www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-02-12, 10:30
Premier Irlandii w Warszawie
Kontakty dwustronne Polski i Irlandii, w tym gospodarcze, a także współpraca obu państw w ramach Unii Europejskiej będą tematami rozmów irlandzkiego premiera Bertiego Aherna podczas jego dzisiejszej, roboczej wizyty w Warszawie.

Szef irlandzkiego rządu spotka się m.in. z premierem Markiem Belką.

Według rzecznika rządu Dariusza Jadowskiego, rozmowa obu premierów dotyczyć będzie m.in. ratyfikacji konstytucji europejskiej, nowego budżetu UE na lata 2007-2013, Strategii Lizbońskiej, unijnego Paktu Stabilności i Rozwoju oraz polityki Unii wobec jej wschodnich sąsiadów, przede wszystkim Ukrainy.

Premierzy Polski i Irlandii omówią też relacje transatlantyckie, zwłaszcza w kontekście niedawnej wizyty amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice w kilku państwach europejskich, w tym w Polsce, ostatniej wizyty prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Waszyngtonie oraz zbliżającej się wizyty prezydenta George'a W. Busha w Europie.

Jadowski podkreślił, że dwustronne kontakty polsko-irlandzkie, w tym gospodarcze, rozwijają się bardzo dynamicznie. Dodał, że zależy nam na podtrzymaniu wzrostu wzajemnych obrotów handlowych i inwestycji irlandzkich w Polsce.

Irlandia zajmuje relatywnie wysoką - jak to określił rzecznik rządu - 14 pozycję na liście inwestorów zagranicznych w Polsce.

W sobotę wieczorem, po rozmowach politycznych, premier Irlandii weźmie udział w Wielkiej Gali Liderów Polskiego Biznesu organizowanej przez Business Centre Club.

Podczas tej uroczystości premier Ahern odbierze Nagrodę Specjalną BCC przyznaną mu za "otwarcie irlandzkiego rynku pracy dla Polaków, rozwój dwustronnych stosunków gospodarczych i życzliwość dla naszego kraju".

Irlandia jest jednym z trzech - obok Wielkiej Brytanii i Szwecji - "starych" państw UE, które otworzyły swój rynek pracy dla obywateli nowych państw unijnych, w tym Polski.

Według danych przekazanych sejmowej Komisji Europejskiej w listopadzie 2004 r. przez ambasador Irlandii w Polsce, Thelmę Doran, po rozszerzeniu Unii do Irlandii przyjechało 40 tys. osób z nowych państw członkowskich, w tym 19 tys. z Polski.
dodał/a: Michał Pawlik
źródło: PAP S.A.
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting