Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wisła

2011.01.13 g. 15:06

Warszawskie ścieki popłyną do Czajki

Kolektor ściekowy pod dnem Wisły

Na zlecenie MPWiK powstanie 10 m pod dnem Wisły tunel o długości 1400 m. Drążony będzie tarczą o średnicy 4.5 metra.

Umowę na wykonanie tego zadania podpisano już 22 lipca w siedzibie MPWiK w m.st. Warszawie S.A.

Budowa syfonu, to ostatni element układu przesyłowego ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”.

 

Tunel ściekowy pod Wisłą

 

Grafika: Prokom z o.o.

 

Realizacja tej inwestycji będzie obejmowała wykonanie obiektów Zakładu Farysa (ul. Farysa), syfonu pod Wisłą, obiektów Zakładu Świderska (ul. Świderska) oraz kolektorów prawobrzeżnych.

 

Zakres robót na prawym brzegu rzeki obejmuje budowę m.in.:

 

  • kolektorów ogólnospławnych o łącznej długości ok. 300 m wykonanych w technologii bezwykopowej;
  • podziemnej komory zasuw o kubaturze ok. 800 m3;
  • obudowy tunelowej z tubingów żelbetowych o długości 1370 m (ok.10 m pod dnem Wisły) dla poprowadzenia przewodów syfonu. Obudowa wykonana zostanie metodą tunelową z zastosowaniem zmechanizowanej tarczy TBM, dla średnicy wewnętrznej 4,50 m (dopuszcza się wykonanie obudowy tunelu o większej średnicy wewnętrznej, pod warunkiem utrzymania minimalnego naziomu gruntów nierozmywalnych w przejściu pod korytem Wisły, nie mniejszych niż dwie średnice zewnętrzne oraz, że wszelkie skutki zmian wynikających z zastosowania maszyny drążącej tunel o większej średnicy, poniesie na własny koszt i ryzyko Wykonawca, łącznie ze zmianą projektu budowlanego i innych opracowań związanych oraz wszelkich innych wymaganych pozwoleń i uzgodnień);
  • szybów: startowego i odbiorczego dla tarczy zmechanizowanej TBM;
  • komory wejściowej i wyjściowej z komorą rozprężną syfonu przez adaptacje szybów startowego i odbiorczego;

 

Na lewym brzegu Wisły wybudowane zostaną m.in.:

 

  • budynek krat (kubatura ok. 19 tys. m3, przepustowość: przepływ max pogody bezdeszczowej Q=4,2 m3/s, przepływ max w czasie deszczu Q=25,0 m3/s) wraz z obiektami towarzyszącymi;
  • pompownia „Farysa” (przepustowość: przepływ max pogody bezdeszczowej Q=6 l/s, przepływ max w czasie deszczu Q=390 l/s);

 

Koszt inwestycji to 176.620.654,15 złotych z VAT.

Prace budowlane mają zakończyć się do 31 grudnia 2011 r.

 

Zadanie jest realizowane w ramach Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza IV” współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

 

Wykonanie układu przesyłowego oraz rozbudowa i modernizacja Zakładu Oczyszczalni Ścieków „Czajka” umożliwi oczyszczanie ścieków z centralnej i północnej części Warszawy oraz sąsiadujących gmin. Dzięki realizacji przedsięwzięcia przepustowość oczyszczalni wzrośnie niemal dwukrotnie, a wszystkie ścieki powstające w mieście będą oczyszczone, co przyczyni się do znaczącej poprawy jakości wody w Wiśle.

 

Wykonawca to wybrane w przetargu konsorcjum firm:

 

  • Przedsiębiorstwo Robót Górniczych “METRO” Sp. z o.o. (lider konsorcjum),
  • HYDROBUDOWA POLSKA S.A.,
  • HYDROBUDOWA 9 S.A.,
  • INFRA S.A.

 

Metoda TBM (z ang. Tunnel Boring Machine) to nowoczesne tarcze zmechanizowane, skomplikowane urządzenia o średnicach od 0,9 m do ponad 15 m, długości kilkudziesięciu metrów i ciężarze do kilku tysięcy ton.

 

Używana jest przede wszystkim w twardym, skalistym podłożu. Jakkolwiek stosuje się ją również w kruchych niestabilnych gruntach pozbawionych wód podskórnych lub głębinowych. Maszyny drążące są przewidziane do wytrzymania nacisku rzędu 300−500 MPa. Stosowane mogą być w spękanych i niestabilnych skałach, także przy dużym stopniu ich nawodnienia. W wyniku drążenia powstaje wyrobisko o kolistym kształcie. Maszyny TBM wyposażone są w wodoszczelne osłony tarczy, głowicy skrawającej oraz tyłu. (źródło: Wikipedia)

 

Model maszyny TBM                 Tarcza TBM w Hamburgu


Model TBM Tarcza TBM w Hamburgu


Fot. Reinhard Dietrich             Fot. Wolfgang Meinhart
źródło: Wikipedia

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy