Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Administracja

2011.07.30 g. 09:28

Prezydent Warszawy w sprawie SPEC

List otwarty

Słowa pani Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie prywatyzacji: SPEC będzie się rozwijać z korzyścią dla mieszkańców. Miasto przyspieszy inwestycje.

Miejska spółka ciepłownicza SPEC wkracza w nowy etap rozwoju. Zgodnie z moimi wcześniejszymi obietnicami wybraliśmy silnego, stabilnego i doskonale znającego polski rynek inwestora. Warszawska spółka ciepłownicza będzie zarządzana przez znaną firmę energetyczną Dalkia Polska, obecną od 15 lat w 40 polskich miastach.

 

Dla Warszawiaków oznacza to lepszą jakość usług, poprawę obsługi, rozwój infrastruktury, szybsze remonty sieci, dalsze zmniejszanie strat na przesyle ciepła oraz wprowadzanie do oferty nowych usług.

 

Dzięki sprzedaży SPEC, w krótkim czasie pozyskamy kwotę ponad 1,44 mld zł. To umożliwi przyspieszenie ważnych dla miasta i mieszkańców inwestycji. Co ważne, inwestor zobowiązał się, że SPEC zainwestuje w ciągu najbliższych 7 lat 1 miliard złotych, z czego 80 proc. tej kwoty to inwestycje w miejską sieć ciepłowniczą. Dalkia Polska obejmie blisko 85 proc. akcji spółki. 15 proc. trafi do jej pracowników.

 

To, że SPEC ma nowego inwestora, nie zmienia faktu, że to Warszawa nadal będzie odpowiadać za bezpieczeństwo ciepłownicze mieszkańców. Dostarczanie ciepła mieszkańcom, podobnie jak w przypadku gazu czy prądu jest działalnością regulowaną przez prawo. Oznacza to, że firmy które się tym zajmują nie mają dowolności w kształtowaniu cen. Na straży cen ciepła stoi państwowy – Urząd Regulacji Energetyki, bez którego zgody nie można podwyższyć taryfy.

 

W Warszawie ceny energii cieplnej były i są najniższe w kraju. Jestem przekonana, że pozostaną takie nadal. Co więcej, porównanie zmian średnich cen ciepła w spółkach ciepłowniczych prywatnych i miejskich w latach 2006 – 2010 pokazuje, że w tych prywatnych rosły one mniej niż w niesprywatyzowanych – odpowiednio 19,5 proc i 21,3 proc. W Poznaniu, gdzie ciepło dostarcza Dalkia, ceny wzrosły zaledwie o 7 proc.

 

Bardzo zależy mi, aby miasto rozwijało się szybko i z korzyścią dla mieszkańców. Wierzę, że dzięki temu, że SPEC pozyskuje nowego inwestora, odczujecie Państwo pozytywne zmiany. Warszawa nadal będzie dbać o to, aby w Waszych domach było ciepło. Jestem głęboko przekonana, że już niebawem z satysfakcją wspólnie będziemy mogli odczuć efekty podjętych obecnie decyzji.

 

Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m.st. Warszawy

 

Fot. www.nicek.info

 

Hanna Gronkiewicz-Waltz
Prezydent m.st. WarszawyOpublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy