Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Praga Południe

2009.02.01 g. 20:56

GRA MIEJSKA BRONEK vs BAZYL

Poznaj Pragę wielokulturową. Przenieś się w czasie.

Po sukcesie zeszłorocznej gry miejskiej InfoPraga zaprasza mieszkańców Warszawy na kolejną zabawę na ulicach Pragi. Rok temu szukaliśmy kota Bronka – bohatera tworzonych przez InfoPragę gier online. Tym razem kanwą gry miejskiej będzie rywalizacja Bronka z Bazylem – bohaterem nowej gry online, a tłem gry – Praga historyczna i wielokulturowa.


Czym są gry miejskie tłumaczyć już nie trzeba, ta formuła miejskiej zabawy otwartej dla wszystkich chętnych, ale wymagającej aktywności i zaangażowania, dobrze przyjęła się w Warszawie. Wystarczy przypomnieć projekt Urban Playground czy gry z okazji rocznic Powstania Warszawskiego. Rok temu InfoPraga stworzyła grę online „Stara Praga – Wielki Początek“, po czym zaprosiła warszawiaków do gry miejskiej i wspólnego poszukiwania zaginionego kota Bronka – bohatera gry. Kot został szczęśliwie odnaleziony w sklepie spożywczym.

 

Tym razem okazją do gry miejskiej są dwie gry online:

 

  • Praga Wielokulturowa (kontynuacja gry praskiej z Bronkiem w roli głównej)
  • gra Bazyl 022, promująca w sieci całą Warszawę.

 

Scenariusz gry

 

Dla tych, którzy znają Bronka i Bazyla, od początku oczywiste było, że tych dwoje może zostać albo wrogami, albo przyjaciółmi na całe życie. Dwa tak silne, niezależne charaktery – to nie mogła być znajomość na „cześć-cześć“.
Bronek zdobył sobie na dzielnicy silną pozycję już prawie dwa lata temu. Jest chłopakiem z Pragi, bystrym, rezolutnym i pierwszym do przygód - poszukiwał w kosmosie brylantyny dla wuja, cofnął się w czasie by u czarownicy rozwiązywać zagadkę zaginionego dziecka i z Rosjanami handlować węglem. Bazyliszek długo spał w podziemiach, aż obudził go huk młota pneumatycznego podczas jednego z niezliczonych remontów. Od tego momentu eksploruje Warszawę.
Po pojawieniu się w mieście Bazyla musiało się między nimi COŚ wydarzyć. I stało się. Już w trakcie pierwszego spotkania Bronek obraził Bazyla nazywając jego dziewczynę zimną rybą. Bazyl nie pozostał dłużny – bronkowego kota nazwał „śmierdzącym pchlarzem“ i spróbował zamienić go w granitową figurkę. Na szczęście dzięki interwencji przyjaciół wzrok bazyliszka sięgnął tylko kocich wąsów, a sam kot pozostał żywy, choć z nieco krótszymi niż wcześniej wąsiskami (czego do teraz nie odżałował).
A poszło im o warszawskość. Kto lepiej zna Warszawę? Bazyl, który spędził w niej wieki całe, ale na ulicach współczesnej Warszawy wciąż jeszcze się gubi, choć dobrze zna ich historię. Czy może Bronek, który na Pradze zna najmniejsze zakamarki, ale do książek nie jest skory i historię przybliżyła mu dopiero ostatnia przygoda – powrót do przeszłości.
Chłopcy postanowili sprawę rozwiązać po męsku. Siłowali się na rękę, rozwiązywali sudoku na czas, grali w papier-nożyce-kamień. I wciąż nie wiedzą – kto jest lepszy? W końcu postanowili sprawdzić się w terenie – w grze na ulicach warszawskiej Pragi...

 

Podczas gry gracze będą rozwiązywać zagadki, rozpoznawać miejsca ze starych zdjęć warszawskiej Pragi, wykonywać zadania. A nade wszystko PRZENIOSĄ SIĘ W CZASIE. Każda zagadka będzie dawać szansę na poznanie historii i topografii warszawskiej Pragi. Dla chłopaków i dziewczyn z prawego brzegu to wyzwanie, a dla tych z lewego brzegu możliwość przekonania się, że na Pradze jest ciekawie. Wiele zadań dotyczy wielokulturowości Pragi – czyli tej jej cechy, na której między innymi zasadza się fenomen tej dzielnicy.

 

  • Dołącz do gry.
  • Przenieś się w czasie.
  • Poznaj Pragę wielokulturową i historyczną.

 

Informacje praktyczne

 

  • Termin:
    niedziela 15 lutego 2009
  • Początek gry:
    11:00,
    przed siedzibą InfoPraga,
    Ząbkowska 36 (naprzeciwko Konesera)

  • Zakończenie gry:
    15:00,
    kawiarnia Casablanca,
    Teatr Wytwórnia,
    Ząbkowska 27/31,
    wejście od Markowskiej.

  • Uczestnicy:
    indywidualni lub zespoły do 4 osób, w każdym przynajmniej jedna osoba powyżej 16 roku życia.

  • Rejestracja:
    Warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w grze jest rejestracja.
    Formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie www.infopraga.com.pl

 

Uwaga!!!

 

  • Niektóre zadania będą wymagały wykonania zdjęć!
  • W każdym zespole powinien być przynajmniej jeden aparat fotograficzny!
  • Przed grą miejską polecamy przejście gier online
    Praga Wielokulturowa” oraz
    Bazyl 022

 

Więcej o organizatorach

 

InfoPraga to praski punkt informacji turystycznej i kulturalnej stworzony z inicjatywy Stowarzyszenia Monopol Warszawski i prowadzony przez grupę młodych ludzi z pasją i sympatią do Pragi. Punkt mieści się przy ul. Ząbkowskiej 36.

 

InfoPraga to pierwsze tego typu miejsce po prawej stronie Wisły. Swoją działalnością ma przyczynić się do promowania Pragi i wspierania coraz bardziej dostrzegalnych pozytywnych zmian oraz współtworzenia ducha tej części miasta. Celem twórców InfoPraga jest stworzenie prężnie działającego punktu informacji turystycznej i kulturalnej, a także realizowanie projektów społecznych (np projekt „Praska Kreska“) i kulturalnych (np projekt FotoPralnia w ramach festiwalu Re:Wizje) oraz opracowywanie przewodników, mapek turystycznych, organizowanie wycieczek z przewodnikiem itp. Obok InfoPraga działa też InfoGaleria - minigaleria prezentująca sztukę tworzoną w pracowniach na Pradze.

 

Jedną ze specjalności InfoPragi są osadzone w realiach Warszawy i Pragi gry online dostępne za darmo w Internecie.

W gry praskie zagrać można na www.pragra.pl, w grę warszawską – na www.bazyl022.pl.

 

Gry powstały we współpracy z Urzędem Dzielnicy Praga-Północ i Urzędem m.st. Warszawy.

 

Więcej o grach online

 

  • Bazyl 022


    Bazyl 022” to darmowa przygodowa gra internetowa, która rozgrywa się na terenie współczesnej stolicy.
    Bazyliszek Bazyl, wygnany łomotem z warszawskich podziemi, wyrusza w misję, w ramach której odwiedza liczne zakątki miasta, zapamiętane sprzed wojny, która zagnała go do kryjówki. Nie chce być sam, a jedyną starą przyjaciółką, w dodatku odporną na jego zabójczy wzrok jest... Syrenka. Ale jak ją odnaleźć?! Sporo się wydarzy, zanim Bazyl podąży we właściwym kierunku. Czy w ogóle mu się uda? Potrzebne mu wsparcie!


    „Bazyl 022” to gra przygodowo-logiczno-zręcznościowa, która ma budzić sympatię dla miasta, a nie pokazać turystyczne top ten i zachwalać konkretne atrakcje. Autorzy projektu próbują skierować uwagę internautów na Warszawę bezpretensjonalnie i z zdystansem - poprzez zabawę.
    Do przejścia gry nie potrzeba żadnej szczegółowej wiedzy. Wystarczy chwila koncentracji i cierpliwości. Oprócz zadań wymagających odrobiny refleksji, gra zawierać będzie elementy zręcznościowe, na których zależy zwłaszcza młodszym graczom. Na planszach pojawiają się również linki odsyłające do stron o warszawskich ciekawostkach. Dzięki czterem wersjom językowym gra dotrze do różnojęzycznych internautów.
    Bazyl 022 to gra wykonana na zlecenie Biura Promocji m.st. Warszawy, które pozostawiło autorom pełną swobodę,  za co bardzo dziękujemy:)


  • Praga Wielokulturowa


    Po zeszłorocznym sukcesie gry "Stara Praga - Wielki Początek" i niedawno uruchomionym "Bazylu 022" InfoPraga pojawia się w sieci z nową grą.  Tym razem jej wątkiem przewodnim jest wielokulturowość warszawskiej Pragi - cecha dzielnicy, na której w dużej mierze opiera się jej fenomen. Cerkiew, budynek dawnej mykwy, podwórko z zachowanym sloganem reklamowym po rosyjsku, kapliczki z Matką Boską, świątynia buddyjska, ślad po mezuzie na framudze drzwi – to wszystko zobaczyć można podczas spaceru po Pradze.


    Bohaterem gry jest Bronek, chłopiec bystry i rezolutny, znany już graczom z pierwszej praskiej gry online. Poprzednia przygoda Bronka, której celem było szczęście, zdrowie psychiczne i estetyczna powierzchowność jego wuja, zakończyła się wystrzeleniem bohatera w kosmos. Teraz Bronek wraca na Ziemię – niestety, niezupełnie tam, gdzie chciał... Żeby wrócić do domu Bronek musi spotkać się z czarownicą, wydoić krowę, pośredniczyć w handlu węglem i odbyć wycieczkę na Jarmark Europa. W trakcie gracz ma okazję zobaczyć oryginalne zdjęcia warszawskiej Pragi dawnej i współczesnej, a także poznaje historię odwiedzanych przez Bronka miejsc.


    Autorami gry są David Sypniewski oraz zespół InfoPraga.

 

Projekt finansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.



Autor: InfoPraga
Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy