekopatrolu w 2013 r.
  • SASKAKĘPA.INFO
    20 stycznia (poniedziałek) o godz. 19 w Klubie Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23) odbędzie się emisja spektaklu Teatru Polskiego Radia.
  • TVP WARSZAWA
    Pokaż się milionom ludzi i poprowadź autorski przegląd prasy w naszym programie, wspierając tym samym Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
  • POLSKIE RADIO RDC
    Dlaczego działaczom społecznym tak zależy na tym, żeby seniorzy wiedzieli, czym jest budżet partycypacyjny i jak w nim uczestniczyć? – Za kilkanaście lat liczba osób w wieku 60+ przekroczy jedną czwartą populacji, a to będzie miało ogromny wpływ na życie ekonomiczne, społeczne i polityczne – mówili goście audycji „Wieczorne Polaków rozmowy”.
  • RADIO WARSZAWA
    Policja ze Śródmieścia poszukuje sprawców kradzieży świecznika z kościoła św. Jacka. W grudniu ubiegłego roku złodzieje weszli do pustego kościoła oo. Dominikanów przy ul. Freta i ukradli mosiężny świecznik. Jego wartość to około 1000 zł.
  • POLITYKAWARSZAWSKA.PL
    Od uruchomienia warszawskiego „call center” minęły dwa miesiące. Czas zatem na pierwsze podsumowania i zmiany. Na dobry początek, zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami, stołeczny ratusz rozpoczyna informacyjno-promocyjną kampanię. Nowe plakaty, billboardy i przede wszystkim nowe hasło: „Narzekaj. Zmieńmy Warszawę. Razem”.
  • THECITY.COM.PL
    Telewizja Polska wystawiła na sprzedaż działki obok swojej warszawskiej siedziby przy ul. Woronicza. Sprzedawane nieruchomości wyceniła na co najmniej 100,4 mln zł.
  • ŻYCIE WARSZAWY
    Muzeum w Wilanowie organizuje minipowtórkę z festiwalu światła. W weekend odbędą się dodatkowe pokazy.
  • WAWALOVE.PL
    Członek zarządu Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM) Adam Zając przedstawił trzy najważniejsze zmiany, których potrzebuje obecnie Warszawa. Są to: 1. Dokończenie budowy obwodnicy śródmiejskiej; 2. Zwiększenie atrakcyjności transportu zbiorowego poprzez wprowadzenie priorytetów dla komunikacji miejskiej; 3. Ograniczenie ruchu samochodowego w centrum.
  • TVNWARSZAWA.PL
    W 2015 r. Warszawa będzie jeszcze bardziej „jazzy”. W ratuszu podpisano umowę na dostawę 30 tramwajów 134N. Zapłacimy za nie prawie 166 mln zł.
  • RYNEK KOLEJOWY
    – Koleje Mazowieckie jako jedyna spośród czterech największych spółek kolejowych zanotowała w 2013 r. wzrost liczby pasażerów – mówi rzeczniczka KM Donata Nowakowska. Rekordowy wynik na poziomie 62 mln pasażerów podsumowuje dobry rok dla samorządowego przewoźnika.
  • KURIER KOLEJOWY
    Zarząd Tramwajów Warszawskich planuje na najbliższe lata szereg inwestycji. Powstaną nowe trasy, w tym z dawna oczekiwane połączenie do Wilanowa. Szykują się także kolejne zakupy taborowe.

 

---------------------------------------
Warszawski Serwis Prasowy
www.wsp.waw.pl
www.facebook.com/WarszawskiSerwisPrasowy
www.twitter.com/redakcjaWSP



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy