Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Teatr Powszechny

2012.04.22 g. 10:26

Wariat na uwięzi

Zbrodnia i kara w Powszechnym
Słowami „Wariat na uwięzi” określił Marcin Perchuć granego przez siebie Rodiona Raskolnikowa. „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego pokazuje dylematy moralne bohatera oraz jego walkę z samym sobą i z wyrzutami sumienia po zamordowaniu starszej kobiety – lichwiarki oraz jej siostry.

Powieść ukazała się drukiem w 1867 roku, a pretekstem do jej powstania była notatka prasowa o zbrodni dokonanej przez francuskiego studenta.

 

Niektórzy teatrolodzy obliczają, że co roku na świecie pojawia się około trzystu inscenizacji tego utworu. O ile dobrze pamiętam, ostatnią warszawską – wzbudzającą duże kontrowersje – była prezentacja Teatru Ateneum z 2006 roku.

 

Scena ze "Zbrodni i kary" w Teatrze Powszechnym w Warszawie

 

Również reżyser spektaklu prezentowanego w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Waldemar Śmigasiewicz, ma już za sobą inscenizację tego utworu. Zaprezentował ją w krakowskim Teatrze Bagatela w 2007 roku. W swoich wypowiedziach odżegnuje się on od porównań z trwającym od kilku dni w Norwegii procesem. Jednak większość obserwatorów próby – być może pod wpływem doniesień medialnych – porównywała obydwie zbrodnie: literacką i współczesną. Reżyser zwraca uwagę, że bohater utworu przyznaje się, ale nikt nie chce tego przyznania się. Zdaniem Śmigasiewicza we współczesnym świecie jest podobnie, gdyż „nas interesuje NIC”. Zastanawia się on, do czego prowadzi oderwanie się człowieka od rzeczywistości. Próbuje – w ślad za księdzem Józefem Tischnerem - zmetaforyzować tę rzeczywistość w sposób dialogiczny.

 

Premiera „Zbrodni i kary” odbędzie się na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego w niedzielę, 22 kwietnia 2012 roku. Jak powiedział odtwórca głównej roli, ma być ona „spektaklem, który nie obraża widzów”.

 

Po raz pierwszy uczestniczyłem w próbie medialnej. Jestem ciekaw, jak realizatorom uda się ten spektakl. Dlatego wybiorę się do teatru, by obejrzeć całe przedstawienie, do czego zachęcam również innych.

 

  • Reżyseria
    Waldemar Śmigasiewicz

  • Przekład
    J. P. Zajączkowski

  • Scenografia
    Maciej Preyer

  • Muzyka
    Mateusz Śmigasiewicz

  • Obsada
    Paulina Holtz
    Anna Moskal
    Jarosław Gruda
    Kazimierz Kaczor
    Michał Napiątek
    Marcin Perchuć
    Michał Sitarski
    Maciej Więckowski

  • Premiera
    22 kwietnia 2012

  • Następne spektakle:
    24, 25, 26, 27 kwietnia
    23, 24, 25, 26 maja,
    godz. 19.00


Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy