Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Pałace

2010.11.03 g. 09:28

Ratujmy Pałacyk Konopackiego

Precel w natarciu
W czwartek, 4 listopada, przekonujemy władze Warszawy, że warto przeznaczyć praski Pałacyk Konopackiego na działania mieszkańców, a nie... na sprzedaż.

W debacie udział weźmie m.in. socjolog dr Krzysztof Herbst, architekt Maciej Czeredys (były mazowiecki konserwator zabytków), politolog Natalia Romik, kurator sztuki Kuba Szreder, aktywistka Magda Mosiewicz i przedstawiciele Stowarzyszenia Nowa Praga.

 

Zapraszam o godz. 18 do Nizio Gallery (ul. Inżynierska 3/4).

 

 Pałacyk Konopackiego

 

Pałacyk Konopackiego
Zdjęcie pochodzi z serwisu
http://lokatorzy.info.pl/zglos-pustostan/

 

Pałacyk Konopackiego powstał około 1864 roku dla Ksawerego Konopackiego - właściciela i założyciela nowej części miasta zwanej Nową Pragą (Nowaja Praga), a od nazwiska założyciela Konopaczczyzną.

 

Sąsiedztwo nowego Dworca Petersburskiego położonego przy ul. Wileńskiej stanowiło główny argument dla utworzenia tu osady i przyczyniło się do jej szybkiej urbanizacji. Budynek od początku swojego istnienia wyróżniał się na tle innych obiektów ówczesnej osady dekoracyjnymi elewacjami, regularnością bryły oraz eskponowaną lokalizacją na rogu ul. Środkowej i Strzeleckiej.

 

Do jego stosunkowo niewielkich, pozbawionych wystroju wnętrz prowadzi kilka osobnych wejść co sugeruje, że część pomieszczeń budynku była wynajmowana.
W latach 80' XIX wieku pałacyk stał się własnością rosyjskiego generała księcia Agafona Wachwachowa, następnie przeszedł w ręce spółki żydowskich przedsiębiorców, Endelmana i Papiernego.
W 1924 roku budynek zostaje zakupiony przez magistrat z przeznaczeniem na cele oświatowe (przedszkole, szkoła).
Do dnia dzisiejszego budynek stanowi własność m.st. Warszawy.
Od kilku lat jest nieużytkowany, popada w ruinę.

Precel, czyli kto?

 

Jesteśmy grupą architektów, artystów, socjologów, społeczników. Na pomysł ożywienia od lat opuszczonego XIX wiecznego pałacyku na rogu ul. Środkowej i Strzeleckiej wpadliśmy podczas międzynarodowej akcji „The Knot”, która odbyła się w lipcu w praskim pałacyku. Na dwa tygodnie udostępniono ogród artystom z całego świata. Od rana do nocy odbywały się tu m.in. warsztaty dla dzieciaków z okolicy, koncerty, wykłady. Poza tym w trakcie akcji pod hasłem "Skonocona archigadanina" na terenie rezydencji powstawał projekt rewitalizacji zrujnowanego pałacyku.

 

Po wyjeździe KNOTA z Polski postanowiliśmy działać dalej na rzecz Pałacyku Konopackiego.
Założyliśmy grupę Precel, czyli Praskie Centrum Rewitalizacji Społecznej. Jednym z naszych celów jest, aby wiosną otwarto bramy do ogrodu zabytku. Jego ogromny dziedziniec mógłby m.in. służyć do zabaw okolicznym dzieciom. Tymbardziej, że na Nowej Pradze brakuje miejsc, gdzie najmłodsi mogliby spędzać czas.

 

W skład Precla wchodzi m.in.

 

  • Maciej Czeredys (były wojewódzki konserwator zabytków),
  • kurator sztuki Kuba Szreder,
  • politolog Natalia Romik,
  • lokalna aktywistka Kasia Kazimierowska (m.in. szefowa festiwalu "Warszawa jest kobietą"),
  • grafik Krzysztof Grzybacz,
  • artysta Piotr Kojta Kowalski (Stowarzyszenie Nowa Praga),
  • aktywistka Magda Mosiewicz (współpracuje m.in. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej),
  • dziennikarka Natalia Bet (pisze o zabytkowej architekturze)
  • socjolog dr Irena Herbst,
  • socjolog dr Krzysztof Herbst
  • antropolog architektury z Uniwersytetu Cambridge - Michał Murawski.

 

O zorganizowaniu konferencji i nagłośnieniu sprawy praskiego pałacyku zdecydowaliśmy się po tym, jak dzielnica Praga Północ zaproponowała, aby sprzedać zabytek. W tej chwili nie ma w budżecie pieniędzy na remont zabytku. Koszt jego odrestaurowania wynosiłby ok. 20 mln złotych. Pomysł remontu pałacyku upadł po tym, jak marszałek województwa wycofał się z pomocy w sfinansowaniu inwestycji.

 

Do tej pory były różne pomysły na zagospodarowanie budynku.
Początkowo chciano urządzić tu Muzeum Pragi. Potem Muzeum Wnętrz Mieszczańskich i Muzeum Literatury. W rezultacie zabytek stoi od lat niezagospodarowany i popada w coraz większą ruinę.

 

Dlaczego zależy nam na pałacyku?
Bo jest to jeden z najcenniejszych zabytków na Pradze Północ. Powstał - w 1866 roku dla ówczesnego potentata Konopackiego. Stał się sercem osady, która zapoczątkowała dzisiejszą Nową Pragę (rejon ulic m.in. Stalowej, Inżynierskiej, Wileńskiej, 11 Listopada).

 

Kontakt:




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy