www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2003-07-03, 09:00
POCHWAŁA LITOGRAFII na 100-lecie ASP
Warszawska Akademia Sztuk Pięknych obchodzi swoje stulecie. Z tej okazji w Galerii Test od 4 lipca do 28 sierpnia 2003 roku zorganizowano wystawę "Pochwała litografii".
Wystawa w Galerii Test podejmuje próbę pokazania w bardzo skrótowy sposób dziejów litografii w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, przypomni nazwiska związane z dziejami warszawskiej litografii, zaprezentuje twórców tworzących obecnie w tej technice.


Wystawa POCHWAŁA LITOGRAFII to pierwsza z zaplanowanych wystaw włączających się w obchody stulecia warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Szkoła Sztuk Pięknych w Warszawie rozpoczęła swoją działalność w 1904 roku. Inicjatorem jej założenia był malarz Kazimierz Stabrowski. On nadał Szkole kierunek programowy. Wśród pierwszych powołanych profesorów znaleźli się: Karol Tichy, Ferdynand Ruszczyc, Konrad Krzyżanowski, Xawery Dunikowski. Później dołączyli m.in. Edward Trojanowski, Stanisław Lentz i Ignacy Pieńkowski.
W pierwszym okresie istnienia uczelni nie istniała wydzielona katedra ani pracownia grafiki. Zajęcia z technik graficznych odbywały się na kursach ze sztuki stosowanej. Zajęcia z litografii prowadził od 1920 roku Edward Trojanowski. Dwa lata później została utworzona Katedra Grafiki Artystycznej prowadzona przez Władysława Skoczylasa, a w 1926 roku Katedra Grafiki Użytkowej, którą objął Edmund Bartłomiejczyk.
W 1932 roku warszawska Szkoła Sztuk Pięknych uzyskała status Akademii. Była uczelnią jednowydziałową z kilkoma katedrami, w tym ze wspomnianymi wcześniej Katedrami Grafiki Artystycznej i Użytkowej. Po śmierci Władyslawa Skoczylasa Katedrę Grafiki Artystycznej prowadził Leon Wyczółkowski, a po nim Stanisław Ostoja-Chrostowski.
W latach powojennych Akademia organizowała się na nowo. Wydział Grafiki związany był z Wydziałem Malarstwa, dopiero w 1968 roku wyodrębnił się samodzielny Wydział Grafiki. Kierownikiem Pracowni Litografii został Józef Pakulski, wśród jego uczniów byli: Janusz Przybylski, Tadeusz Łapiński, Jan Leśniak, Czesław Podgórski, Edward Dwurnik, Zygmunt Magner, czy obecnie prowadzący Pracownię Litografii Władysław Winiecki.

W latach 1992-99 w prowadzeniu Pracowni współpracował z prof. Władysławem Winieckim Andrzej Węcławski, obecny dziekan Wydziału Grafiki.

Wernisaż wystawy: 3 lipca 2003, godz. 18:00.

Galeria "Test" w Warszawie
ul. Marszałkowska 34/50,
źródło: Culture.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting