www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-10-04, 09:00
Cały pażdziernik WSTĘP WOLNY do Muzeum Powstania
Wnętrze  muzeum (Urząd Miasta st. Warszawy)
Pełne otwarcie muzeum nastąpiło 2 października 2004 r. dokładnie 60 lat po tym, jak zakończyło się Powstanie Warszawskie. Kapitulacja nastąpiła po 63 dniach walk i wyczerpaniu wszystkich możliwości stawiania dalszego oporu. Była to najdłuższa polska bitwa w II wojnie światowej. 1 października 1944 gen. "Bór" Komorowski wystosował stosowne depesze do władz RP w Londynie i dowódców okręgów AK w kraju. 2 października przedstawiciele KG AK - płk. Kazimierz Iranek-Osmecki "Jarecki" i płk Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" podpisali w Ożarowie pod Warszawą w kwaterze gen. von dem Bacha układ kapitulacyjny.

Do końca października muzeum można zwiedzać w:
czwartki 10.00 – 20.00,
piątek-niedziela od godz. 10.00 do 18.00, wstęp wolny,
poniedziałek-środa - nieczynne

Oprócz zwiedzania indywidualnego przygotowany został także program dla grup zorganizowanych (np. wycieczek szkolnych), zgłoszenia prosimy kierować: tel. (22) 626 95 06; fax (22) 621 05 94
Muzeum mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej na Woli. Władze miasta wybrały ją ze względu na dobry stan techniczny i historyczną lokalizację - to tu toczyły się szczególnie intensywne walki, tu były szpitale cywilne i wojskowe oraz początkowa siedziba Komendy Głównej Powstania.

Placówka powstaje według pomysłu krakowskiego architekta Wojciecha Obtułowicza. Autorem projektu ekspozycji jest trzyosobowy zespół w składzie: architekt wnętrz i rzeźbiarz Mirosława Nizio, grafik Jarosław Kłaput i artysta plastyk Dariusz Kunowski.

Gmach otoczony jest Parkiem Wolności, w którym zbudowano Mur Pamięci. Umieszczono na nim tabliczki z ponad 4 tys. nazwisk powstańców zabitych w czasie walk. Zawierają one podstawowe informacje o powstańcu - imię, nazwisko, pseudonim i stopień wojskowy.

Ekspozycja muzeum ma układ chronologiczny. Parter poświęcony jest wybuchowi Powstania. Zaglądając przez specjalne wizjery można zobaczyć m.in. fotografie z getta warszawskiego, na ścianach m.in. komunikaty o ogłoszeniu godziny "W", kabiny telefoniczne w których słychać opowieści dotyczące rozpoczęcia walk. Z głośników rozlegają się serie karabinów, wybuchy bomb, słychać też odgłos bicia serca.

Na antresoli, gdzie można wjechać windą, pokazana jest retrospekcja powstania, życie codzienne ludności, ale również m.in. protokoły świadczące o ekshumacji powstańców podczas rzezi Woli w sierpniu 1944 roku.

Zabytkowa klatka schodowa prowadzi zwiedzających na I piętro, gdzie zaprezentowano eksponaty obrazujące ostatnie dni powstania i śmierć miasta - przeszklone, symboliczne groby powstańców, telebim, na którym wyświetlane są filmy z walk powstańczych, wreszcie zdjęcia dokumentujące kapitulację walczących - ich składanie broni, wyjście z Warszawy.

Gotowa jest także sala "Małego Powstańca" przygotowana z myślą o dzieciach. W odróżnieniu od pozostałych ekspozycji, w których dominują stal i nagie ściany z betonu, przeważa w niej drewno i ciepła kolorystyka. Dla dzieci przygotowano m.in. kopie powstańczych zabawek, narzędzia używane w pracy na poczcie, puzzle.

W muzealnej salce można zobaczyć również m.in. replikę radiostacji "Błyskawica". Na wszystkich piętrach dostępne są opisy poszczególnych dni powstania dostępne na kartkach z kalendarza, w gablotach są powstańcze pamiątki, na planszach - archiwalne zdjęcia, na telebimach wyświetlane są nagrania wspomnień uczestników walk.

Oprócz stałej ekspozycji goście muzeum mogą zobaczyć także dwie plenerowe wystawy w Parku Wolności, który otacza gmach - fotografie lotnicze na Murze Pamięci oraz historię budynku muzeum - dawnej elektrowni tramwajowej.

Oficjalne otwarcie muzeum odbyło się 31 lipca, z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Gotowa wówczas była tylko jego część - ekspozycja w jednej hali, która dostępna dla zwiedzających była tylko do 3 sierpnia. Potem muzeum zostało zamknięte i poddane dalszym adaptacjom. Przez cały październik Muzeum będzie otwarte od czwartku do niedzieli. Od listopada czynne będzie codziennie.

Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Przyokopowa 28,
Do końca października muzeum można zwiedzać w:
czwartki 10.00 – 20.00,
piątek-niedziela od godz. 10.00 do 18.00, wstęp wolny,
poniedziałek-środa - nieczynne




Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting