Całość podniesiona na skośnych słupach zdaje się unosić nad ziemią...
Założenia projektowe
Budynek w otoczeniu zieleni.
W 2009 roku zakończono realizację budynku biurowo-usługowego przy Puławskiej 455 w Warszawie. Biurowiec został usytuowany na narożnej działce pomiędzy wspomnianą ulicą i południową obwodnicą miasta – trasą A2. Decyzja o warunkach zabudowy była ograniczeniem architektonicznym i inwestorskim. Mimo to położenie działki w sąsiedztwie czteropasmowej arterii komunikacyjnej zainspirowało architektów z pracowni em Jednacz Architekci do opracowania koncepcji projektowej. Twórcom zależało, żeby budynek zachował odpowiednie relacje z otoczeniem. Szczególnie istotne było nawiązanie do ruchu i prędkości na trasie A2. Dynamikę budynku udało się uzyskać dzięki zastosowaniu grafitowych pasów, kolorystyką nawiązujących do nawierzchni autostrad.
Kolejnym wyznacznikiem projektowym była komercyjność obiektu, która narzuciła elastyczne kształtowanie przestrzeni wewnątrz biurowca. Najlepszym rozwiązaniem okazało się usytuowanie pionowego układu komunikacyjnego w środku rzutu i rozplanowanie wokół niego pomieszczeń przeznaczonych na wynajem.
Zabawa z grawitacją
Detale elewacji
Elewacja biurowca jest odpowiedzią na rozważania architektów dotyczące wyrażania ruchu za pomocą środków architektonicznych. Odzwierciedla fascynacje techniką i jej konsekwencjami we współczesnym krajobrazie urbanistycznym. Ranga zagadnienia wzrasta, gdy budynki usytuowane są – jak ten na Puławskiej – w pobliżu tras szybkiego ruchu. Grafitowe pasma oplatające budynek, układ okien i okładzin, podkreślają nieprzerwaną ciągłość arterii komunikacyjnych. Pasy przeszkleń dodatkowo zaakcentowano poziomymi żaluzjami i emaliowanymi szybami koloru świeżej mięty. Okładziny z aluminiowych antracytowych płyt stwarzają wrażenie monochromatyczności. Złudzenie to przełamują słupy z surowego betonu. Podkreślają również dynamiczny charakter formy. Wejście do budynku zaprojektowano jako podcień o charakterze arkadowym.
Rzuty i rozwiązania
Oświetlenie nocą
Parter zajmuje hol i wejścia do części głównej oraz usługowej. Aranżacja tych stref jest kontynuacją stylu zastosowanego w elewacji, tzn. antracytowe panele aluminiowe na ścianach i czarny łupek na podłodze. Szklany zielony słup to akcent kolorystyczny we wnętrzu, który dodaje świeżości wystrojowi.
Dwie wyższe kondygnacje są powtórzeniem parteru. Wynika to z faktu, że biurowiec jest przeznaczony do komercyjnego wykorzystania przez anonimowego najemcę, dlatego układ wewnętrzny funkcjonuje jako otwarty rzut pozwalający na dowolne kształtowanie przestrzeni. Duży taras na dachu jest „kropką nad i” projektu.
Krótko.
Zdjęcia Wojciech Kryński
Artykuł ukazał się w magazynie dla architektów i projektantów Świat Architektury, nr 2 z 2010 r.
Zdjęcia i tekst udostępnione za zgodą redakcji.
Dziękujemy za udostępnienie