www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2004-10-20, 09:00
"Łemkowskie Impresje 2004": Wystawa Nikifora oraz spotkanie z poetami łemkowskimi
Władysław Graban - Znaleźć równowagę duszy (Internet + własne zaangażowanie)
Władysław Graban - Znaleźć równowagę duszy
Internet + własne zaangażowanie
20-go października w ramach "Łemkowskich Impresji" odbędą się dwie imprezy:

- w Państwowym Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1) o godzinie 16:00 i 17:00 będą miały miejsca specjalne oprowadzania po wystawie "Nikifor - Mistrz z Krynicy". Wstęp wolny, organizatorzy proszą o punktualne przybycie.

- o 18:00 w Centrum Kultury Narodów Słowiańskich (ul. Gagarina 15) rozpocznie się spotkanie z współczesną poezją ukraińską, w tym łemkowską - będzie to spotkanie autorskie z Emilią Łuczak i Władysławem Grabanem organizowane wspólnie z OK Arsus w ramach Ogólnopolskiego Dorobku Artystycznego Mniejszości Narodowych i Etnicznych "Wspólnota w kulturze". Wstęp wolny.

O "Impresjach Łemkowskich": www.lemko.folk.pl

O Władysławie Grabanie za www.krynica-zdroj.pl:

Władysław Graban urodził się 15 maja 1955 r. w Kostomłotach k/Wrocławia.
W 1962 roku wraz z rodzicami powraca do rodzinnej wsi swojego ojca - Gładyszowa k/Gorlic. Tutaj poznaje ziemię swoich przodków - Łemkowszczyznę, wszak Graban jest Łemkiem. Pozwala ona odkrywać przed chłopcem wszystkie swoje tajemnice. Zakochany w beskidzkim pejzażu pisze pierwszy wiersz mając zaledwie 10 lat. Pisze po polsku. W roku 1974 otrzymuje pierwszą nagrodę - wyróżnienie w konkursie "Tygodnika Kulturalnego" - "Jeden miesiąc mojego życia". W domu rodzinnym zawsze było "Nasze słowo" tygodnik w języku ukraińskim z dodatkiem w gwarze łemkowskiej. Poznaje pisany język Łemków. Współpracę z tygodnikiem rozpoczyna końcem lat 70-ych, jako publicysta, fotografik i grafik. Próbuje swoich sił twórczych w fotografii, rysunku, to co fascynuje w zapomnianych obszarach uczuciowych Łemkowszczyzny utrwala w wymienionych technikach. Od 1978 r. mieszka w Krynicy wraz z żoną i dziećmi. Pracował w administracji państwowej (od szczebla referenta do dyrektora Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół).
Wiersze publikuje w "Naszym Słowie" , "Zustriczach" (ukraińskojęzyczne w Polsce), jak również w prasie ukraińskiej, w "Ruskim Słowie" (Jugosławia), "Rusynie" (Słowacja), "Karpackiej Rusi" (USA), a także w polskojęzycznych: "Tygodnik Kulturalny", "Gazeta Krakowska", "Regiony", "Integracje", "Dunajec", "Krynickie Zdroje". Ponadto w antologiach: "Kałynowyj mist" M. Mandryk-Fil - szkolna antologia poezji ukraińskiej, "Mamko, kup mi knyżku" - poezje dla dzieci wydane przez Stowarzyszenie Łemków ZG w Legnicy.
W 1984 roku debiutuje w Sądeckiej Oficynie Wydawniczej zbiorem wierszy "Twarz pośród cieni". W 1991 r. wydaje drugi (dwujęzyczny) tomik wierszy w krakowskiej "Miniaturze" pt. "Na kołpaku gór". W 1995 wydał drukiem trzeci tomik pt. "Rozsypane pejzaże". W 1997 r. ukazały się jego wiersze tomiku "I....." tłumaczone na język ukraiński, wyd. "Lileja" w Tarnopolu. Uczestniczył z powodzeniem w wielu konkursach poetyckich. Występował także pod pseudonimem Laco Samborski. W jego fotograficznym archiwum znajdują się tysiące negatywów, szczególnie z łemkowskiej tematyki - architektura, krzyże, kapliczki. Opracował graficznie kilka wydań książkowych. Tłumaczył z języka ukraińskiego wiersze Bohdana I. Antonycza, które zostały wydane w 1993 r. w krakowskiej "miniaturze" pt. "Cała chmielność świata". Obecnie wydał tłumaczenia wierszy ukraińskiego poety Wołodymyra Barny, pochodzącego z Łemkowszyzny pt. "Rosa na lancetach traw". Od 1994 do 1996 r. redagował kwartalnik "Zahoroda" (Zagroda) poświęcony kulturze i zabytkom Łemków.
Od czasu kiedy zamieszkał w Krynicy, organizuje życie kulturalne Łemków, wystawy i plenery artystyczne, w 1983 roku zainicjował znaną dziś imprezę "Łemkowska Watra". Organizował także "Poetycką Jesień" - spotkania łemkowskich poetów z kraju i zagranicy.

1. Poeta, grafik i fotografik. Od 1978 r. animator ruchu społeczno-kulturalnego na Sądecczyźnie.
2. Autor 5 tomików wierszy:
- "Twarz pośród cieni" 1984,
- "Na kołpaku gór" 1991,
- "Rozsypane pejzaże" 1995,
- 1997
- "Znaleźć równowagę duszy" 2004
- oraz przekładów z B. I. Antonycza "Cała chmielność świata" 1994
Wołodymyra Barny - "Rosa na lancetach traw" 1998
3. Członek Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego - od 1980 r.
4. Inicjator i współorganizator imprezy kulturalnej "Łemkowska Watra" - od 1983
5. Założyciel i redaktor kwartalnika "Zahoroda" - kultura i zabytki Łemków w Polsce - 1993 r.
6. Inicjator i współorganizator imprezy folklorystycznej "Od Rusal do św. Jana" w Zyndranowej - 1992 r.
7. Inicjator "Łemkowskiej jesieni poezji" - spotkań łemkowskich poetów z kraju i zagranicy w środowiskach łemkowskich na Sądecczyźnie - 1993 r.
8. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu Koło w Krynicy.
9. Współautor z Andrzejem Klimkowskim albumu "Krynica" wyd. 2002.
10. Korespondent wielu pism kulturalnych, regionalnych i ogólnopolskich.
11. Wyróżniony przez MkiSz odznaką "Zasłużony Działacz Kultury"
12. Od 2000 r. członek Związku Literatów Ukrainy.

Pozostałe informacje
W. Graban korespondował i polemizował z Jerzym Harasymowiczem na temat miejsca Łemków we współczesnym świecie.

Rodzina p. Grabana została wysiedlona z Gładyszowa koło Gorlic (jego ojciec stamtąd pochodził, matka pochodziła z Czyrnej). W 1947 roku, w czasie akcji "Wisłą" zostali wysiedleni na ziemie zachodnie do miejscowości Kostomłoty koło Wrocławia, gdzie 15 maja 1955 roku urodził się Władysław Graban. Rodzina powróciła do Gładyszowa w 1962 roku, a od 1978 mieszka w Krynicy. Tu rozpoczął organizowanie życia artystycznego Łemków.

Wśród wielu spotkań autorskich, jedno odbyło się w Bibliotece Publicznej w Krynicy, w 1991 r. Prowadził je znany krytyk literacki, wykładowca literatury na UJ - profesor Zbigniew Siatkowski, znawca kultury i literatury łemkowskiej.

W 1998 r w Galerii "Pod Kasztanem" odbyło się spotkanie autorskie Władysława Grabana, który prezentował swój tomik wierszy pt. "Poetyckie Zaduszki".

Najnowszy tomik pt. "Znaleźć równowagę duszy" opatrzony jest posłowiem Janki Graban i Anny Rydzanicz. Obecna książka to zatoczenie koła i powrót do języka polskiego - poeta w tym samym czasie tworzył w języku łemkowskim, tłumaczył z ukraińskiego.
źródło: gazeta.pl
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting