Ludzie/Społeczność
2010.05.23 g. 00:16
Otwata Twarda 2010
NIEDZIELA 23.05
Pierwszy dzień Dni Książki Żydowskiej
Przez cały dzień na parterze Białego Budynku czynna będzie księgarnia miesięcznika Midrasz, pełna książek i publikacji o tematyce żydowskiej.
- 12.00
- Teatralne bajkowanie
ZAPISY
Klub Młodzieży Żydowskiej Moadon (II piętro Białego Budynku)
Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym (4-6) i ich rodziców. Podczas spotkania będziemy wspólnie czytać i bawić się w teatr. Czy da się połączyć czytanki do poduszki z teatralnym żywiołem? Jak spowodować by czytanie było również okazją do teatralnej zabawy? Dla wszystkich ciekawych dzieci, które lubią bajki, ale mają trudności z grzecznym i cichym siedzeniem. Przewidujemy miejsce dla maksimum 20 uczestników. Prowadzą: Justyna Sobczyk, pedagog teatru, która od pięciu lat stara się realizować program pedagogiki teatralnej w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, prowadzi teatr „21” przy Zespole Szkół Społecznych Dać Szansę w Warszawie, jest szczęśliwą mamą 5-letniej Wery i ośmiomiesięcznego Iwa. Hanna Krężel, kierownik Klubu Młodzieży Żydowskiej Moadon w Warszawie, ukończyła studia filozoficzne, podyplomową pedagogikę oraz Kurs Dramy Polskiego Ośrodka ASSITEJ pod kier. Haliny Machulskiej. Mama 4-letniego Wiktora i półrocznego Dawida. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłoszenie uczestników.
- 12.30-14.00
- Tajemnice mykwy (III gr.)
ZAPISY
Spotkanie w sali konferencyjnej Synagogi im. Nożyków
Zwiedzanie gminnej mykwy (łaźni rytualnej) połączone z wykładem o życiu kobiety wg judaizmu ortodoksyjnego. Goście dowiedzą się, skąd wzięła się mykwa i jakie spełnia funkcje w życiu społeczności żydowskiej. Ze względu na ograniczoną liczbę osób w grupie, konieczne są zapisy. Uwaga! Zwiedzanie tylko dla pań. Wykład i oprowadzanie: Maja Kowalska.
- 13.00
– Zwiedzanie Cmentarza Bródnowskiego (II gr.)
Początek wycieczki przy bramie wejściowej, od ul. Wincentego
Cmentarz na Bródnie jest znacznie mniej znany niż nekropolia żydowska przy ul. Okopowej. Powstał z inicjatywy warszawskiego bankiera Szmula Zbytkowera w latach 80. XVIII wieku. W czasie II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz, a macewy wykorzystali do prac budowlanych. Po wojnie cmentarz przez wiele lat niszczał, nagrobki rozkradano. Dewastacja odbywała się, niestety, za cichym przyzwoleniem władz. Dziś trwają prace nad uporządkowaniem i zabezpieczeniem cmentarza. Oprowadza: Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
- 15.00
- Warsztaty artystyczne dla dzieci
Plac między Synagogą im. Nożyków i Białym Budynkiem
Zapraszamy do wspólnego malowania. Na wielkim płótnie powstaną obrazy inspirowane bajkami Singera, symboliką żydowską oraz obrazami Chagalla. Pośrodku dzieła znajdzie się wielka menora – tradycyjny świecznik żydowski, którą wszystkie dzieci będą wspólnie ozdabiać. Obrazy wykonane będą w trzech technikach: akryl, spray, pastel suchy. Prowadzą: Marcin Baldorf, artysta plastyk i Hania Krężel, kierownik Klub Młodzieży Żydowskiej Moadon.
- 15.30-17.00
- Tajemnice mykwy (IV gr.)
ZAPISY
Spotkanie w sali konferencyjnej Synagogi im. Nożyków
Zwiedzanie gminnej mykwy (łaźni rytualnej) połączone z wykładem o życiu kobiety wg judaizmu ortodoksyjnego. Goście dowiedzą się, skąd wzięła się mykwa i jakie spełnia funkcje w życiu społeczności żydowskiej. Ze względu na ograniczoną liczbę osób w grupie, konieczne są zapisy. Uwaga! Zwiedzanie tylko dla pań. Wykład i oprowadzanie: Maja Kowalska.
- 16.00
– Bartosz Węglarczyk „Sytuacja polityczna Polska-Izrael-USA”
Synagoga im. Nożyków
Minął już pierwszy rok prezydentury Baracka Obamy. Stosunki Waszyngtonu z Izraelem są dziś co najmniej chłodne - ku zaskoczeniu wielu obserwatorów, i bynajmniej nie z powodu sytuacji wokół irańskiego programu nuklearnego. Izraelski rząd Benjamina Netaniahu znajduje się pod coraz większym naciskiem opinii publicznej, by zmienić swoją politykę wobec Palestyńczyków. Najbliższy rok może się okazać kluczowym dla przyszłości konfliktu bliskowschodniego. Bartosz Węglarczyk jest szefem działu zagranicznego Gazety Wyborczej i wieloletnim korespondentem Gazety w Moskwie, Brukseli i Waszyngtonie.
- 17.00
– Zwiedzanie Synagogi im. Nożyków
W czasie zwiedzania poznają Państwo historię Synagogi i żydowskiej Warszawy. Będzie też czas na zadanie pytań. Oprowadza: Bolesław Zając.
- Od 18.00
- Stoiska warszawskich organizacji żydowskich
Plac między Synagogą a Białym Budynkiem
W czasie trwania koncertów będzie można odwiedzić stoiska organizacji żydowskich działających na terenie Warszawy – dowiedzieć się więcej programach przez nas prowadzonych i zakupić publikacje. Jedno ze stoisk zajmie Kuchnia Koszerna, która w czasie koncertu, będzie serwować tradycyjne potrawy żydowskie, m.in. czulent, kanapkę ze śledzikiem po żydowsku, faszerowanego karpia i szabatowe słodkie ciasto na deser.
- 18.00 – 22.00
– KONCERT FINAŁOWY
Plac między Synagogą a Białym Budynkiem
18.00
– ZooPlan
Zooplan działa od 2007 roku. Bazuje na dźwiękach otoczenia, z pomocą klarnetu i beatboxu. Projekty zespołu ukierunkowane są na różnorodne zestawianie kierunków muzycznych i grup dźwięków, począwszy od głosów zwierząt, poprzez warkot ciężarówki, a kończąc na grze w kuchni czy w łazience. Dotychczas realizowane projekty to inspiracje postaciami zwierząt przedstawione na festiwalu Turning Sounds w 2008 roku oraz inspiracje dźwiękami ciężarówek przedstawione wraz z twórcą muzyki elektronicznej Constantinem Poppem w 2009 podczas cyklu „Contem ucha” w Filharmonii Łódzkiej. Skład zespołu: Michał Górczyński (beatboxujący klarnet i klarnet basowy), Patryk ‘TikTak’ Matela (beatbox) oraz gościnnie Andrzej Izdebski (barytonowa gitara bezprogowa). Posłuchaj: http://www.myspace.com/zooplan
19.00
– Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego
Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, które to instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała kilka lat temu w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Orkiestra zaprezentuje tradycyjną muzykę klezmerską, w której pobrzmiewają melodie narodów Europy Środkowowschodniej jak i eksperymentalne brzmienia inspirowane muzyką z pogranicza jazzu i rocka. W koncercie śpiewane będą pieśni w języku jidysz i ladino. Zespół wystąpi w składzie: Sylwia Olszewska – trąbka, Marta Gołkowska – trąbka, Dominika Korzeniecka – perkusja, Bartek Bizio – sakshorn altowy, Rafał Dziemitko – puzon suwakowy, Karol Dziemitko – trąbka, Patryk Masłowski – puzon wentylowy, Piotr Janiec – tuba, Kacper Szroeder – pierwsza trąbka, Maciej Soroko – puzon suwakowy, Marcin Dąbrowski – trąbka, Stanisław Czyżewski – kontrabas, Michał Moniuszko – kontrabas, Piotr Wołukanis (puzon), Tomasz Stawiecki (klarnet), Małgorzata Sporek-Czyżewska – śpiew, Wojciech Szroeder – akordeon, prowadzący zespół.
20.00
– Cukunft
Zespół Cukunft (w języku jidysz „przyszłość”) powołał do życia gitarzysta Raphael Rogiński. Założeniem projektu jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach. Wykonując utwory przedwojenne muzycy odtwarzają je i interpretują, komponując utwory własne robią to w ramach całego spektrum muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. Repertuar powstaje spontanicznie, ale jednocześnie poparty jest badaniami muzykologicznymi oraz socjologicznymi. W chwili obecnej skład zespołu to kwartet: Raphael Rogiński - gitara elektryczna, Paweł Szamburski - klarnet, Paweł Szpura - perkusja, Michał Górczyński – klarnet basowy, saksofon. Posłuchaj: www.myspace.com/cukunft
21.00
– Cukunft + OKTS
Koncert zamknie wspólny występ Cukunftu z OKTS. Zobacz ich wcześniejszy występ: http://www.youtube.com/watch?v=7WSJGmBKIA4
Ok. 23.00 (po koncertach)
– Jam Session na Chłodnej
Klubokawiarnia Chłodna 25
Na zakończenie festiwalu zapraszamy na Chłodną 25 na jam session muzyków grających koncert finałowy.
-