Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Architektura

2010.02.11 g. 17:40

DIGITALIZACJA dokumentów Biura Odbudowy Stolicy


14 lutego 1945 roku utworzono Biuro Odbudowy Stolicy.

Do jego zadań należało określanie strat w zabudowie Warszawy po II wojnie światowej, opracowanie koncepcji urbanistycznej i realizacja odbudowy stolicy. Biuro pozostawiało po sobie bogaty dorobek dokumentacyjny, który jest obecnie digitalizowany.

 

Składa się nań kilka tysięcy jednostek archiwalnych akt zawierających fotografie i szczegółową inwentaryzację ukazującą ogrom zniszczeń wojennych, a także dokumenty przedstawiające koncepcje i proces odbudowy Warszawy zgodnie z ówczesnymi założeniami ideologicznymi.

 

 

Plan przedstawiający stan zabudowy placu Trzech Krzyzy, Nowego Swiatu, Krakowskiego Przedmiescia, placu Zamkowego, ze zbiorów APW

 

Plan przedstawiający stan zabudowy
placu Trzech Krzyzy,
Nowego Swiatu,
Krakowskiego Przedmiescia,
placu Zamkowego,
ze zbiorów APW

 

Przechowywane w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy akta Biura Odbudowy Stolicy cieszą się dużym zainteresowaniem. Korzystają z nich urzędy, studenci architektury, historycy sztuki oraz osoby poszukujące informacji w celach własnościowych i odszkodowawczych. Częste udostępnienie ma wpływ na stan zachowania akt, dodatkowo część dokumentów to materiały rękopiśmienne, sporządzane ołówkiem kopiowym, który ulega zacieraniu i blaknięciu.

 

Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego m.st. Warszawy wspólnie z Archiwum Państwowym m.st. Warszawy rozpoczęło digitalizację akt Biura. Projekt objął najbardziej cenne dla dziedzictwa kulturowego i historycznego dokumenty obrazujące przebieg odbudowy Warszawy, w tym fotografie, rysunki i raporty opisujące stan warszawskich budynków zaraz po wojnie oraz opracowania zawierające urbanistyczne założenia odbudowy.

  

Projekt, którego zakończenie przewidziane jest w połowie 2010 roku, ma na celu zabezpieczenie oryginalnych dokumentów oraz usprawnienie procesu udostępniania elektronicznych kopii, także poprzez Internet.

Z uwagi na historyczną wartość akt Biura Odbudowy Stolicy trwają obecnie starania o wpisanie ich na Listę Światowego Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

 

Więcej informacji na stronie APW

 

Szczegółowych informacji nt. projektu udzielają pracownicy Archiwum Państwowego m.st. Warszawy:

 

 

Dokumenty inwentaryzacyjne stanu zniszczeń, 1946 r, ze zbiorów APW

 

Dokumenty inwentaryzacyjne
stanu zniszczeń,
1946 r,
ze zbiorów APW

 

 Nowy Swiat 69, 1945 r,. ze zbiorów APW

 

Nowy Swiat 69,
1945 r,.
ze zbiorów APW

 

Teren po getcie, Muranów, okolice ul. Nalewki i Gęsiej, 1945 r., ze zbiorów APW

 

Teren po getcie,
Muranów,
okolice ul. Nalewki i Gęsiej,
1945 r.,
ze zbiorów APW

 

Z cyklu życie codzienne Warszawy, 1945 r., ze zbiorów APW

 

Z cyklu życie codzienne Warszawy,
1945 r.,
ze zbiorów APW

 



Autor: Anna Belka
Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy