Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Lotnictwo

2010.09.25 g. 22:05

Święto Lotniska Mokotowskiego

W stulecie polskiego lotnictwa

Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa zorganizował dziś uroczystości na Polu Mokotowskim połączone z ciekawą wystawą statków powietrznych.

Dziewczynka przyszłością lotnictwa?

 

Pójdź dziecię, latać Cię nauczę!

 

Klubowi należą się gorące podziękowania za przypomnienie historii Lotniska Mokotowskiego, przywołanie pamięci tamtych dni i dbanie o zachowanie pamięci o lotnictwie w Warszawie.

 

Już 15 października 2000 roku staraniem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa wykonano i odsłonięto na Polu Mokotowskim „Głaz Pamięci".

 

Głaz Pamięci Lotniska Mokotowskeigo Głaz Pamięci Lotniska Mokotowskeigo Głaz Pamięci Lotniska Mokotowskeigo

 

Głaz Pamięci Lotniska Mokotowskeigo Głaz Pamięci Lotniska Mokotowskeigo Głaz Pamięci Lotniska Mokotowskeigo

 

 

Dziś w setną rocznicę rozpoczęcia produkcji samolotów oraz szkolenia pilotów przez Warszawskie Towarzystwo Lotnicze „Awiata", Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa zorganizował obchody rocznicowe.

 

Na Polu Mokotowskim można było spotkać członków Klubu, pasjonatów lotnictwa, wydawców pracy lotniczej, specjalistów z Instytutu Lotnictwa, studentów Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej ze ich wygrywającymi światowe zawody zdalnie sterowanymi modelami a także rekonstruktorów z Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego.

 

 Stoisko Instytutu Lotnictwa  Stoisko wydawców prasy lotniczej

 

Stoiska Instytutu Lotnictwa i wydawców prasy lotniczej

 

Organizatorzy obchodów 100-lecia Lotnistwa Polskiego  Stoisko organizatorów obchodów 100-lecia Lotnistwa Polskiego

 

Organizatorzy obchodów 100-lecia Lotnistwa Polskiego Stoisko organizatorów

 

Organizatorzy obchodów 100-lecia Lotnistwa Polskiego

 

Rekonstruktorzy z Grupy Lotnictwa Historycznego

 

Rekonstruktorzy z Grupy Lotnictwa Historycznego

 

  Stoisko studentów MEiL PW Szybowiec studentów MEiL PW

 

Stoisko studentów z MEiL PW i ich oblężony szybowiec.

 

Wystawa zdjęć historycznych 

 

Wystawa zdjęć historycznych Lotniska Mokotowskiego
I Organizatorzy.

 

 Olbrzymią atrakcją dzisiejszego pikniku lotniczego na Polu Mokotowskim, pamiętającym początki lotnictwa w Polsce była prezentacja unikalnej rekonstrukcji samolotu Louisa Bleriota z 1909 roku. Twórcy rekonstrukcji planują przelot nią nad kanałem La Manche!

 

Replika samolotu Breliota Replika samolotu Breliota

 

Replika samolotu Breliota

 

Na samolotach Bleriota latali także Polacy - Bronisław Matyjewicz-Maciejewicz i Michał Scipio del Campo. W Warszawie na Polu Mokotowskim pojawiały się samoloty Bleriot XI. 7 kwietnia 1910 roku na takim samolocie latał francuz Guyot i później w tym samym roku lotnik francuski Grand. Podczas "Tygodnia Awiacyjnego" w roku 1911 Polak Jerzy Jankowski osiąga wysokość 500m. W 1913 przybył na Pole Mokotowskie wielki i wybitny awiator Adolphe Pegaud - człowiek który jako pierwszy na świecie wykonywał na swym Bleriocie akrobacje m.in: pętle, beczki i korkociągi!

 

Replika samolotu Breliota Replika samolotu Breliota

 

Replika samolotu Breliota

 


Eksponowany samolot jest dokładna kopią konstrukcji L. Bleriota. Wykonany został przez Stanisława i Marcina Pasternaków z Wrocławia.

 

Budowa rozpoczęta została w roku 2005. Wszystkie elementy drewniane zostały wykonane samodzielnie przez twórców. Elementy metalowe wymagające obróbki maszynowej i spawanie wykonane zostały w firmie "Ślusarstwo Semeniuk"z Lutyni. Odlewy metalowe zostały wykonane w PZL HYDRAL S.A. dzięki pomocy i zaangażowaniu panów Andrzeja Czopka, Stanisława Szyszło i Stanisława Wójcika. W budowę zaangażowani byli także członkowie Stowarzyszenia Lotnictwa Amatorskiego z Wrocławia: Kazimierz Barczewski, Sławomir Grześkowiak, Jarosław Szpaczek. Śmigło zaprojektował Pan inż. Stanisław Pacyk. Przy opracowywaniu dokumentacji wymaganej do rejestracji samolotu bardzo wielką pomocą służył Edward Margański. I wielu innych, których ze względu na brak miejsca nie można wymienić. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa przy bardzo życzliwej postawie i pomocy ze strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego w osobach Panów: Tomasza Kądziołki, Jarosława Zaprzelskiego, Wiesława Lesiaka i Mieczysława Jarnota. Samolot powstawał z myślą o powtórzeniu wyczynu Louisa Bleriota - pokonaniu kanału La Manche...

 

Zamierzamy dokonać przelotu nad Kanałem -przedsięwzięcie to jest w trakcie przygotowań.

 

Więcej o ludziach, którzy pomogli by ten samolot powstał i nas samych oraz przelocie na stronach www.bleriot.pl

 

Replika samolotu Breliota  Replika samolotu Breliota

 

Replika samolotu Breliota  Replika samolotu Breliota



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy