Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Ludzie/Społeczność

2010.05.20 g. 01:13

Otwata Twarda 2010

CZWARTEK 20.05 – Święto Szawuot

Kobiety żydowskie,

żydowscy LGBT,

nocne zwiedzanie Okopowej,

  • 18.00
    - Kobiety Żydowskie
    – Irena Klepfisz


    UFA al. Solidarności 82, na tyłach KFC
    Irena Klepfisz
    – mieszkająca dziś w Nowym Jorku poetka, pisarka i działaczka feministyczna - przyszła na świat w Warszawie. Gdy miała dwa lata, jej ojciec, Michał, zginął bohaterską śmiercią w drugim dniu powstania w getcie warszawskim. Irena wraz z matką przetrwała po stronie aryjskiej. Po wojnie mieszkały przez kilka lat w Szwecji, po czym wyemigrowały do Stanów Zjednoczonych. Obracały się tam w kręgu przyjaciół z Bundu – żydowskiej partii socjalistycznej, wspierającej język jidysz, jako fundament tożsamości Żydów z Europy Środkowej. Po śmierci większości bundowskich przyjaciół Irena Klepfisz zrozumiała, że jej obowiązkiem jest walka o utrzymanie i zachowanie jidysz dla siebie i innych. Początkowo pisała po angielsku, później stworzyła wyjątkową poezję pisaną w obu najważniejszych dla niej językach jednocześnie. Irena Klepfisz jest też bardzo ważną postacią w żydowskim ruchu feministycznym, a także lesbijskim. Ostatnio, wraz z innymi pisarkami – ocala od zapomnienia i tłumaczy na angielski opowiadania zapomnianych i pomijanych w antologiach kobiet piszących w jidysz. Prowadzi: Bella Szwarcman-Czarnota, filozofka z wykształcenia, redaktorka "Midrasza", tłumaczka z francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Autorka książek: "Mocą przepasały swe biodra. Portrety kobiet żydowskich" (2006), "Znalazłam wczorajszy dzień. Moja osobista tradycja żydowska” (2009).

  • 19.00
    - Od Magnusa Hirszfelda i Gertrudy Stein po Harveya Milka
    - żydowscy LGBT


    UFA al. Solidarności 82, na tyłach KFC
    Żydowskie osoby LGBT należały jednocześnie do dwóch mniejszości. Która tożsamość bardziej kształtowała ich losy? Jak bycie Żydem wpływało na stosunek do ruchu LGBT? Jak bycie gejem/lesbijką wpływało na stosunek do tożsamości żydowskiej? Biografie znanych żydowskich osób LGBT pomogą nam w znalezieniu odpowiedzi na te pytania. Prowadzi Maciek Kirschenbaum, członek Gminy Żydowskiej w Warszawie i Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej. Jest też członkiem redakcji Repliki. LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osóbtransgenderycznych jako do całości.

  • 22.00
    - Nocne zwiedzanie Okopowej II
    ZAPISY


    Zbiórka grupy przy bramie głównej cmentarza, ul. Okopowa 49/51
    Po raz kolejny zapraszamy na nocne zwiedzanie cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej. Klucząc gęsiego pomiędzy grobami, przy świetle pochodni, pod szumiącymi drzewami posłuchamy przewodników: Remka Sosnowskiego i Witka Wrzosińskiego. Opowiedzą o cadykach cudotwórcach, heretykach i mistykach, o żydowskich żołnierzach z wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, o ukrytych bunkrach, bezimiennych grobach i secesyjnych dziełach sztuki nagrobnej, które znajdują się na jednym z największych w Europie żydowskich cmentarzy. Udział w zwiedzaniu jest nieodpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę osób w grupie konieczne będą zapisy.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2010.05.06 g. 13:10

OTWARTA TWARDA

Poznaj współczesną żydowską Warszawę
Pokazy filmowe, wycieczki, warsztaty, koncerty, wykłady, gra miejska, wystawy, panele dyskusyjne to tylko niektóre atrakcje rozpoczynającego się niebawem festiwalu

OTWARTA TWARDA 2010”.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy