| 2003-09-07, 09:00 7 września 1939 (czwartek) |
Opuszcza Warszawę znaczna część DOK 1, personel wielu magazynów wojskowych oraz obydwu głównych warszawskich szpitali wojskowych - Okręgowego i Ujazdowskiego. Trwa również dalszy masowy wymarsz mężczyzn. Z zachodu przybywają do miasta liczne grupy uchodźców cywilnych i coraz więcej rozbitków z oddziałów liniowych.
Dowódca Obrony Warszawy gen. Czuma, prezydent Warszawy Stefan Starzyński, komendant główny Straży Obywatelskiej Janusz Regulski i komendant OPL m. st. Warszawy wiceprezydent miasta Julian Kulski w swych odezwach i apelach do ogółu ludności, do członków Straży Obywatelskiej oraz do organów i służby OPL przeciwstawiają się energicznie nastrojom panicznym i chaosowi ewakuacyjnemu.
Sklepy są w większości zamknięte, komunikacja tramwajowa w mieście przerwana, ale nastroje ludności polepszają się w ciągu dnia wyraźnie. Akcja budowy umocnień i barykad absorbuje tysiące coraz to nowych ochotników.
Silny nalot popołudniowy na Pragę powoduje kilka pożarów w rejonie Dworca Wschodniego i Wileńskiego, w domach mieszkalnych na Targówku, w fabryce mydła przy ul. Grodzieńskiej itd.
Zapada decyzja zniszczenia rozgłośni radiowej Warszawa I w zagrożonym przez Niemców Raszynie. Zespół pracowników Polskiego Radia pod kierunkiem Edmunda Rudnickiego przystępuje do uruchomienia rozgłośni Warszawa II.
Gen. Rómmel ze swym sztabem dociera wieczorem - w drodze do Warszawy - w okolice Piaseczna. W ciągu dnia przybywają do miasta dalsze posiłki w postaci trzech batalionów 5. DP i różnych jednostek artylerii. Nowo przybyłe formacje podporządkowane zostają Dowództwu Obrony Warszawy i obsadzają wyznaczone pozycje na odcinkach północnym i zachodnim.
Ppłk Wacław Lipiński obejmuje funkcję szefa propagandy w Dowództwie Obrony Warszawy, którą pełnić będzie odtąd nieprzerwanie do końca oblężenia.
|