www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-03-26, 15:23
WIELKI od kuchni
W związku z przypadającym w sobotę Międzynarodowym Dniem Teatru Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza 27 marca na dzień otwarty, czyli zwiedzanie z przewodnikiem sceny, jej zaplecza, widowni recepcji i foyer.

Będzie można od kuchni zobaczyć, jak pracują operowi artyści i kto ich wspiera przy realizacji przedstawień. Spektakl operowy to ogromna machina i wielka magia. Nad ostatecznym kształtem produkcji pracuje mnóstwo ludzi, których nie widać na scenie, ale bez ich pracy wspieranej dziś nowoczesnymi technikami z pewnością nie byłyby możliwe tak czarowne realizacje, jak np. święcące wielkie triumfy inscenizacje Mariusza Trelińskiego i Borisa Kudlicki.

Reprezentacyjna polska scena operowo-baletowa, jaką od 171 lat jest Teatr Wielki, została wzniesiona w latach 1825-1833 według projektu włoskiego architekta Antonia Corazziego, jako siedziba działających już w Warszawie zespołów narodowej opery, baletu i dramatu. Pierwsze przedstawienie w nowo otwartym teatrze - "Cyrulik sewilski" Gioacchina Rossiniego, odbyło się 24 lutego 1833 r.

Gmach był kilkakrotnie przebudowywany. W 1939 roku został zbombardowany i całkowicie zniszczony. Odbudowano go z gruzów według projektu Bohdana Pniewskiego, pod kierunkiem Arnolda Szyfmana. Uroczysty koncert inaugurujący działalność teatru po odbudowie odbył się 19 listopada 1965 r. Po ponownym otwarciu Teatr Wielki stał się jednym z najokazalszych i najlepiej wyposażonych budynków teatralnych w Europie, a zainstalowane w nim urządzenia uchodziły za szczyt nowoczesności w technice teatralnej.

To miejsce to historia sztuki operowej i baletowej w Polsce. Tu odbyły się niegdyś m.in. prapremiery "Halki" (1858) i "Strasznego dworu" (1865) Moniuszki. Tu pokazywano opery Żeleńskiego, Paderewskiego, Szymanowskiego i innych kompozytorów polskich, a także widowiska baletowe polskich choreografów. Przez wszystkie lata grane były również najważniejsze pozycje światowego repertuaru operowego i baletowego. Występowali na tej scenie najwybitniejsi śpiewacy i tancerze polscy i zagraniczni.

Teatr Wielki posiada scenę z widownią na 1841 miejsc i scenę kameralną na 248 miejsc. W dawnych Salach Redutowych, mieści się jedyne w Polsce Muzeum Teatralne.

Ci, którzy chcą poznać przeszłość i teraźniejszość tej wielkiej sceny, proszeni są o zbiórkę przy wejściu głównym o godz. 9.45.

Teatr Wielki - Opera Narodowa, sobota 27 marca
godz. 9.45

wstęp wolny

źródło: Życie Warszawy
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting