Projekt inwestycji wyłoniony w drodze konkursu został przygotowany przez pracownię projektową Grupa 5.
Wśród zieleni
Inwestycję zlokalizowano na działce przy ul. Żaryna, która położona jest blisko centrum, ale posiada także zalety cechujące przedmieścia. Usytuowana wśród zieleni oferuje dogodne połączenia komunikacyjne z większością warszawskich dzielnic i lotniskiem.
Sześciopiętrowy, rozczłonkowany budynek zrealizowano w klasie A+, co oznacza najwyższy standard oferowanych powierzchni biurowych. Każdy z trzech kubistycznych członów zespołu umieszczono na jednokondygnacyjnym cokole, w którym przewidziano hole, powierzchnie biurowe i usługowe oraz zespół konferencyjny z powierzchnią gastronomiczną. Powstałe pomiędzy częściami obiektu dwa atria przeznaczono dla rekreacyjnej zieleni. Dziedzińce umieszczono na poziomie dachu parteru, zapewniając wgląd w niższą część budynku, co jest wizualnie atrakcyjne. Kompleks uzupełnia dwupoziomowy parking podziemny.
Fasada i układ budynku
Architektura
W rozwiązaniach przestrzennych projektanci zastosowali proste formy i podziały. Dało to możliwość skupienia się na zastosowaniu ciekawych detali, materiałów i rozwiązań fasadowych. Poszczególne elewacje zróżnicowano. Zewnętrzne są powściągliwe i eleganckie, oparte na zestawieniu okładzin kamiennych z przeszkleniami, a w pełni przeszklone wewnętrzne są mniej formalne, rozrzeźbione przez wysunięte przed lico ścian szklane prostopadłościany. Strefa wejściowa została zadaszona, co utworzyło głęboki podcień i wydzieliło wyraźnie plac przed budynkiem.
Elementy kamienne elewacji „miejskich” wykonano w formie wąskich, pionowych płyt, które uskokowo poprzesuwano względem siebie. Ciekawy rysunek i barwa materiału odróżniają fasady budynku od otaczającej zabudowy. Zlokalizowane między panelami tafle szklane zostały dodatkowo podzielone wąskimi, aluminiowymi i wertykalnymi żebrami. Dzięki temu nadano bryle lekkość i uniknięto wrażenia monumentalności, która w budynku biurowym byłaby obca. W ten sposób przełamano również horyzontalny układ bryły.
Atrium wewnętrzne
Rozwiązania
Elewacje atrialne (wewnętrzne) podzielono niesymetrycznie rozmieszczonymi, wspornikowo wysuniętymi prostopadłościanami. Dodatkowo zróżnicowano je nierównymi podziałami szkła, w których zastosowano nieprzezierne fragmenty. Część tafli pokryto geometrycznym nadrukiem o motywie roślinnym (naniesionym metodą sitodruku), który dobrze uzupełnia się z wewnętrzną zielenią. Projekt rozmieszczenia roślin i posadzek uzupełniono płytkimi sadzawkami, których układ przywodzi na myśl górski strumień. Wprowadzenie wody na tarasach na poziomie +1 zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ takie rozwiązanie jest rzadko stosowane, a bardzo poprawia wartość otaczającego budynek środowiska. Elementy małej architektury sprzyjają relaksowi pracowników biurowca. Wewnętrzne atria mają charakter nieformalny, ale elegancki. Stanowią przestrzenny „oddech” w urbanistycznym układzie dzielnicy.
Strefa rekreacyjna
W projekcie Harmony Office Centre zastosowano szyby przeciwsłoneczne. Chronią one wnętrza przed nadmiernym przegrzaniem lub wychłodzeniem oraz stanowiska pracy przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych.
Obiekt Harmony Office Centre to realizacja udana. Wysoką jakość projektu i jego wykonania potwierdził fakt, że już w trakcie budowy znalazł się najemca, który zajął większą część powierzchni biurowej. Prostota formalna ułatwia elastyczne i wygodne użytkowanie, a dbałość o detal zapewnia komfort korzystania z budynku.
Krótko
Zdjęcia pochodzą z archiwum pracowni Grupa 5
Artykuł ukazał się w magazynie dla architektów i projektantów Świat Architektury, nr 2 z 2010 r.
Zdjęcia i tekst udostępnione za zgodą redakcji.
Dziękujemy za udostępnienie