www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-03-27, 09:00
Bębniarze, akrobaci czy muzycy?
Yamato - the Drummers of Japan to niebywali mistrzowie reżyserii muzyczno-teatralnej, słynący ze spektakularnych widowisk artystycznych podczas których prezentują sztukę gry na tradycyjnych japońskich bębnach taiko. W Polsce wystąpią po raz pierwszy w spektaklu Tamashy: Głos Serca.

Grupa Yamato założona została ponad dziesięć lat temu, w roku 1993. Światową karierę zawdzięcza licznym, szeroko komentowanym występom na całym świecie. Jedenastoosobowy zespół bębnistów, który nie tylko gra, ale także tańczy i krzyczy dał już ponad tysiąc przedstawień i zawsze pozostawiał niezapomniane wrażenia wśród widzów.

Yamato nieporównanie interpretują muzyczne tradycje gry na bębnach taiko, które od wieków są związane z tradycją, kulturą i religią Kraju Kwitnącej Wiśni. Korzenie muzyki taiko sięgają VI wieku, gdy dźwięk bębnów był wykorzystywany podczas bitew do zastraszenia wroga czy przekazywania rozkazów. We współczesnym świecie muzyka taiko nabrała znaczenia religijnego, stając się ważnym elementem uroczystości religijnych buddyzmu i shintoizmu. Przedstawienie Yamato to niepowtarzalna okazją, by poznać jeden z elementów tradycyjnej i starożytnej kultury Japonii, jakim jest muzyka taiko. To także okazja do ujrzenia niesamowitego widowiska - to co najbardziej zachwyca światową publiczność to oscylujące między akrobatycznym popisem a teatralną egzotyką koncerty i potężna dawka oczyszczającej energii generowana przez Yamato. Spektakl Yamato to również niezwykłe połączenie odgłosów bębnów z dźwiękami tradycyjnych dawnych instrumentów japońskich: harfy koto, fletów shino-bue, gitar shamisen, urozmaicone autentycznymi japońskimi strojami. Artyści za pomocą tradycyjnych instrumentów przenoszą widzów kilkanaście wieków wstecz, w czasy legend o Ziemi Wschodzącego Słońca oraz tradycji ludzi tam zamieszkałych. Przedstawienie, podczas którego bębniarze posługują się kilkoma tuzinami bębnów o średnicy sięgającej pięciu metrów i pałeczkami o wadze do 3,5 kilograma, absorbuje taką ilość energii artystów, że potrzebują oni minimum 12 godzin wypoczynku i oczyszczającej medytacji, aby zregenerować siły.

Sala Kongresowa, wtorek 30 marca
godz. 19
bilety 80-100 zł
źródło: Życie Warszawy
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting