Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kolej

2008.03.25 g. 18:31

Pociągiem z centrum na lotnisko na Okęciu

Decyzje podjęte
Zespół Koordynacyjny zadecydował, że Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o. będzie przewozić pasażerów na trasie z lotniska na Okęciu do centrum Warszawy.

 

W dniu dzisiejszym Zespół Koordynacyjny (w skład którego wchodzi Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, jej Zastępcy oraz Skarbnik i Sekretarz miasta) podjął decyzję o wyborze spółki komunalnej Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o. do świadczenia kolejowych usług przewozowych na trasie łączącej Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina (Lotnisko Okęcie) z centrum Warszawy.

 

Obsługa kolejowego połączenia lotniska z centrum miasta będzie odbywać się w ramach systemu szybkiej kolei miejskiej i planowane jest, że zostanie połączona z obsługą relacji pasażerskich z miast najbliższych stolicy: Otwocka (przez Wawer i Pragę Południe) oraz Legionowa (przez Białołękę i Pragę Północ).

 

W związku z dzisiejszą decyzją SKM Sp. z o.o. rozpoczyna przygotowania do ogłoszenia przetargu na zakup taboru.

 

Usługi przewozowe mają być wykonywane przez pociągi złożone z elektrycznych zespołów trakcyjnych o parametrach wymaganych w aglomeracyjnych przewozach kolejowych. Według wstępnych założeń kupionych ma być 13 nowoczesnych składów, których podstawowe parametry konstrukcyjne przedstawiają się następująco:

 

  • 8 pojazdów sześcio-wagonowych (ok. 100 m) oraz 5 krótszych (z uwagi na elastyczność dostosowania podaży miejsc do popytu w danych porach kursowania),
  • minimum 3 pary drzwi na każdy wagon,
  • układ wnętrza jednoprzestrzenny, rozmieszczenie siedzeń wzdłuż ścian bocznych, tyłem do okien, w częściach końcowych wagonów poprzecznie do ścian bocznych,
  • prędkość maksymalna: 160 km/h;
  • duże przyspieszenie i krótka droga hamowania,
  • monitoring wnętrza,
  • klimatyzacja wnętrza,
  • podwyższony standard wykończenia.

 

Powyższe wymagania mają charakter wstępny. Ostateczne wymagania zostaną określone w umowie zawartej przez ZTM z przewoźnikiem. Na ich podstawie SKM Sp. z o.o. będzie zamawiała tabor. Roboczo zakłada się, że przewozy zostaną uruchomione w grudniu 2009 roku.

 

Dodatkowo Zarząd SKM Sp. z o.o. planuje zakup 5 składów dla poprawy obsługi odcinka Pruszków - Sulejówek.

 Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy