Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Teatr 2. Strefa

2013.10.10 g. 00:58

Pedały

Absurd w Teatrze Druga Strefa
Zapraszamy do Teatru Druga Strefa celem obejrzenia nowego spektaklu, którego premiera odbyła się 6 września 2013 na dużej scenie. Teatr absurdu i okrucieństwa w kontrowersyjnej interpretacji Sylwestra Biragi „

Pedały” to przykład nowoczesnego, trudnego teatru, który stara się przekraczać wszelkie granice.
Z pewnością sztuka Biragi to jedna z ciekawszych propozycji jesiennego repertuaru Drugiej Strefy”-napisała Michalina Guzikowska na portalu dlalejdis.pl

 

Spektakl „Pedały” w Teatrze 2 Stefa - bannerek

 

Najnowsza premiera sztuki argentyńskiego pisarza Copi (pseudonim artystyczny Raoula Diamonte 1939-1987), „L’Homosexuel ou la difficulte de s’exprimer” napisana w 1971 to opowieść o ponadczasowych aspektach życia ludzkiego bez względu na przynależność geopolityczną i kulturową. To obraz samotności, wykluczenia, odmienności i wszechobecnej potrzeby miłości.

 

Deportowane na Syberię, Madre ze swoją „córką” Iriną, żyją w zapomnianym domu gdzieś na stepach, po których grasują stada wilków. Zapomniany dom, to nic innego jak obóz koncentracyjny dla osób homoseksualnych i transseksualnych, zesłanych na Syberię za to kim są i jak żyją. Madre i Irina zostały deportowane na Syberię, kilka lat temu. Pani Garbo przyjechała tu dobrowolnie ze swoim mężem oficerem Garbenko – komisarzem rewolucyjnym. Pewnego dnia Pani Garbo odwiedza dom, w którym mieszkają Madre i Irina. Powodem tej wizyty jest to, iż Irina od dwóch miesięcy nie uczęszcza na lekcje gry na pianinie. Podczas wizyty Pani Garbo, która jak się okazuje jest zakochana w Irinie, proponuje wszystkim ucieczkę z Syberii do Chin. Do Chin - raju utraconego z dzieciństwa Garbo, a może ziemi obiecanej? W ucieczce ma pomóc oficer Garbenko… Trwają nerwowe przygotowania do wyjazdu. Irina łamie nogę. Ale czy to wszystko mogło się wydarzyć naprawdę… w obozie na Syberii?

 

 

Spektakl „Pedały” w reżyserii Sylwestra Biragi włącza się w dyskusję społeczną rozpoczętą przez Copiego we Francji w latach 60-tych i 70-tych XX w. Dramaturg, pisarz, rysownik, autor rysunków satyrycznych, żyjący w Paryżu od 1962 roku komentował absurdalności życia codziennego, ukazywał polityczną inercję i konserwatyzm Francji, bulwersował i przekraczał kanony ówczesnej mentalności rysując postać siedzącej kobiety dla znanego pisma Le Nouvel Observateur. Jego kreskówki „Liberett” poruszające tematykę rasowości zostały jednak uznane za zbyt drastyczne.

 

Copi dystansował się również od instytucjonalnej literatury francuskiej. Jego wyrażnie określone postacie w powieściach i sztukach teatralnych ukazywały karykaturalną plejadę bohaterów z marginesów seksualnej orientacji społecznej . Eva Peron, grana przez transwestytę stała się bohaterką okrutnych żartów dramaturga w sztuce pod tym samym tytułem. Obalając mit argentyńskiej heroiny, Copi naraził się tym samym na ostrą krytykę prawicowych ekstremistów politycznych z Buenos Aires. 

 

Kolejne sztuki, L’Homosexuel ou la difficulte’ de s’exprimer”(1971) i „Le Frigo” (1979) to satyryczne przypowieści o pretensjonalności wyższych klas społecznych a homoseksualnym stylem życia oraz izolacji subkultur społecznych o odmiennej orientacji.

 

Ostatnia sztuka Copi (1988) „Una visite inoportune”, niezwykle dowcipna i okrutna w wyrazie, używając nośnika czarnego humoru stała się epitafium na temat własnej śmierci autora. Copi umarł w 1987 roku w Paryżu pokonany przez AIDS.

 

Copi najbardziej jest znany ze swych reklam telewizyjnych z lat 80-tych XX w. dla wody Perrier, w których występował jako pokojówka przedstawiając produkt z noszalancją wariata, ogłaszając, iż owa woda powoduje słodkie szaleństwo…
…i skłania by wraz z generałem Puszkinem, jedną z postaci „ Pedałów” zanucić : „ Guarda che Luna, guarda che mare..”

 

Tytuł: „Pedały”

 

  • Autor: Copi
  • Tytuł oryginału: “L’Homosexuel ou la difficulte’ de s’exprimer”
  • Reżyseria, scenografia, tłumaczenie: Sylwester Biraga

 

Obsada:

 

  • Madre - Paweł Hajnos,
  • Irina - Patryk Gnybek,
  • Garbo - Mariusz Odwarzny,
  • Generał Puszkin – Sylwester Biraga

 

Premiera 6 września 2013 godz.20.00

 

Następne spektakle:

 

  • 11 i 12 października 2013

    godz.20.00

    Czas trwania 70 minut.

 

Biogramy twórców

 

 

SYLWESTER BIRAGA
Reżyser, aktor – dyrektor i założyciel Teatru Druga Strefa. Od 1990 roku wyreżyserował ponad 70 spektakli, z czego 3 premiery odbyły się w Wilnie (2001,2002,2003), 1 premiera w Brukseli (2004) i 3 premiery w Avignonie (2005, 2008, 2009), 1 premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu (2010). Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (1997). W latach 1996 – 2005 dyrektor Studium Animatorów Kultury Teatralnej w Warszawie. W 2009 roku autorski spektakl Sylwestra Biragi „FIN DE…” otrzymał nagrodę dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu w Avignonie. W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal Gloria Artis. W dorobku aktorskim ma między innymi role: Kwinta w spektaklu KWINTESENCJA granym przez 10 sezonów z ogromnym powodzeniem, Pana Jourdin w spektaklu MIESZCZANIN SZLACHCICEM, o której krytyk teatralny Tomasz Miłkowski napisał: „Teatr Druga Strefa dowiódł, że można przełamać mit telewizyjnego przedstawienia Jerzego Gruzy - od czasu, kiedy pana Jourdain zagrał Bogumił Kobiela, nikomu w Polsce nie udało się zaproponować konkurencyjnej interpretacji. Biraga temu zadaniu sprostał.”

 

PAWEŁ HAJNOS
aktor teatralny i filmowy. Ukończył w 2007 Lart Studio w Krakowie, studiował również w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Od 2011 w zespole Teatru Druga Strefa. Występuje w wielu produkcjach filmowych w Europie m.in "Silent Lake" i "Relationcheap oraz w kilkudziesięciu polskich filmach niezależnych.

 

MARIUSZ ODWARZNY
aktor teatralny i filmowy, wokalista, performer, komik i poeta. Współpracuje z Teatrem ACADEMIA Romana Woźniaka, z zespołem Magdalena Piskorczyk BAND oraz Teatrem Druga Strefa Sylwestra Biragi. Tenor na płycie 'MAHALIA', twórca wokaliz do slamu poetyckiego „Dzień z Mirona” i lektor audiobook'a „Przygody Misia Kazimierza”.

 

PATRYK FILIP GNYBEK
aktor, ukończył w 2009 Szkołę Aktorską Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Współpracował z Teatrem Królewskim w Wilanowie oraz Studio Teatrem Test. Od lipca 2013 roku współpracuje z Teatrem Druga Strefa w Warszawie.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy