Ścieżka zaczyna się w pobliżu skrzyżowania al. Niepodległości i ul. Wawelskiej i podąża w kierunku domku fińskiego przy ul. Leszowej, w którym w latach 1946 – 1955 mieszkał pisarz. Potem okrąża staw znajdujący się na Polu Mokotowskim i kończy na stopniach Biblioteki Narodowej. Po drodze znajdują się elementy małej architektury – słupy, płyty kamienne z fotografiami, cytatami i mapami miejsc, w których bywał Ryszard Kapuściński. Ścieżka odzwierciedla trasę codziennych porannych spacerów pisarza.
Pomysłodawcy i autorzy Ścieżki wyszli z założenia, że najlepsze, co można zrobić, to zachęcić do żywego kontaktu ze spuścizną autora, z twórczością, która niesie przesłanie uniwersalne, odwołując się do podstawowych pytań o kondycję człowieka i sens istnienia.
W uroczystości, która odbyła się w gmachu Biblioteki Narodowej wzięli udział żona pisarza Alicja Kapuścińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, przewodnicząca Rady Dzielnicy Ochota – Hanna Gęściak-Wojciechowska, burmistrz Ochoty Wojciech Komorowski, zastępca burmistrza Piotr Żbikowski, dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta Tadeusz Jaszczołt, ochoccy radni, projektanci i wykonawcy Ścieżki.
Na zakończenie Marek Miller – kierownik Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, poprowadził pierwszy spacer nowym szlakiem.
Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim w Parku im. Józefa Piłsudskiego została sfinansowana przez Radę i Zarząd Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy. Projektantami ścieżki był zespół Knockoutdesign oraz Marian Misiak. Roboty ziemne wykonała firma POLDRÓG.
Źródło: Urząd Dzielnicy Ochota