Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Architektura

2013.11.03 g. 21:48

Halo Mamuśka?! Daj mi zgodę na budowę!

-:)
Na ul. Senatorskiej, tuż przy Pl. Zamkowym i Kamienicy Johna, ma stanąć stylizowany klocek zaprojektowany m.in. przez Bartosza Naperty. Zgodę na budowę wydała jego mama Jolanta Zdziech-Naperty. Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa w UD Śródmieście.

Jak podaje Tygodnik Wprost, mama architekta działała z upoważnienia prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Bartosz Naperty nie był głównym architektem.

Naczelnicy wydziałów dzielnicowych mają uprawnienia wydawania zgód na budowy obiektów kubaturowych o powierzchni całkowitej do 15000 m2. Wszystkie decyzje powyżej tej wartości wydaje Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. (Link).

 

Szkoda jednak, że prezydent Warszawy nie włącza się osobiście w tak ważne dla naszego miasta decyzje, nie rozważa opinii mieszkańców, a pozostawia je urzędnikom średniego szczebla.

 

Wizualizacja biurowca przy ul Podwale wg. Senatorska Investment

 

Wizualizacja biurowca przy ul Podwale
wg. Senatorska Investment

 

Inwestycja wzbudziła bardzo duże kontrowersje nie tylko wśród warszawskich środowisk architektów i urbanistów, historyków i Varsavianistów, ale także wśród mieszkańców Warszawy.

 

Najbardziej na tej inwestycji zależy oczywiście inwestorom, najmniej wszystkim wyżej wymienionym.

 

Warszawska Starówka została w 1980 roku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa.
Jak wiemy w sprawie budowy wypowiadał się także Polski Komitet ds. UNESCO w osobach jego przewodniczących oraz sekretarza.
W swym oświadczeniu napisali oni:

 

  • W związku z doniesieniami prasowymi o konsultowaniu projektu budowy nowoczesnego biurowca przy ul. Podwale 1 i ul. Senatorskiej ze specjalistami z UNESCO, Polski Komitet do spraw UNESCO pragnie oświadczyć, że takich konsultacji nie było.


    Dla uściślenia pragniemy dodać, że nowa inwestycja ma być prowadzona na linii zabudowy, będącej na granicy obszaru uznanego za Światowe Dziedzictwo UNESCO. Wyjątkowy fakt odbudowy ze zniszczeń po II wojnie światowej był bezpośrednim powodem, dla którego Stare Miasto w Warszawie zostało w 1980 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa. Zgodnie z procedurami UNESCO, jedyne wiarygodne i wiążące konsultacje ze specjalistami z zakresu stosowania Konwencji UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego odbywają się za pośrednictwem i we współpracy z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu.


    Prof. Andrzej Rottermund, Przewodniczący
    Prof. Jacek Purchla, Wiceprzewodniczący
    Prof. Sławomir Ratajski, Sekretarz Generalny
    Polskiego Komitetu ds. UNESCO

 

Istnieją obawy, że przez tą budowę UNESCO może wykreślić Starówkę z listy Dziedzictwa, a tego na pewno nikt z warszawiaków by nie chciał.
Byłby to "obciach" na skalę międzynarodową.


Więcej w internetowym serwisie Wprost.pl



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy