Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Ursynów

2011.03.21 g. 18:30

Skwer 96 Drzew na Ursynowie?

Miejsce upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej
Jutro tj. 22 marca o godz. 8.45 Burmistrz Ursynowa Piotr Guział spotka się w historycznym Gucin Gaju z Wiceprzewodniczącym Rady Warszawy Sebastianem Wierzbickim oraz Radnym Warszawy Marcinem Rzońcą

Celem spotkania będzie rozważenie możliwości utworzenia w Gucin Gaju miejsca upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej, bowiem Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy Sebastian Wierzbicki jest pomysłodawcą utworzenia „Skweru 96 Drzew”, który pierwotnie planowany był w okolicach szpitala przy ul. Inflanckiej.

 

Wizja lokalna rozpocznie się przy Kościele p.w. św. Katarzyny – najstarszej warszawskiej parafii.

 

Gucin Gaj

 

Gucin Gaj

Zdjęcie z serwisu ursynow.org.pl
Autor: Maciej Mazur

 

 

Gucin-Gaj to w niewielkim stopniu zachowane założenie pałacowo-ogrodowe u podnóża skarpy, poniżej kościoła św. Katarzyny na Służewie. Posiadłość, na którą składały się pałacyk Gucin (nazwany od wnuka właściciela, Augusta) i park romantyczny Gaj, założył Stanisław Kostka Potocki (Gucin, 1817-1821) oraz wdowa po nim Aleksandra Potocka (Gaj, 1821-1830). Gucina nie ma dziś w ogóle, są jedynie relikty Gaju (ale bez sieci dróżek): wzgórze, skarpa, staw (tzw. Księży Staw) i częściowo zachowany starodrzew. Był to w intencji właścicielki ogród-pomnik (pierwotnie 7,2 ha, dziś 5,3 ha), w którym wśród roślinności ustawiono obeliski i kamienie poświęcone słynnym Polakom. Stawiano je uroczyście w obecności m.in. Niemcewicza, Lindego i Staszica. W kompozycję włączony został także zabytkowy kościół, koło którego znajduje się wejście do podziemi tzw. Loży Masońskich (po stronie północnej, na stoku skarpy; zamknięte).

Żródło: www.pascal.pl

 

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w spotkaniu.




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy