Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Ursynów

2012.01.05 g. 21:27

Ursynów ma 35 lat

35 lat temu, 8 stycznia 1977 roku o godz. 10:00 uroczyście przekazano pierwsze klucze do mieszkania przy ul. Puszczyka 5. Szczęśliwym lokatorem był Wacław Oświt, pracownik KBM Południe.

 

Lodowisko między Końskim Jarem a Nutkami, przełom 1977/78

 

Lodowisko między Końskim Jarem a Nutkami,
przełom 1977/78

 

Mieszkania w tym bloku były doskonale przygotowane. Sprawdził je osobiście ówczesny I Sekretarz KC PZPR Edward Gierek. – Budujcie na lata, chodzi o to, żeby ci, którzy będą tu mieszkać za 20-30 lat, nie mówili o was źle – konkludował Gierek podczas gospodarskiej wizyty 35 lata temu.

 

W grudniu 1972 roku na ursynowskie pola, gdzie wcześniej rosły ziemniaki i żyto wjechał ciężki sprzęt i zaczęła się wielka budowa. Według projektu Ludwika Borawskiego, który wygrał konkurs na projekt architektoniczny w 1970 roku, Ursynów miał mieć wiele elementów miasta –ogrodu. Po śmierci Borawskiego głównym architektem Ursynowa Północnego został prof. Marek Budzyński i to on nadał ostateczny kształt architektoniczny tego miejsca. Domy powstawały z tak zwanej wielkiej płyty a metraż mieszkań był największy w Warszawie. Marek Budzyński w swych planach miał także budowę metra zamiast Szybkiej Kolei Miejskiej ale nie zgodził się na to Edward Gierek, orędownik motoryzacji. Decyzję o budowie metra podjął dopiero w 1982 roku jego następca Wojciech Jaruzelski.

 

Oddwawane bloki przy Pięciolinii i szkoły nr 81. Wiosna 1977. Fot. Andrzej Herfurt

 

Oddwawane bloki przy Pięciolinii i szkoły nr 81.
Wiosna 1977.
Fot. Andrzej Herfurt

 

 

Początkowo na Ursynowie brakowało sklepów, szkół, przedszkoli, placówek zdrowia. Ursynów był uważany za pustynię kulturalną. Mimo to w latach osiemdziesiątych panowała swoista „moda na Ursynów”. Swego czasu zamieszkali tu między innymi:

 

  • Maryla Rodowicz,
  • Agnieszka Holland,
  • Krystyna Janda,
  • Andrzej Seweryn,
  • Krzysztof Krawczyk.

 

Współczesny Ursynów to tętniąca życiem dzielnica z licznymi ośrodkami kulturalnymi, obiektami sportowymi, parkami i obiektami, które świadczą o przeszłości historycznej tego miejsca. Najważniejsze to :

 

  • kościół św. Katarzyny,
  • zespół pałacowo- parkowy Natolin,
  • zespół pałacowo- parkowy SGGW,
  • Fort „Służew”.

 

Widok z ulicy Puszczyka na budowę południowej części Osiedla Jary i pierwszych bloków Imielina, rok 1979. Fot. Andrzej Herfurt

 

Widok z ulicy Puszczyka na budowę południowej części Osiedla Jary i pierwszych bloków Imielina,
rok 1979.
Fot. Andrzej Herfurt

 

Dziękujemy Urzędowi Dzielnicy Ursynów, za udostępnienie zdjęć.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy