www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-01-31, 09:00
LUTY w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie
W krótkie zimowe dni, serdecznie zapraszam Państwa do odwiedzenia szklarni ekspozycyjnej „Zielony Raj” w Ogrodzie Botanicznym” PAN w Powsinie, gdzie wzrok nasz przyciągną wielobarwne storczyki, które są w pełni kwitnienia.
Kwitną storczyki z rodzaju Felenopsis, które w naturalnych warunkach występują w północno-wschodniej Australii i na wyspach Oceanii. Uprawiane są ze względu na wyjątkowo piękne i dekoracyjne kwiaty, które zachwycają oryginalną formą oraz różnymi barwami i odcieniami bieli, czerwieni, żółci i zieleni.

Podziwiać będziemy storczyki z rodzaju Cymbidium, pochodzące z Azji i Australii. Kwiaty zebrane są w długie grona osadzone na sztywnej łodydze, barwy od białego poprzez żółty, czerwony, zielony, kasztanowy, aż do brązowego. Istnieją też odmiany dwukolorowe.

Ujrzymy storczyki z rodzaju Oncidium, są to epifity o przeważnie niewielkich spłaszczonych pseudobulwach, z których wyrastają czysto zielone lub nakrapiane liście o podłużnym lub owalnym kształcie. Kwiaty zebrane w grona barwy żółtej i brązowej , zdarzają się również kwiaty różowe i czerwone. Około 600 gatunków Oncidium rośnie w tropikalnej i subtropikalnej Ameryce – od Florydy i Meksyku do Brazylii.

W naszej kolekcji posiadamy również storczyki z rodzaju Dendrobium, , nazwa ta pochodzi od greckich słów dendron – drzewo i bios – życie, czyli mieszkający na drzewie. Rodzaj ten należy do najliczniejszych (ponad1,2 tys. gatunków) w rodzinie storczykowatych (Orchidaceae). Wszystkie gatunki z tego rodzaju są epifitami, występującymi w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Pochodzą głównie z Azji i wysp Pacyfiku. Efektowne kwiaty zebrane są w grona i osadzone na wierzchołku długiego pędu.

Na terenie Ogrodu kwitną już od stycznia pierwsze wiosenne kwiaty:

wawrzynek wilczełyko
(kwiaty jasno różowe do fioletowych), który przy normalnych warunkach pogodowych zakwita najwcześniej w końcu lutego.

kalina wonna
(kwiaty białe, pąki różowe), która pospieszyła się z kwitnieniem, aż o trzy miesiące.

oczar japoński
(kwiaty pomarańczowe), w ciepłe zimy zakwita najczęściej w lutym.

Wystawy

Szklarnia ekspozycyjna „Zielony Raj”
1-28. 02, Wystawa pt.: „Spotkanie z bogami Indii” ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości


Centrum Edukacji Przyrodniczo – Ekologicznej
5-28.02, Wystawa fotografii G. Okołowa i T. Hryniewickiego
„Ocho mazowieckiej kniei” flora i fauna Kampinoskiego Parku Narodowego, wystawa promująca album o tej samej nazwie.



Ogród Botaniczny PAN w okresie jesienno - zimowym jest otwarty dla zwiedzających w soboty i niedziele oraz święta, a także w okresie ferii szkolnych we wszystkie dni , od godz. 10 - 15.

Wejście do ogrodu tylko od ulicy Prawdziwka (Konstancin-Jeziorna).

Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł;, dzieci do lat 7 wstęp wolny.

Wiesław Gawryś, Katarzyna Borowska tel. 648-38-56;
Wojciech Dmuchowski tel.: 754-14-26, 601-230-627
E-mail dmuchowski@ob.neostrada.pl
dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting