Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Słynne domy

2013.10.29 g. 07:56

Nowe murale na Pradze Południe


W październiku, razem ze znajomymi z Fundacji Sztuki Arteria oraz Fundacji Vlepvent i Domu Kultury V9, Loesje stworzyła w Warszawie cztery nowe murale.

Loesje (czyt. Luszje), czyli po polsku Lusia
To imię młodej Holenderki, która od lat gości na czarno-białych plakatach z inspirującymi hasłami. To także nazwa ruchu, sieci grup działających obecnie w różnych krajach na rzecz wolności słowa i wyrażania własnych opinii, a także aktywizmu społecznego i kreatywności.


Na muralach znalazły się teksty Loesje wybrane podczas otwartych warsztatów kreatywnego pisania, które odbyły się 14 lipca w kawiarni Cafe Baobab na Saskiej Kępie:

 

  • Umysł
    otwarte 24h

    na ścianie budynku przy ul. Międzynarodowej 56


    Mural przy ul. Międzynarodowej 56

  • Zrób komuś dzień dobry
    na ścianie budynku przy ul. Walecznych 61


    Mural przy ul. Walecznych 61

  • Z punktu widzenia drogi mlecznej
    wszyscy jesteśmy ze wsi
    na ścianie budynku przy ul. Lubelskiej 30/32, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Wschodniego


    Mural przy ul. Lubelskiej 30/32, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Wschodniego

  • Pierwszy krok rzadko bywa do tyłu
    na ścianie budynku przy ul. Grochowskiej 292


    Mural przy ul. Grochowskiej 292

 

Realizacje utrzymane są w minimalistycznej stylistyce, charakterystycznej dla plakatów Loesje. Podkreśla ona, że najważniejszą wartością plakatów Loesje jest tekst i jego przesłanie, a nie atrakcyjna kolorystycznie forma.

 

Nowe murale powstały w ramach projektu Sztuka na ulicę, samochody do galerii, który nazwę zaczerpnął z jednego z plakatów Loesje.
Pierwszy mural w Warszawie Loesje stworzyła w grudniu 2011 roku na Pradze Północ. Tekst „Im dłużej czekasz na przyszłość tym będzie krótsza” zagościł na ulicy Stalowej 38.

 


Idea ruchu Loesje powstała w listopadzie 1983 roku w grupie kilku przyjaciół w Arnhem (Holandia), którzy chcieli podjąć dyskusję o ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej w Holandii w sposób inny niż w mediach – poprzez czarno-białe plakaty z krótkimi, zachęcającymi do refleksji hasłami, pragnęli uniknąć zjadliwego krytycyzmu.
Obecnie Loesje to grupa ludzi działających w różnych krajach na całym świecie, organizujących warsztaty kreatywnego pisania, podczas których powstają kolejne serie plakatów w różnych językach. Działalność Loesje ma pobudzać do refleksji i twórczego myślenia oraz inspirować do działania w swoim najbliższym otoczeniu.

 

Więcej o Loesje, galeria plakatów: www.Loesje.pl



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy