www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-01-13, 06:51
Fundusze UE na Rondo Starzyńskiego w Warszawie i uczelnie
Największymi inwestycjami na Mazowszu, które będą współfinansowane z funduszy unijnych na lata 2004-2006, są przebudowa Ronda Starzyńskiego w Warszawie oraz modernizacja i wyposażenie mazowieckich uczelni (m.in. Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Podlaskiej w Siedlcach) - poinformował w środę PAP członek zarządu województwa mazowieckiego Tomasz Sieradz.


Województwo mazowieckie otrzyma w latach 2004-2006 blisko 300 mln euro w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Zarząd województwa wybrał do dofinansowania 278 projektów, dotyczących infrastruktury oraz kultury. Obecnie zarząd województwa rozpatruje wnioski dotyczące unijnych stypendiów dla uczniów i studentów oraz regionalnych strategii innowacyjnych.
Wyniki naboru w tych dwóch dziedzinach będą ogłoszone do końca stycznia.

Przebudowa Ronda Starzyńskiego na warszawskiej Pradze, zakładająca m.in. budowę wiaduktów, będzie największą inwestycją drogową na Mazowszu, współfinansowaną z funduszy strukturalnych na lata 2004-2006. Będzie kosztowała ok. 100 mln zł. Trzy czwarte tej inwestycji pokryje Unia.

Wśród innych najbardziej kosztownych projektów zaakceptowanych przez zarząd województwa Sieradz wymienił modernizację budynku Wydziału Zarządzania UW i Rozwój Instytutu Informatyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach (każdy z projektów na kwotę blisko 20 mln zł).

"Nie ulega wątpliwości, że fundusze strukturalne na Mazowszu będą w stu procentach wykorzystane - podkreślił Tomasz Sieradz. - Na wiele dobrych projektów nie starczyło niestety pieniędzy. Dotyczy to zwłaszcza szpitali i edukacji na poziomie lokalnym" - przyznał. Według niego, w tych dziedzinach wartość finansowa złożonych projektów kilkakrotnie przekroczyła możliwości finansowania z funduszy strukturalnych.

Dodał, że pula środków unijnych na lata 2004-2006 na niektóre działania w dziedzinie infrastruktury (takie jak rewitalizacja miast, drogi regionalne, wodociągi) nie została jeszcze wyczerpana. Oznacza to, że w 2005 r. zostanie ogłoszona nowa tura składania wniosków o wsparcie unijne na te cele.

Fundusze strukturalne wspierają przede wszystkim modernizację i rozbudowę dróg, ochronę środowiska, obszary wiejskie oraz rozwój kultury i turystyki. Zgodnie z zasadą dofinansowania, 75 proc. środków w ramach ZPORR pochodzi z UE, a 25 proc. jest obowiązkowym wkładem własnym beneficjenta projektu (najczęściej samorządu).

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR) jest jednym z sześciu programów operacyjnych, które służą do realizacji Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006. Został on przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (MGPiPS) w ścisłej współpracy z samorządami wszystkich województw.
dodał/a: Michał Pawlik
źródło: PAP S.A.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting