Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Trasy rowerowe

2013.12.06 g. 14:12

Podsumowanie sezonu Veturilo

Okiem urzędników
Ok. 1,8 mln wypożyczeń w systemie Veturilo, wzrost ruchu rowerowego, liczby stojaków i dróg rowerowych. Te dane mówią, że Warszawa to miasto coraz bardziej przyjazne rowerzystom.

Dziś urzędnicy podsumowali 2013 r. pod kątem miejskiego systemu rowerowego.
Poniżej materiał prasowy UM.

 

To był rekordowy sezon – rowery Veturilo były wypożyczane blisko 1,8 mln razy, a nasz system został zauważony przez światowe media. Uruchomiliśmy 173 stacje, z których korzystało 150 tys. użytkowników. Powstało kilkadziesiąt kilometrów nowych dróg rowerowych. Nadal będziemy konsekwentnie działali na rzecz rowerzystów. Inwestycji w przyszłym roku nie zabraknie, a środki uzyskane z wypożyczalni będziemy w całości przeznaczali na rozwój infrastruktury – powoiedziała Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Stacja dokująca Verttulio. Fot. Tomasz Kuran

 

Stacja dokująca Verttulio.
Fot. Tomasz Kuran
Źr. Wikipedia

 

Warszawa staje się miastem przyjaznym rowerzystom. W tym roku podwojono liczbę miejsc parkingowych dla rowerów prywatnych, dopuszczono ruch rowerowy na Nowym Mieście, pl. Piłsudskiego oraz na pasie autobusowym na ul. Królewskiej, oddano do użytku kilka dróg dla rowerów, m.in. na Trasie Toruńskiej, na „Nowolazurowej”, ul. Jagiellońskiej, J. Kasprowicza, Górczewskiej i Ostrobramskiej. Kończy się remont na ul. S. Banacha. Wytyczono pasy rowerowe na Tamce i na ul. Spacerowej.

 

Na przyszły rok zaplanowano również budowę kilku nowych dróg, m.in. Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, drogi na Trasie Świętokrzyskiej, na moście gen. S. Grota-Roweckiego (do węzła Powązkowska), na ul. Świętokrzyskiej, Tamka i Prostej, Kleszczowej, Wołoskiej, al. Jana Pawła II (na odcinku od kina Femina do ronda ONZ) oraz brakujący odcinek na ul. Ostrobramskiej. Zostanie zakończony remont drogi rowerowej na ul. L. Waryńskiego. Powstaną pasy rowerowe na al. Wojska Polskiego, ul. A. Dawidowskiego, ul. Saskiej, Obozowej i Markowskiej.

 

Dzięki inicjatywie Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz trwają prace nad wprowadzeniem zmian w przepisach wykonawczych do ustawy o ruchu drogowym, które ułatwią proces rozbudowy infrastruktury rowerowej. Będzie można swobodniej wyznaczać pasy i śluzy rowerowe, montować wspólne sygnalizatory dla pieszych i rowerów, łączyć już istniejące pasy i wytyczać je tam, gdzie dotychczas było to praktycznie niemożliwe.

 

Mieszkańcy stolicy coraz chętniej korzystają z rowerów. W systemie Veturilo (173 wypożyczalnie, blisko 2700 jednośladów) zarejestrowało się 150 tys. użytkowników, a rowery w bieżącym sezonie były wypożyczane blisko prawie 1,8 mln razy. A ruch rowerowy na popularnych szlakach rowerowych w stolicy (most Świętokrzyski, ul. Jana III Sobieskiego, Wybrzeże Gdańskie) w porównaniu do 2011 roku, zwiększył się o 36 procent.

 

Użytkownicy Veturilo są zadowoleni z działania systemu. W Warszawskim raporcie rowerowym za rok 2013 (przygotowanym przez Zielone Mazowsze na zlecenie Biura Drogownictwa i Komunikacji) ponad 90 proc. respondentów wystawiło mu ocenę dobrą lub bardzo dobrą.

 Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy