TEATR STUDIO 9 listopada g.19.30 foyer [wstęp wolny]
OTWARCIE TECZKI „WITKACEGO”. CZYTANIE PERFORMATYWNE + INSTALACJA TEATRALNA: SZAJNA.FRAGMENTY.
projekt: Paweł Dobrowolski/ Karolina Krawczyk
scenariusz i reżyseria: Anna Bogdanowicz, Krzysztof Trzewiczek (na podstawie „Witkacego” Józefa Szajny)
choreografia: Anna Bogdanowicz
wideo: Błażej Chwoła
muzyka i dźwięki: Krzysztof Trzewiczek
performują: Irena Jun, Jolanta Lothe, Stanisław Brudny, Władysław Kowalski, Marian Opania.
OTWARCIE TECZKI WITKACEGO to próba multimedialnej inscenizacji fragmentów pamięci o legendarnym spektaklu „Witkacy” Józefa Szajny.
Tekst performansu powstał z wzajemnie wykluczających się pragnień i marzeń, niezbornych cząstek ideologii, przedświadomych i nieświadomych impulsów, motywów i treści, które pamięć zbiorowa próbuje wymazać ze świadomości. Teatralny kolaż Szajny pocięliśmy na nowo, dodając do niego wyparte ze zbiorowej pamięci fragmenty spektaklu: wywiady z twórcami, rachunki, dokumentację techniczną, recenzje, korespondencję z wykonawcami i cenzurą. W ten sposób OTWARCIE TECZKI staje się nie tylko okazją do reinterpretacji spektaklu „Witkacy”, ale także do dialogu między Nowym, a Starym, między Kiedyś, a Teraz.
Co by było, gdyby Szajna realizował swój spektakl mając do dyspozycji całą technikę, z której obecnie możemy korzystać? Jak brzmiałby muzyka Schaeffera, gdyby dolby surround było wówczas na wyposażeniu teatru? Jak Szajna wykorzystałby możliwości wideo?
W symultaniźmie gry, wyobraźni, w integracji wszystkich środków teatralnych sięgamy spójni dysonansu, odsłaniającej złożoność i sprzeczności naszego czasu.
Józef Szajna
W czytaniu performatywnym wezmą udział aktorzy, którzy grali w oryginalnym spektaklu w 1972 roku.
Czytanie performatywne to zdarzenie interdyscyplinarne - kompilacja tekstu, aktorskiej improwizacji, muzyki i obrazu, której elementy przenikają się polifonicznie i synchronicznie dopełniają, wywołując u widza synestetyczne wrażenia.
Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.