Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Ludzie/Społeczność

2010.05.06 g. 13:10

OTWARTA TWARDA

Poznaj współczesną żydowską Warszawę
Pokazy filmowe, wycieczki, warsztaty, koncerty, wykłady, gra miejska, wystawy, panele dyskusyjne to tylko niektóre atrakcje rozpoczynającego się niebawem festiwalu

OTWARTA TWARDA 2010”.

Organizatorzy stawiają na otwartość, nowoczesność i rewolucyjność w podejściu do kultury i tradycji żydowskiej. Początek już 15 maja w Noc Muzeów. Impreza potrwa dziewięć dni.

 

Otwarta Twarda

 

Będzie to jedyne tego rodzaju wydarzenie w Warszawiemówi organizatorka Judyta Nekanda-Trepka – pragniemy przez dziewięć dni maja przybliżyć mieszkańcom stolicy życie współczesnej żydowskiej Warszawy, nowe trendy i projekty, nie zapominając jednocześnie o naszym dorobku. Ale nie tylko… naszym celem jest przede wszystkim otwartość i innowacyjność.” – dodaje koordynatorka projektu.

 

Otwarta Twarda” to festiwal, który będzie się skupiać głównie na ulicy Twardej, gdzie mieści się warszawska gmina żydowska. Na Twardej swoje siedziby ma też większość najważniejszych organizacji żydowskich w Warszawie. Pomysłodawcom imprezy bardzo zależało na tym, aby jak najwięcej ludzi zaprosić do miejsca, które dzisiaj jest tak mocno związane z codziennym życiem Żydów. Główny akcent położono na przedstawienie Warszawiakom współczesnej kultury żydowskiej.

 

Przez dziewięć majowych dni będzie można uczestniczyć w ciekawych i niepowtarzalnych spotkaniach i imprezach, które w większości przygotowane zostały specjalnie z okazji trwania projektu. Wyliczenie wszystkich atrakcji przygotowanych na Otwartą Twardą zajęłoby wiele czasu.

 

  • Gra miejska „Tikkun Olam” na ulicach Warszawy,
  • prezentacja nowego, niepowtarzalnego portalu "Moja żydowska Warszawa",
  • próbka studiowania Tory z podziałem na drużyny i przy współpracy z edukatorami Gminy
  • panele dyskusyjne i spotkania z żydowskimi kobietami, które opowiedzą o swojej tożsamości,
  • potańcówka „na wodzie”,
  • bajkowanie dla dzieci,
  • zwiedzanie gminnej mykwy,
  • zwiedzanie cmentarza na Bródnie,
  • a także nocne zwiedzanie cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej.

 

- to tylko niektóre z propozycji.

 

Miłośnicy muzyki klezmerskiej z pewnością ucieszy wiadomość, że koncert otwierający partnerski festiwal Nowej Muzyki Żydowskiej odbędzie się w ramach Otwartej Twardej w Synagodze im. Nożyków.

 

Nie można zapomnieć także o finałowym koncercie festiwalu i specjalnym występie projektu Zooplan. Na scenie muzycy pojawią się w wyjątkowym składzie (beat boxer, klarnet i bas). Towarzyszyć będzie im zespół Cukunft oraz 20 osobowa Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.
Na koniec tego wydarzenia odbędzie się wspólny koncert Cukunftu i Orkiestry. Ten projekt muzycy również przygotowują specjalnie na festiwal „Otwarta Twarda” i będzie to jednorazowa akcja.

 

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

 

Poszczególne imprezy odbywać się będą na terenie ul. Twardej, ale także w sąsiadujących i zaprzyjaźnionych lokalach warszawskich.

 

Zależy nam, żeby w trakcie festiwalu odwiedziło nas jak najwięcej warszawiaków. Staramy się, aby nasze imprezy były dostępne i ciekawe dla wszystkich bez względu na wiek, płeć, czy wyznanie – zapewniają organizatorzy – Udawało się nam to przez ostatnie lata, kiedy organizowaliśmy jednodniowe Dni Otwarte oraz w zeszłym roku, podczas pierwszej edycji OT. Ogromne zainteresowanie uczestników zachęciło nas do rozbudowania projektu”.

 

 

Szczegółowy i obszerny plan festiwaluOtwarta Twarda” znajduje się na stronie www.otwartatwarda.pl oraz warszawa.jewish.org.pl.

 

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, jednak na niektóre wymagane jest zgłoszenie udziału.

 

Festiwal jest organizowany przy wsparciu finansowym Biura Kultury Urzędu M. St. Warszawy.

Więcej informacji:

 Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy


2010.05.06 g. 13:10

OTWARTA TWARDA

Poznaj współczesną żydowską Warszawę
Pokazy filmowe, wycieczki, warsztaty, koncerty, wykłady, gra miejska, wystawy, panele dyskusyjne to tylko niektóre atrakcje rozpoczynającego się niebawem festiwalu

OTWARTA TWARDA 2010”.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy