www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-03-26, 09:00
ŚWIĘTO NIEMEGO KINA
W tym roku W DNIACH 26-28 MARCA festiwal przeniesie widzów w szalone lata 20. - prawdziwe złote lata niemego kina. Pokazane zostaną obrazy ukazujące wielkość, bogactwo i wyrafinowanie epoki, która z filmu uczyniła nieśmiertelną ikonę kultury masowej. Każdej projekcji będzie towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo przez znakomitych polskich i zagranicznych artystów. Wystąpią m.in. Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, zespół góralski "Hurda" z Janem Karpielem Bułecką, Motion Trio, Brygada Kryzys, Flamenco Passion (Hiszpania), Karim’s World Quartet (Kuba, Madagaskar, Brazylia).


W PROGRAMIE:

"Odnalezione filmy polskie"
Festiwal tradycyjnie rozpocznie się pokazem polskiego filmu. W tym roku będzie to WIATR OD MORZA, odnaleziony w 2001 roku w archiwum filmowym w Pradze. Film z udziałem znakomitych przedwojennych aktorów - Eugeniusza Bodo, Adama Brodzisza i Marii Malickiej - określany był przez ówczesnych krytyków jako "wielka epopeya morska". Projekcję poprzedzą dwa filmy dokumentalne o przedwojennej Warszawie, które odkryją niesamowitą, tętniącą życiem, piękną europejską metropolię (w ramach cyklu: "Metropolie Europy lat 20.")

"Najwięksi kochankowie ekranu" - Greta Garbo, Pola Negri, Rudolf Valentino
Złote lata kina niemego nierozerwalnie związane są z kultem gwiazd filmowych. W ciągu trzech wieczorów na ekranie pojawią się najwięksi kochankowie kina. Greta Garbo, kobieta-kusicielka nazywana "białym płomieniem Szwecji", niezapomniana "femme fatale", doprowadzająca mężczyzn do obłędu, zimna i niedostępna (SYMFONIA ZMYSŁÓW). Pola Negri, ognista, zmysłowa i zarazem niewinna słowiańska bogini miłości (GÓRSKA KOTKA). Jedyna Polka, u której stóp leżało całe męskie Hollywood. Znana z wielu romansów m.in z Rudolfem Valentino i Charlesem Chaplinem. Widzowie odczują na sobie czar zamglonego spojrzenia Rudolfa Valentino (KREW NA PIASKU) i zabójczego, wystudiowanego wąsika Johna Gilberta.

"Metropolie Europy lat 20."
W cyklu ukazującym wielkie miasta Europy zaprezentowane zostaną obrazy Paryża, Berlina, Pragi i Warszawy. Przybliżą fascynującą atmosferę Europy lat 20. Pokażą codzienność mieszkańców, ruch uliczny, nocne życie, ulotne, chwytane na gorąco obrazy. Znakomitym filmem o Berlinie Walther Ruttmann przeszedł do historii kina jako jeden z twórców filmu montażowego i główny reprezentant niemieckiej awangardy filmowej. Zbudował wizualną symfonię, gdzie doskonały montaż nadaje rytm obrazom miasta i tworzy jego fascynujący portret. Sukces tego filmu zapoczątkował całą serię filmów o miastach.

"Arcydzieła awangardy"
Lata 20. były okresem szczególnym dla artystów poszukujących w kinie nowego, oryginalnego środka wyrazu. Jedna z festiwalowych projekcji pokaże, jak awangardowi twórcy kpili sobie z filmowych schematów i konwenansów. Nie respektując praw logiki i dramaturgii, stosowali najbardziej nieoczekiwane punkty widzenia, korzystali ze zdobyczy dadaizmu czy surrealizmu. Stworzyli kino wyrafinowanie, bardzo współczesne i wciąż zachwycające. Projekcję uświetni przykład kobiecej wrażliwości jednej z pierwszych reżyserek - feministek Germaine Dulac.

"Wieczór Specjalny: Władysław Starewicz"
Wieczór z filmami Władysława Starewicza, zapomnianego w Polsce, wciąż podziwianego na świecie, mistrza animacji lalkowej, uświetni gość specjalny - wnuczka wielkiego artysty, Pani Leona Beatrice Martin-Starevitch. Zaprezentowane zostaną sprowadzone z Francji unikalne filmy tego reżysera.

"Erotyki"
Na specjalnej nocnej projekcji zostanie pokazana seria mocno pikantnych erotycznych filmów wytwórni Saturn. Filmy zostały sprowadzone z austriackiego archiwum filmowego. Są doskonałym przykładem tego typu produkcji z okresu niemego kina.

"Wieczór z komedią"
Niezwykłe przygody Mr. Westa w kraju bolszewików to zabawna i oryginalna satyra na antybolszewickie uprzedzenia Amerykanów. Realizatorzy w sugestywny, mistrzowski i bardzo śmieszny sposób przekonują, że wszelkie uprzedzenia wobec młodego komunistycznego państwa są z gruntu nieprawdziwe i wielce krzywdzące. Reżyser Lew Kuleszow był wychowawcą wielu pokoleń radzieckich filmowców i autorem klasycznych prac z dziedziny teorii filmu. Atutem jest znakomita gra aktorów m.in. Wsiewołoda Pudowkina, jednego z najbardziej znanych radzieckich reżyserów. Przed filmem - krótki animowany film propagandowy z tego okresu.

"Noc z horrorem"
Na nocnej projekcji zostanie pokazany znakomity thriller z nurtu niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. Robert Wiene przedstawia sławnego kompozytora, który w wypadku traci obie dłonie. Tajemniczy doktor przyszywa mu ręce mordercy...

"Seans dla dzieci"
Po raz pierwszy pokaz krótkich filmów fabularnych i animowanych dla dzieci, zbyt śmiesznych, aby można było dzieci puścić na nie same.

Druga edycja ŚWIĘTA NIEMEGO KINA jest częścią akcji "Film w Starym Kinie" zapoczątkowanej w 2003 roku (patrz edycja 2003...) przez Filmotekę Narodową i miesięcznik "Film". Celem akcji jest zebranie funduszy na renowację kolekcji polskich filmów przedwojennych.

Kino "Iluzjon", 26 marca - 28 marca 2004
źródło: Culture.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting