Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Śródmieście

2011.05.05 g. 10:22

Rada Osiedla – co to takiego?

Informacja o radach osiedli w strukturze samorządu terytorialnego. Wybory 2011 r.

Przed nami wybory do Rad Osiedli na okres kadencji 2011-2015. Jest to okazja do włączenia się w ważny proces samorządności.

 

 

Od tego roku cały obszar Dzielnicy podzielony został na 12 osiedli oraz przyjęto statut osiedla, który daje nowe możliwości działania. Dlatego chcemy gorąco zachęcić mieszkańców do udziału w wyborach.

 

Czym jest rada osiedla?

 

Rada osiedla jest najniższym szczeblem samorządu terytorialnego, przewidzianym ustawą o samorządzie gminnym.

 

Jakie funkcje spełnia rada osiedla?

 

Wypełnia ona funkcję opiniodawczej jednostki pomocniczej dla władz Dzielnicy oraz służy mieszkańcom jako organ pośredniczący pomiędzy ogółem mieszkańców Osiedla i władzami Dzielnicy.

 

Na czym polega to pośrednictwo?

 

W ramach tego pośrednictwa rada osiedla dostarcza mieszkańcom informacji, co, jak i gdzie można załatwić, oraz informacji o planach i zamierzeniach Dzielnicy, podejmuje w uzasadnionych wypadkach interwencje w interesie mieszkańców oraz występuje w imieniu mieszkańców z inicjatywami, propozycjami rozwiązań, zmierzającymi do ulepszenia działalności organów dzielnicy i poprawy warunków życia mieszkańców. Ponadto działa na rzecz zbliżania do siebie mieszkańców jako członków wspólnoty osiedlowej i umożliwia przemawianie przez nich jednym głosem we wspólnych sprawach.

 

Czym charakteryzuje się rada osiedla?

 

Dzięki przyjętemu systemowi wyborczemu składa się z ludzi mieszkających na terenie tego samego osiedla (uprawnionych do głosowania na danym terenie), wytypowanych nie przez organizacje polityczne, lecz przez samych mieszkańców wybranych w powszechnych, równych i bezpośrednich wyborach, w głosowaniu tajnym i – co szczególnie charakterystyczne - działających wyłącznie społecznie, bez jakichkolwiek wynagrodzeń, czy diet. Są to więc ludzie o tych samych codziennych doświadczeniach, przeżywający te same lub podobne bolączki.

 

Czy i jak rada osiedla wpływa na decyzje samorządu dzielnicowego?

 

Rada Osiedla nie jest organem decydującym,  lecz organem wpływającym na decyzje z pozycji interesów mieszkańców Osiedla. Siła tego wpływu wynika z następujących źródeł:

 

  • statut Osiedla przewiduje listę spraw istotnych dla mieszkańców, w których Dzielnica obowiązana jest zasięgać opinii rady osiedla przed podjęciem decyzji;
  • opinia jest wyrażana w imieniu kilkutysięcznej grupy wyborców z terenu Osiedla, wobec czego trudno jej nie uwzględnić bez szczególnego, wyczerpującego uzasadnienia i wytłumaczenia;
  • w myśl postanowień statutowych rada osiedla ma prawo występowania do Rady Dzielnicy z inicjatywą podjęcia określonej uchwały (z tak zwaną inicjatywą uchwałodawczą);
  • w myśl tychże ustaleń Rada Osiedla ma prawo kierować interpelacje do Zarządu Dzielnicy, które muszą być rozpatrzone na takich samych zasadach jak interpelacje radnych Dzielnicy.

 

Jakie wnioski wynikają z działalności rad osiedli poprzednich kadencji ?

 

  1. Rady Osiedli są potrzebne, ponieważ istnieje potrzeba tworzenia się silnych wspólnot osiedlowych, złączonych wspólnymi potrzebami oraz wspólnymi staraniami o ich zaspokojenie lub obronę.

  2. W poprzednich kadencjach śródmiejskie rady osiedli działały w tym kierunku. Dotyczyło to przykładowo takich dziedzin jak:

 

  • poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego na ulicach i terenach przydomowych, m.in. regularne zgłaszanie służbom porządkowym istniejących zagrożeń, inicjowanie m.in. monitoringu,  wyznaczania, oznakowania i instalacji świateł ulicznych na przejściach dla pieszych itp.;
  • przeciwdziałanie zakłócaniu porządku publicznego m.in. instalowaniem i działaniem w budynkach mieszkalnych lub w ich sąsiedztwie salonów gier, głośnych dyskotek, punktów sprzedaży dopalaczy itp.;
  • szukanie rozwiązań chroniących mieszkańców i ich lokale przed hałasem zakłócającym spokój i ciszę nocną;
  • przeciwdziałanie likwidacji punktów i placówek handlu i usług najbardziej potrzebnych mieszkańcom w pobliżu ich domów oraz uwzględnianie ich głosu w planowaniu rozmieszczenia nowych placówek;
  • działania na rzecz uwzględniania interesów mieszkańców przy planowaniu zagospodarowania wolnych terenów;
  • ochrona istniejącej zieleni;
  • pomoc na rzecz zarządów wspólnot mieszkaniowych m.in. poprzez organizowanie wymiany doświadczeń pomiędzy nimi;
  • poprawa w utrzymaniu czystości ulic, w tym przywrócenie toalet publicznych.

 

Jak zostaje się kandydatem na członka Rady Osiedla?

 

  1. Konieczne jest w tym celu zgłoszenie kandydatury na „karcie zgłoszenia" (druki były pobierane w Wydziale Obsługi Rady Dzielnicy, ul. Nowogrodzka 43, I piętro, pok.132).

  2. Zgłoszenie musi być podpisane przez co najmniej 15 osób-wyborców mających prawo wybierania do rady danego osiedla. Na karcie musi się znaleźć oświadczenie kandydata zawierające zgodę na kandydowanie. Zabiegać o poparcie (podpisanie) zgłoszenia przez uprawnione do tego osoby może sam kandydat, jego wspólnota mieszkaniowa lub sąsiedzi, członkowie Rady Osiedla poprzedniej kadencji lub inne osoby.

  3. Karty zgłoszeń składa się osobiście w Osiedlowej Komisji Wyborczej w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy przy ul. Nowogrodzkiej 43, I piętro Sala Rady.
    Składanie kart odbywało się w dniach od 18 do 20 kwietnia 2011 r., w godzinach 16.00 - 20.00.

 

Glosowanie w dniu 15 maja br. będzie się odbywało w osiedlowych lokalach wyborczych, których adresy zostaną podane w osobnych ogłoszeniach.

 

WYBORY JUŻ 15 maja!
Weź sprawy w swoje ręce!

Więcej informacji na: www.srodmiescie.warszawa.pl



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy