www.warszawa.plLogin | Usenet | Klub | Linki
Tematy: AdministracjaHistoriaLudzieSpołecznośćGeografiaArchitekturaRozrywkaRozwójPrzyrodaTurystykaGastronomiaMediaEdukacjaKomunikacjaBezpieczeństwoSportUsługiKulturaProblemyPraca
Extra: MapaPanorama ▪ Wydawnictwa ▪ UE ▪ Galeria
reklama
Warszawa
 
2005-03-15, 08:01
Warszawska OSKARIADA - 290 filmów
Dzisiaj napłyną do biura Oskariady ostanie filmy zagraniczne zgłoszone do konkursu. Znamy już także polską, bardzo liczną, reprezentację walczącą o prawo do startu w „oskariadowym” konkursie.

Warszawskie Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych OSKARIADA jest coraz ma coraz lepszą markę w kraju i za granicą.
Już dziś wiemy, że do walki o Grand Prix wystartowało o kilkadziesiąt filmów więcej niż rok temu. Jak przystało na nieszablonowy festiwal zagra nieszablonowy muzyk – w centrum festiwalowym w kinoteatrze „Bajka” usłyszymy Fisza i Tworzywo Sztuczne.

Do warszawskiej centrali festiwalowej napłynęło prawie 290 zgłoszeń – o 50 więcej niż rok temu. Wśród filmowców, którzy będą walczyć o Grand Prix znaleźli się najważniejsi twórcy polskiego offu oraz artyści z Niemiec, Włoch, Norwegii oraz wielu innych krajów świata. Lada moment swoją prace rozpoczęła komisja kwalifikacyjna, która za kilka dni ogłosi, jakie filmy znajdą się w festiwalowym konkursie

Festiwalowe nagrody przyzna profesjonalne Jury złożone z aktorów, dziennikarzy i krytyków filmowych. Jak się okazuje, często organizatorzy nie zgadzają się z ocenami Jury mówi Maciej Dominiak , dyrektor Oskariady: „Jury jest absolutnie niezależne, nie ulega żadnym naciskom. My jako organizatorzy możemy się z werdyktem zgadzać lub nie. Nie uczestniczymy w żadnych dyskusjach. Kilka razy padło pytanie co ja o tym sądzę ale ja generalnie odcinam się od wydawania jakichkolwiek ocen.”.

Dominiak podkreśla, że kino niezależne wyrosło już z „wieku dziecięcego” Widać to choćby po tym, że wśród zgłoszeń do konkursu nie ma już praktycznie parodii i pastiszy. „Są coraz mniej popularne, ponieważ przez ostatnie lata przeżywały swój szczyt rozwojowy, a teraz nawet ci twórcy, którzy do tej pory specjalizowali się w parodii zaczynają już robić coś własnego, bardziej indywidualnego” – mówi Dominiak.

Nie wiemy który z tych filmów wybrałby Fisz – a właściwie występujący pod tym pseudonimem Bartek Waglewski. Fisz to muzyk nieszablonowy, nie należy się wiec dziwić że tak chętnie przyjął zaproszenie na równie nieszablonowy festiwal. Nazywany największą nadzieją polskiego hip hopu Fisz pochodzi z umuzykalnionej rodziny. Jego ojciec - Wojtek Waglewski jest gitarzystą Voo Voo. Przełomem dla Fisza i polskiej sceny hip-hop był niewątpliwie album "Polepione Dźwięki" [2000], który wyznaczył nowe kierunki w polskim hiphopie. Fisz jako jeden z pierwszych w Polsce zaczął tworzyć rap pozytywny. Artysta wydał jeszcze dwie płyty - "Na Wylot" i "F3" [firmowany już jako projekt Fisz-Emade: Tworzywo Sztuczne].

Rzecznik prasowy MFNFF Oskariada, Jarosław JAWORSKI
dodał/a: Michał Pawlik
Ludzie Fundacji | Wydawca | Informacje prasowe | Ochrona prywatności | Reklama | |
© 2002 Fundacja Promocji m. st. Warszawy Hosted by jHosting.pl - Java Hosting